Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '17

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
1971
 

Web 2.0 Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Web 2.0 Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
 

İnternet ilk kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda web siteleri genelde bir kişi tarafından yönetiliyor ve web sitesinin içeriği birkaç kişi tarafından hazırlanıyordu. 2000’li yılların başlarında O’Reilly Media yeni bir konseptin duyurusunu yaptı. Web 2.0 denen bu konsepte göre artık içeriği web sitesi sahipleri değil kullanıcılar oluşturacaktı. Önceleri yeni gelişen web teknolojileri (örneğin ajax) içinde Web 2.0 terimi kullanılmış olsa da sonrasında kullanıcı odaklı içerik tanımına kaymıştır.

Web 2.0 ile birlikte bir çok yeni platform ortaya çıkmıştır. Bugün hizmet vermese de (2015 yılında kapandı) Friendfeed ilk örneklerden biriydi ve zamanının en büyük platformlarındandı. İnsanların yaptıkları faaliyetleri ve düşündüklerini paylaştıkları ve tartışma yaptıkları bir ortamdı ve bugün Facebook onun tahtını aldı diyebiliriz.

Yine ülkemizdeki ilk örneklerden interaktif sözlük sayfalarını gösterebiliriz. Bu sözlük sayfalarındaki içeriğin büyük çoğunluğu kullanıcılar tarafından üretilmekte ve hatta birçok kişi tarafından bu sözlük sayfaları referans alınmaktadır.

Facebook bugün Dünya’da 2 milyara yaklaşan aylık aktif kullanıcısı ile en büyük platformlardan biridir. İnsanlar konumlarını, fotoğraflarını, videolarını paylaşmakta, canlı yayın yapmakta ve haber kaynaklarını buradan takip etmektedir.

Akıllı telefonu olan herkes bugün meşhur olma kapasitesine sahiptir. Facebook’ta, Periscope’ta veya Youtube’da canlı yayın yapabilir, fenomen olabilir. Yine Youtube kanalı açarak para kazanabilir.

Web 2.0 ile birlikte reklam sistemleri de değişmiştir. Eskiden bir web sayfasına giren herkese aynı sabit reklamlar gösterilirken bugün Adsense vb. sistemlerle metin tabanlı veya görsel ama kullanıcının tercihleri ve ilgilerine göre reklam gösterme dönemi başlamıştır.

Yine dünyanın en büyük bilgi kaynağı olan Wikipedia Web 2.0’ın en güzel örneklerinden biridir. Wikipedia’daki birçok dildeki özgün ve ansiklopedik içeriği kullanıcılar üretmekte ve gün geçtikçe gelişmektedir.

Web 2.0’ın getirdiklerinden biri de blog siteleridir. Blogger veya Wordpress tabanlı blog siteleri dünya genelinde yayılmış hatta blogger (blog yazarı) isminde yeni bir meslek dalı bile ortaya çıkmıştır. İnsanlar görüp duyduklarını, bilgi birikimlerini bu bloglarda paylaşarak bir anlamda günlük tutmakta eğer bu işe yoğun mesai harcarsa ciddi gelir elde etmektedir. Yine bir aktif bir blog sayfasına sahip olmak iş başvurularında öne çıkmaya neden olmaktadır.

Eskiden işletmeler isimlerine uygun web adresleri almak için gayret gösterirlerdi. Çünkü bu hem daha kolay akılda kalmayı sağlayacak hem de marka ile uyumlu görünecekti. Bugün ise arama motorları sayesinde bir firmaya daha çabuk ulaşıyoruz. Ayrıca SEO denen arama motoru optimizasyonu önem kazanmakta firmalar aramalarda önde çıkmak için ekstra çalışmalar yapmaktadır.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1054
Kayıt tarihi
: 18.06.17
 
 

1993 yılında Beykoz'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Radyo TV Sinema lisans programından mezun oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster