Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '18

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
254
 

Waze Vizeyi Aldı

Waze Vizeyi Aldı
 

Kullanım gelirlerinin haçlı-siyonist ittifakına ya da Türkiye karşıtlarına gideceği gerçeğinden hareketle bazı ürünlerin boykot edilmesi gerektiğine dair muhafazakâr kesimde gelişmiş olan alışveriş refleksini hepimiz biliriz.

Dönem dönem  mail gruplarında ya da haber sitelerinde bu konuyla ilgili bilgilendirme, halkı bilinçlendirme amaçlı yazılar göze çarpar.

Hattâ bugün kullandığımız ve hayatımıza giren birçok ticarî ürünün bırakın  şirket şirket isimlerinin verilmesini, logolarını da gösteren renkli çarşaf çarşaf sayfalar hazırlanır.Genel olarak hangi ürünlerden bahsettiğimi zâten anladınız.

Hayatın hangi alanında olursa olsun, insanın inandığı değerler için reaksiyon gösterip tavır alması güzel bir şey. Ancak her şeyde olduğu gibi, tepkilerin de  rasyonel ve ayakları yere basar tepkiler olması en sağlıklı olandır.

İsrailli mühendislerce geliştirilmiş bir navigasyon uygulaması var. İsmi Waze. Trafiğin durumuna göre sizi gideceğiniz yere en kısa yoldan ulaştırıyor.

Bu uygulama İran’da  2017 Mart ayında yasaklanmıştı. Aynı yılın Eylül ayında ise serbest bırakılıp Ekim ayında ise yine yasaklanmıştı.

İranlı hükümet yetkilileri ile İran gizli haber alma örgütü SAVAMA’nın, İsrailli mühendislerce geliştirilen Waze adlı uygulamadan neden rahatsız olduğunu anlamak hiç de zor değil.

İşin içinde MOSSAD parmağı olması ihtimali bile, İran’ın sınırlarını oldukça zorlayan bir ulusal test anlamına geliyor.

Ancak hepimizin bir kez daha şahit olduğu gibi, teknoloji sınır tanımıyor ve her türlü coğrafî sınırı aşarak kendisine yaşam alanı buluyor.

Gerçek İslâmı yaşamayan bir ülke bile olsa İran gibi muhafazakâr bir toplum ve hattâ yöneticileri, teknolojik bu gelişmelere mukavemet gösteremedi ve aslında gülünç duruma düştü.

Gülünç bir durum çünkü Waze İran’dan tekrar vize aldı.

İsrail’in geliştirdiği  uygulama Waze, İran’da serbest oldu.[1]

Yasağın kalktığı haberi ise İsrail devletinin Farsça resmî Twitter  hesabından alaysamalı bir üslupla dünyaya duyuruldu.

Şahsî  kanaatim, Tahran’ın bu konudaki tavrının başından beri amatörce olduğudur.

Şîa rejimini diğer İslâm ülkelerine ihraç etmeye çalışırken vâkit harcayacaklarına; hükümet, dinî liderler, SAVAMA yetkilileri  ayrıca İran Bilim ve Teknoloji Bakanlığı bu konuda ortak bir çalışma yapsalardı bu tarihî ve  traji-komik tabloyla karşılaşmazlardı.

Sabrın sonu ile

 [1]Şalom Gazetesi, 18.01.2018

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1353
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1722
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

>Haziran 1975 doğumludur. >Samimîyetsiz gözlerdeki, yapmacık sözlerdeki haset ve kıskançlık k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster