Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '20

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
62
 

Vücuttaki siğillerin tedavisi

Vücuttaki Siğillerin Tedavi Yöntemleri
 
 
Siğil nedir ?
Toplumda bir çok insanda görülen bir rahatsızlıktır. HPV (human papillom virüs kelimelerinin baş harfleri) de denmektedir. Çoğu insan tarafından önemsenmesede aslında siğil bir hastalık olarak görülmektedir. HPV yani human papilloma virus siğil rahatsızlığını taşıyan insanlardan başkalarına bulaşan bir virüsün adıdır. Bu virüs bulaştığı insanın vücuduna yerleştikten sonra orada uzun günler ve haftalarca kuluçka dönemi geçirmektedir. Daha sonrasında siğil olarak meydana çıkmaktadır. Genellikle makat bölgesinde bulaşıcı vaka olarak yer almaktadır. Siğillerin tedavisi biraz uzun sürebilir. Bunun için zaman ve sabır kesinlikle çok önemlidir.
 
Siğil Nasıl Teşhis Edilir
Siğillerin teşhisi muayeneyle konur, büyük ihtimalle doğru teşhis için yeterlidir. Tereddütte kalınan durumlarda bölgesine göre parça (biopsi), sürüntü (smear) alınarak kesinleştirilebilir. Yine kadınlarda tip tayini yapmak yerinde olabilir.
 
sigil-nedir-nasil-gecer
 
Bulaşır mı ?
Siğilin tanımını yaparken bahsettiğimiz HPV ismindeki virüs bulaşıcıdır. Fakat hepsi bulaşıcı denilemez. Örneğin el ve ayaklarda görülmekte olan siğiller en az risk taşıyan gruptur. Bu bölgede ki siğiller herhangi biriyle temas ettiğinde bulaşmazlar. Bulaşma riski taşıyan siğiller genital ve anal bölgelerinde ki siğillerdir.
 
Kondilom Nedir?(makat siğili) ;
Makat bölgesinde görülmekte olan siğillere verilen isimdir. Erkek ve kadın olmak üzere her iki cinsiyette de görülebilir. Makat bölgesi hijyen bakımından biraz daha zayıf ve mikrobik olmasından dolayı bu bölgede ilerleme göstermesi daha kolaydır. Ters ilişki sonucunda da görülebilmektedir. Eğer bu tarz birşey yaşamadıysanız makat bölgesinde siğil olan biriyle aynı tuvaleti kullanmış ve elinizin tuvalete temas etmesi ile size bulaşmış olabilmektedir. Bu problem ameliyatsız tedavi yöntemleri ile çözülebilmektedir.
 
Vajinal siğil
Kondilom da bahsettiğimiz gibi genital bölgede de siğil oluşabilir. Bu genellikle cinsel ilişki yaşanan erkek partnerinizden geçmektedir. Eğer partnerizide siğil mevcutsa mutlak surette prezervatif kullanılarak önlenmelidir. Yoksa bulaşması kaçınılmazdır.
 
Tedavisi var mı ?
HPV virüsünün problem olduğu bu hastalığın tedavisi için sabır ve uzun zaman gereklidir. Bir gün de tedavi edildiği gibi geçen bir rahatsızlık değildir. İlk tedavi olduktan sonra sürekli kontroller gerçekleştirilir çünkü yeni çıkan siğillerde yok edilmelidir. Tamamen temizlendikten sonra da sık sık kontrol ederek yeni siğillerin oluşup oluşmadığı gözlemlenmektedir.
 
Lazerle tedavi
Bir çok hastalığın tedavisinde etkili ve başarılı sonuç alınan lazer, siğil tedavisinde maalesef bir fayda vermemektedir.
 
Elektrokoter yöntemi
Siğil tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Siğilleri elektrik akımı kullanılarak yakmayı hedefler. Siğilin fazlalığına göre 2 seansta uygulanabilir. %100 başarılıdır.
 
Radyo frekans yöntemiyle siğil tedavisi
Diğer bir etkili yöntemdir. Radyo dalgalarıyla siğillerin yok edilmesidir. En etkili yöntem budur dersek yanlış olmaz. idea klinik olarak sizlere bu yöntemi tavsiye ediyoruz.
 
Siğil okutma
En yaygın uygulanan yöntemdir. Kişinin güven duyduğu bir kocakarıya çizdirmesi veya yine güven duyduğu bir din adamına okutması şeklinde uygulanır. Vakalrın yaklaşık yarısı bu şekilde iyileşmektedir. Burada temel etkili faktör kişinin inanması ile savunma mekanizmalarının yoğun bir şekilde devreye girip siğil virüsülerini yok etmesidir.
Benze şekilde incir sütü sürmek gibi uygulamalar da etkili olabilmektedir.
 
Siğil Tedavi Ücreti
Siğillerin yoğunluğu ve bulunduğu bölgeye fiyat değiştiğinden net bir fiyat vermek ancak muayeneyle mümkündür.
Op. Dr. Atilla KAYA
 
Genel Cerrahi Uzmanı
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 201
Kayıt tarihi
: 25.03.20
 
 

Orta okul ve liseyi Malatya'da bitirdim, 1980 yılında girdiğim Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster