Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

17 Aralık '08

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
2273
 

Vücut Bakımı

Vücut Bakımı
 

www.met.com dan alıntıdırCinsellik açısından vücut bakımı özel bir önem taşır. Çünkü beden bakımı, sağlık anlamına gelir. Ne yazık ki cinsel konulara tam sağlıklı bir yaklaşım yeryüzünde yeterince yerleşmemiştir. Bilhassa kadınların cinsel baskı, bilgisizlik, utangaçlık gibi etkilerle konuyu bir "ayıp" örtüsü altında tutmaları bunun başlıca sebeplerindendir.


Halbuki cinsel sağlık konuları, kadınların kendi aralarında en fazla tartıştıkları mahrem konulardandır. Ayrıca gazete ve dergilerin sırdaş sütunlarına yazılan mektuplarda da kişilerin pek çok cinsel sağlık sorunu sergiledikleri görülür. Akıntıların ne anlama geldiği, hangi tür doğum kontrolü uygulanabileceği, elle doyuma ulaşmanın herhangi bir hastalığa neden olup olmadığı gibi soruların arkasında cinsel sağlığa karşı takınılan yanlış tutumlar bulunmaktadır.


Cinsel organların bakım ve temizliği konusunda hekimlerden bilgi edinmek pek de kolay olmasa gerek... Oysa vücut bakımının kuralları oldukça basittir. Kadınlar bedenlerinde herhangi bir değişiklik fark ettiklerinde, bir şişlik ya da olağan dışı bir kanama, akıntı gördüklerinde vakit geçirmeden hekime görünmelidirler. Herhangi bir değişikliği hekime muayene olmaksızın görmezden gelmek büyük hatadır. En azından 3 yılda bir dölyatağı kanseri testlerinden yaptırmak, sağlık açısından hayli önemlidir. Utanma ve sıkılmadan ötürü hekime başvurmayı geciktirmek, teşhisin de gecikmesine sebep olur ve bu da tehlikenin en büyüğüne yol açar.


Kadın ve erkek açısından vücut bakımının en önemli yönü temizlik kurallarına uymaktır. Su ve sabun pek çok sağlık probleminin önüne geçmede faydalı unsurlardır. Bu sayede zührevi hastalıklara yakalanma olasılığının bile büyük ölçüde azalabileceği söylenmektedir.


Sağlıklı durumda olan bir dölyolunun doğal olarak berrak, renksiz ya da süt kıvamında salgıları vardır. Bu salgılar, bu duyarlı bölgeyi nemli tutmaya ve dolayısıyla dıştan gelen mikropların kolayca yer etmemesine yararlar. Cinsel bölgenin her gün yıkanıp silinmesi, bu salgıların terle karışıp bir kokuya yol açmalarını önler.


Aynı şekilde penis üzerinde de, bu organın yıkanıp temizlenmesini gerekli kılan az miktarda bazı salgılar birikir. Kadınların cinsel organlarını silerken, silme hareketini önden başlatarak arkaya, yâni makata doğru yapmaları en doğrusudur. Aksi yöndeki hareket, makat yöresinde barınan birtakım mikropların kolaylıkla dölyoluna girmelerini sağlayacaktır.


Günümüzde, büyük kentlerde bulunan bazı evlerin banyolarında yer alan bide adlı gereç, cinsel organların oturur durumdayken yıkanabilmelerini sağlar. Sıcak ya da soğuk su fışkırtarak dölyolu duşuna olanak verir. Bunun dışında elle sıkılan lâstik bir pompayla dölyoluna ılık su sıkarak lavaj yapmak, bazı iltihaplı akıntılara karşı iyi bir temizlik yöntemidir.


Son yıllarda cinsel organların doğal kokularını yok edici birtakım parfümlü deodorantlar kullanmak da moda haline gelmiştir. Lâkin bunların kullanımı beden bakımının gerekleri arasına girmez. Hâttâ kimilerinin içerdikleri kimyasal maddeler yüzünden kişide alerjik tepkilere yol açtıkları dahi görülebilir.


Sağlıklı durumda olan cinsel organların kokuları itici olamaz!.. Bunların bakımında kullanılacak en uygun maddeler su ve sabundur.Önemli >>> Bu blog da diğer tüm sağlık bloglarım gibi sadece bilgilendirme amaçlıdır!.. Sağlıklı bir yaşam dileğim ve saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben blogda tıklanma için resim koyma konusuna karşı olanlardanım. İlk yorumu da aslında eleştiri olarak yazdım ama sen gene dost canlısı olarak yorumu ezmişsin. Umarım sen ''tıklanma'' amaçlı yapmamışsındır bu işi. Sağlıcakla kal...

Sevgiağacı 
 20.12.2008 23:37
Cevap :
Sevgili arkadaşım, niyetini anlamadım değil tabii, ama bu tür bloglarda durum bende böyle... Haa, demişsin ki tıklanma... Daha yeni çıkmış "dalya 5 - blog 501" yazımda bu konuya değinmiştim... Tabii ki ziyaret almak, okunmak isterim, okunmayacaksa niçin yazıyoruz diyorum... Lakin böyle derken prensiplerimden asla vazgeçmem, bütün bloglarım en uygun olacak kategoride çıkar... Çok okunan kategorileri iyi bilirim, ama okunsun diye oralara kaydırmam... Ne bileyim işte, mesela futbol yazar futbol kategorisine koyarım, spor sayfasına çıkıp uçuşa geçsin diye spor kategorisi yapmam... Benzer yazıları en fazla okunan kategorilerde toplayabilecekken ayırırım... Zaten 60 küsür ayrı kategoride yazmış olmam da bunu ifade ediyor sanıyorum... Teşekkürler, saygılar...  21.12.2008 17:52
 

Resim yazıya çok uygun olmuş. Tam bir bütünlük arz ediyor...

Sevgiağacı 
 17.12.2008 22:42
Cevap :
Sahi mi? :-)) Teşekkürler...  18.12.2008 0:10
 

İyi ki de varsın. Sayende bilmediğimiz konular da bilgi sahibi oluyoruz. Teşekkürlerimle.

Ahmet Üstündağ 
 17.12.2008 0:21
Cevap :
Teşekkürler arkadaşım, eksik olma, sevgiler...  17.12.2008 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3208
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster