Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
762
 

Vücut dilinizi siz yönetin! - 1

Vücut dilinizi siz yönetin! - 1
 

Bugüne kadar vücut dili ile ilgili olarak hep hangi hareketi ve duruşu nasıl yorumlayacağınızı okuduğunuzu düşünerek şimdi vücut dilinizi nasıl geliştirebileceğinizi neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle yapmanız gereken kendi vücut dilinizi keşfetmek. Nasıl oturuyorsunuz, konuşluyorsunuz, çeşitli duygu hallerinde nasıl davranıyorsunuz gibi. Önce bir süreliğine bunları izleyin. Hatta bunu ayna karşısında yapabilirsiniz.

Daha sonra gözlerinizi kapayarak kendinizi nasıl rahat, açık ve güvenli hissedecek şekilde konuşacağınızı yada oturacağınızı canlandırmaya çalışın. Sonra bunu deneyin.

Eğer iyi vücut dili olduğuna inandığınız birileri var ise(siyasetçi, sanatçı vb.) onları iyice izlemelisiniz.

Takındığınız tavırlar zaman zaman size yanlış yaptığınızı düşündürebilir ama hata yapmadan öğrenemezsiniz. Yada çok gülümsüyorsanız kendiniz daha mutlu hissetmeye başlarsınız. Dik durursanız kendinizi daha enerjik ve kontrollü hissedersiniz. Eğer hareketlerinizi yavaşlatırsanız daha sakinleşirsiniz.

Şimdi gelelim önerilere;

1. Bacak bacak üstüne atmayın ve kollarınızı kavuşturmayın – Kolları kavuşturmak savunma anlamına gelir. Anı şey bacaklar içinde geçerli. Her ikisinide açık tutun.

2. Göz kontağını kaybetmeyin ama dik dik, boş boş bakmayın – Birdne fazla insanla konuşurken hemen hemen hepsi ile göz kontağı kurarak dinlediğinizi gösterin. Uzun süreli bakmak ise karşı tarafı sinirlendirebilir. Hiç göz kontağı kurmamak ise güven vermez.

3. Mesafe bırakın – Konuştuğunuz kişi ile aranızda makul bir mesafe olmalıdır. Çok yakın yada uzak olmamalıdır. Ayrıca oturduğunuz yada durduğunuz yerde sıkışık olmamalısınız.

4. Omuzları gevşetin – Eğer gerilim varsa ilk önce omuzlarınıza yansır. Biraz yukarı kaldırıp daire şeklindeçevirere krahatlamaya çalışın.

5. Başınızı sallayın – Bu sizin karşınızdakini dinlediğinizi gösterir. Ama emme basma tulumba gibi değil.

6. Kambur durmayın – Sadece dik durmaya çalışın

7. Biraz öne eğilin – Sadece size söylenen bir şeye ilginizi göstermek için biraz öne eğilebilirsiniz, ama çok değil. Emin olduğunuzu göstermek için biraz geri çekilebilirsiniz. Çok eğilirseniz talepkar ve baskıcı bir tavır çizer, çok geri çekilirseniz kibirli bir rsim çizersiniz.

8. Gülümsemek ve Gülmek – Rahatlayın ve çok ciddi olmayın. Komik bir şey duyduğunuzda gülümseyin yada gülün. Eğer pozitif bir insansanız diğerlerinin dinlemeyi isteyeceği birisiniz demektir. Ama kendi espirinize kahkahalarla gülmeyin. Birini birisi ile tanıştırırken gülümsemek iyidir ama uzun süreli gülümsemek ciddi olmadığınız anlamına gelebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biliyorum temponuzla ilgili durumu yazmıştınız, ama o kadar çok birikti ki sizin okuyamadığım yazınız. Okumadan geçmekse mümkün değil. Şimdi ben size daha ne diyeyim bilmiyorum ki!...

Ruksan İLDAN 
 02.05.2007 19:04
Cevap :
İsterseniz bir süre yazmayayım ama elimi nasıl tutarım bilmiyorum:) Eğer okunası bir şeyler yazabiliyorsam ne mutlu! Sağlıcakla kalın...  03.05.2007 2:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5352
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster