Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
267
 

Vücut Isısını Artıran İlaçlar

Tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar vücut ısısını artırabiliyor. Bunların başında psikiyatride kullanılan sakinleştirici ilaçlar (antipsikotikler), bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, epilepsi yani sara ilaçları, idrar söktürücüler ve alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar (antihistaminikler) gelmektedir. Bu ilaçlar özellikle uzun süre kullanıldığında vücut ısısını artırırlar ve sıcak havalarda sorun oluştururlar. Önlem alınmasa sağlığı tehdit ederler.

Bunun için bu ilaçları kullanan hastalar yazın sıcak günlerde kendilerini sıcaktan korumalıdır. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalı ve serin yerleri tercih etmelidirler. Mümkünse evde klima kullanmak en iyisidir. Kuşkusuz kendi doktorlarının önerilerine de uymaları gerekir.

Önlem alınmadığında oluşan tehlikeli duruma tıp dilinde hipertermi denir; ki bu vücut ısının anormal derecede artması demektir. Güneş ya da ısı çarpması gibi bir şey olup, hayatı tehdit eder. Onun için bugün ben bu kısa yazımda bu duruma dikkat çekmek istedim.

Bunu anlamanın en kolay yolu böyle kişiler sıcak ortamlarda aşırı rahatsız olurlar, konuşmaları peltekleşir, dikkatleri dağılır. Böyle bir durumda derhal serin bir ortama geçmeli ve soğuk içecekler içmelidir. Vantilatörün rüzgarından faydalanmak da iyi gelir. Eğer bu gibi tedbirlerle düzelme olmaz ise acil servise gitmek gerekir.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

20 Ağu. 19

Kocaeli 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederiz.

Kerim Korkut 
 21.08.2019 11:28
Cevap :
Rica ederim. Teşekkürler.   21.08.2019 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 3011
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 282
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster