Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1202
 

Vücudun koruyucu kalkanı aşı

Vücudun koruyucu kalkanı aşı
 

Kıymetli okurlar hatırlayacağınız üzere geçen hafta sizlerle aşının üretilmesi ve en önemli nokta olarak da aşının +2C ile +8C arasında soğuk zincir ile muhafazasını paylaşmıştım. Bu hafta ise Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizde uygulamakta olduğu aşı takviminden, yapılan aşılamalardan sonra oluşa bilecek komplikasyonlardan ve aşı sonrası bakımdan bahsedeceğim.

Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç; özelikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısı ile bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önlenmesidir. Bu nedenledir ki çocuklarımız aşılanarak hastalıklara karşı korunabilmektir. Bu aşılamalar sayesinde mevcut olan Poliomiyelit ( Çocuk felci ), Difteri, Boğmaca, Tetenoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Verem(Tbc), Hepatit-B hastalıklarına karşı koruma sağlanmıştır.

Bu bağışıklama ile korumanın %95’ lerde olabilmesi birinci etapta ebeveynlerin aşı takvimini çok iyi bilmesi ile birlikte sağlık personelleriyle birlikte bebeğinin en uygun aşı takvimine alınmasını kendi bölgesinde bulunan bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek sağlaması gerekmektedir.

Ülkemiz genelinde Aşı takvimi, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan Bağışıklama Danışma Kurulu’nun (BDK) titiz ve özverili çalışmaları sonucunda oluşturulmaktadır. Bağışıklama Danışma Kurulu; Profesör, Doçent, Doktor, Mikrobiyologlar, Biyologlar ve Üniversite hocalarından oluşmaktadır.

Hazırlanan bu Aşı Takvimlerinde kullanılmakta olan aşılar üretimden tüketime kadar geçen süre içerisinde titizlikle +2C ile +8C SOĞUK ZİNCİR KURALLARINA UYULARAK vatandaşların hizmetine sunulmaktadır.Bu nedenle aşıların bozulması veya miatlarının geçmesi söz konusu olmamaktadır.

. Aşılama Takvimi Bebeğinizin doğumu ile başlamakta İlköğretim 8. sınıfta son bulmaktadır. Tablo aşağıda çıkarılmıştır.

<ı>TÜRKİYE 0-12 AY BEBEK VE OKUL ÇAĞI AŞILAMA TAKVİMİ

<ı>DOGUMDA

<ı>2.AYIN SONUNDA

<ı>3.AYIN SONUNDA

<ı>4.AYIN SONUNDA

<ı>6..AYIN SONUNDA

<ı>12.AY

<ı>16.24. AY

<ı>1.

<ı>SINIF

<ı>8.

<ı>SINIF

<ı>BCG

1

<ı>DBT

1

2

3

R

<ı>Hib

1

2

3

R

<ı>OPV

1

2

3

R

R

<ı>KKK(Kızamık)

1

R

<ı>HEPATİT-B

1

2

3

R1-2-3

<ı>Td

X

X

Kızamıkçık

X

X olanlar eksik aşılı ara kohart tamamlana kadar yapılacak

Sadece DBT(Difteri, Boğmaca, Tetenoz) aşısı Okul çağında DT (Difteri, Tetenoz) olarak yapılmakta dır.

Dünyada ve Ülkemizde bağışıklama sistemleri ile aşı ile korunabilir hastalıklar ve buna bağlı ölümler önlenebilmektedir. Bununla birlikte Ebeveynlerin unutmaması gereken bir hususta Aşı Sonrası İstenmeyen Etkilerdir (ASİE)

ASİE pek yaygın olmamakla birlikte, aşıdan sonra kolda yaygın kızarıklık ile beraber sertlik ve ağrı mevcut ise, hassasiyetlik oluşmuş kol yada aşı yapılan bacak kaldırılamıyor ise, BCG aşısından 1 hafta sonra koltuk altında şişlikler oluşmuş ise BCG aşısı yerinde 15 gün sonra iltihaplanma ( sarımtırak renkte akıntı ) olur ise bunlar ASİE olarak nitelendirilmeli ve en kısa zaman içerinde aşı yaptırdığınız Sağlık Kuruluşuna baş vurmanız gerekmektedir.

Aşı takvimleri dışında Sağlık kuruluşlarında Gebe Tetenoz aşılamaları ve yaralanmalarda Tetenoz aşılamaları da yapılmaktadır. Bebek aşılamaları yanında bir oka darda önem arz eden konuda. Hamilelik döneminde anne adayının Neonatal tetenoza karşı hamilelik dönemi içerisinde 6. ayından sonra 2 hamilelik dönemi sonunda 3 defa toplam 5 kez Tetenoz aşısı yaptırması gerekmektedir.

Aşılamadan sonra bebeğinize ağrı kesici ateş düşürücü şurup verebiliriniz. Aşı tatbik edilen bölgeye kolonyalı pamuk ile soğuk kompres yapabilirsiniz. Yalnızca. BCG aşısından 3 gün sonra bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Bir Aşı ile korunabilir hastalığa, HASTALIK halinde harcayacağımız maddi külfetinin %0, 1’nin aşılamaya gitmekte olduğunu unutmamakta yarar vardır. Aşı ile birlikte hastalık sizlerden uzak kalsın

HAYDİ! HEP BİRLİKTE, ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIKLARI İÇİN, GELECEK SAĞLIKLI TOPLUMLAR İÇİN EL ELE VEREREK DOĞRU AŞIYA…

Şakir Hakan GÜKŞEN

Sağlık Memuru

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam verdiğiniz bilgiler için sağolun. Aşı çok önemli, ülkemizde hala bir çok insan aşı ile korunabilecek hastalıklardan kaybediyorlar hayatlarını. Engelleyebilmek umuduyla... Sevgilerimle...

Zevzek 
 29.08.2007 6:34
Cevap :
İLĞİNİZE BEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR  31.08.2007 11:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2134
Kayıt tarihi
: 21.08.07
 
 

Sağlık sektöründe toplum sağlığı teknisyeni olarak çalışmaktayım. Yüksek okul mezunuyum. Konuşmay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster