Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '06

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
785
 

Web Tasarım Prensipleri

“Bir kitabı kapağıyla yargılamayın” şeklindeki sözü hep duymuşuzdur; fakat gerçek böyle midir?
Gerçek dünyada herkes sizi (ve işinizi) projelerinizin imajı ile yargılamaz mı? İşte aynısı web siteniz için de geçerlidir.

Bir çok iş için bir web sitesi muhtemel müşteri ile bağlantı kurmanın ilk noktasıdır. Bu nedenle de iyi bir ilk izlenim hayati önem taşır.

Bütün web siteleri için üç anahtar unsur vardır:

  Sunum İşlevsellik Kullanışlılık

Sunum, web sitesinin görünümünden geçen yoldur.
İyi web sitelerini ayırt etmek kolaydır, çünkü:

  Kusursuz ve profesyonel bir görünüme sahiptirler. Renklerin ve grafiklerin kullanımı yerli yerindedir. Hedefine doğru bir şekilde ulaşır.

Aynı şekilde kötü web sitelerini de ayırt etmek kolaydır, çünkü:

  Kullanımı karmaşıktır. Renk kombinasyonu ve grafiklerin kullanımı kötüdür. Yazıları okumak çok zordur. Sayfalarının yüklenmesi oldukça uzun sürer.

İşlevsellik, web sitenizin kullanıcılarına istediklerini sunabilme kabiliyetidir.
Mesela, diyelim ki siz bir havayolu şirketinin web sitesinden uçuş için yer ayırtmak istiyorsunuz, neler beklersiniz? Eğer söz konusu site fonksiyonel ise size şunları sunacaktır:

  Mevcut uçuşlar kolayca görüntülenir. Fiyatlara kolayca ulaşılabilir.Kredi kartı ile yer ayırtılabilir.

Eğer fonksiyonel değilse:

  Uçuş bilgileri ve fiyatlar konusunda yeterli bilgi sunmaz. Belirsiz ve karmaşık bilgiler içerir. Ödeme yöntemleri ile ilgili kafa karıştırıcı bilgiler vardır.

İşte bu durum işlevselliği tanımlar.

Ve son olarak, Kullanışlılık web sitenizde gezmenin, sitenizi kullanmanın zorluk ve kolaylığı ile ilgili olan kısımdır.

Yüklenmesi uzun süren bir siteyi ne kadar zamanda ziyaret edersiniz?
Yazıları çok küçük bir web sitesini okumaya ne kadar çabalarsınız?
Ya da menü sistemi çok karmaşık bir siteyi ne kadar takip edersiniz?

Bu durumlar kısaca kötü kullanışlılığı ifade eder.

Eğer fonksiyonel bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, kullanımı kolay, yüklenmesi çabuk olmasına dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu vermemiz faydalı olacaktır. Bunlar aklınızda kalsın:

KALİTELİ BİR SİTE İÇİN BUNLARI YAPIN:

  İlk etapta ziyaretçilerinize web sitenizin amacını ve neler yapacağınızı anlatın. Nereye ne kadar tıklandığını anlamaya çalışın, ziyaretçilerinizi izleyin. Menü ayarları basit ve kullanışlı olsun.. Okunması kolay olacak şekilde uygun büyüklükte uygun fontlar kullanın. (Web’de en çok kullanılan ideal fontlar, Verdana, Tahoma ve Trebuchet MS’dir.)Cümleleri kısa tutun, paragraflar belli bir uzunlukta olsun. Ziyaretçilerinize sunduğunuz içerik onları ilgilendiren şekilde olsun. Yazılarınızı açık zeminde koyu renklerde kullanın. (Beyaz zemin üzerinde siyah gibi) Sayfanızdaki dağılımı güzelleştirecek olan ‘beyaz alan’ın kullanımını düzgün ayarlayın. Web sitenizde kullandığınız grafik ve diğer materyalleri çabuk yüklenecek şekilde hazırlayın. Tasarımı hedef kitleniz için yapın, kendi kişisel tercihleriniz için değil.

BERBAT BİR SİTE İÇİN BUNLARI YAPIN:

  Sitenizde 3 ana renkten fazlasını kullanın. Web sitenizi bir baştan öbür başa karman çorman renklerle mahvedin. Çok sayıda font stilleri, font büyüklükleri ve font renkleri kullanın, ama web sitenizi tek bir font stiline de mahkûm edebilirsiniz. Çok sayıda grafik efektleri, flash logolar veya ses efektleri kullanın – ki bunlar kullanıcıları sitenizin ana mesajından uzaklaştırsınlar. Çağımızda sokaklarda kullanılan özel ifade ve ibareleri sıklıkla kullanın. (slm, nassınız, oha oluyorum…)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazıların gerçekten güzel. profesyonel bir tasarımcı olduğun belli. tüm fikirlerini bende destekliyorum. yalnız bunlara bir ekleme yapmak istiyorum. profesyonel bir web sitede sağ tuş kilidi olmamalı.

Abdullah Tekin 
 03.07.2006 18:08
 

Merhaba, bir web tasarımcısı olarak yazılarınızı sık takip etmeye çalışıyorum. Böylesine önemli konulara değindiğiniz için ve okuyucuları bilgilendirdiğiniz için de teşekkür ederim. Başarılar :)

Nyuu 
 28.06.2006 11:40
Cevap :
İnternette yer almadığını (ya da hiç denecek kadar az olduğunu) fark ettiğimden bu yana ağırlıklı olarak "bu konuda neler aktarabilirim" düşüncesindeyim. İlginiz için teşekkürler...  29.06.2006 12:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2478
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Sanalkurs.net ve Etkinlik.com.tr sitelerinin kurucusu. Çalışmaları sadece bilgisayar ve internet ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster