Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '15

 
Kategori
Egzersiz
Okunma Sayısı
516
 

Vücut geliştirme öncesi ısınmanın önemi

Vücut geliştirme öncesi ısınmanın önemi
 

ısınmanın önemi


Vücut geliştirme sporu spor salonlarında yapıldığı zaman sporcular kendi bünyeleri için belirlenen programlara uyarak hareketlerini yaparlar ve programa uyma konusunda herhangi bir zorluk çekmezler. Spor salonlarına gitmek için yeterli vakti olmayan kişiler evde vücut geliştirme programları sayesinde vücutlarındaki kaslarının geliştirilmesini ve daha güçlü olmasını sağlarlar.  Vücut geliştirme sporu diğer spor dallarında olduğu gibi sağlık sorunu yaşamayan kişilerin yapabileceği bir spordur. Farklı konularda hastalıkları bulunan ve vücut geliştirmeye engel durumları bulunan kişilerin vücut geliştirme sporu ile ilgilenmeleri insanların sağlıkları açısından olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Vücut geliştirme hareketlerini  program ile yapmak isteyen kişilerin hareketlere başlamadan önce ısınmaları çok büyük önem taşımaktadır. Isınma hareketlerini yapmadan vücut geliştirme hareketlerine başlamak insanların çeşitli sakatlıklara yakalanmalarına neden olabilir. Kişilerin evlerinde rahat bir şekilde yapabilecekleri birçok ısınma yöntemi bulunur. En güzel ısınma hareketlerinden bir tanesi yürüyüştür. Önce yavaş tempoda sonrasında ise hafif tempoda yapılan yürüyüşler vücudun ısınmasını sağlar. Yaygın ısınma hareketlerinden bir tanesi de squad yani çömelme hareketidir. Bu hareket kişilerin dik bir şekilde ellerini öne doğru uzatmaları ile başlayan ve dizleri bükerek çömelme ile devam eden bir harekettir. Kişilerin vücut yapılarına göre ortalama yirmi ile yirmi beş kez arasında çömelme hareketi yapması ısınma sürelerinin de kısalmasına yardımcı olmaktadır.

Vücut geliştirme sporunu evde yapmak isteyen kişilerin ısınmalarındaki amaç vücutlarındaki kasların yapılacak olan hareketlere hazır hale gelmesidir. Bu yüzden evde yapılabilecek kas geliştirme hareketlerine başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerine zaman ayrılmalıdır. Sporcular vücut geliştirme öncesi yaptıkları ısınma hareketleri sayesinde kendilerini büyük sakatlıklardan korumaktadırlar. Isınma hareketleri vücut hareketlerine başlayana kadar kalp ritminin de hazırlanmasına yardımcı olur.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 7165
Kayıt tarihi
: 31.07.14
 
 

Mühendisim.  Kendimi geliştirmeyi ve hobilerimle uğraşmayı çok severim. Sürekli seyahat eden, bol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster