Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '18

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
389
 

WhatsApp İhbar Hatları

WhatsApp İhbar Hatları
 

 

Yazılarımı kaleme almadan önce, zihnimde ikili bir ayrıma muhakkak tâbi tutarım. Şâyet sosyal-politik, felsefî derinliği olan bir yazı kaleme alacaksam sorun yoktur. 

 

Ancak, ağzı olan herkesin üzerinde fikir yürütebileceği günlük yaşam olaylarıyla ilgili bir konu hakkında–örneğin evlilik programları- yazacaksam zorlanırım. Zorlanmamın sebebiyse "yazma" işinde değildir. Peki nerededir?

 

Normalde konu hakkında zâten herkes fikir yürütmüştür. Birbirinin kopyası olan yaklaşımları herkes zâten tekrar etmiştir. 

 

Benim endişem; yazacağım ve özgün olduğunu sandığım düşüncemi, birisi başka bir platformda daha önce acaba dile getirmiş midir? 

 

Evet bu konuya çok dikkat ederim ve inanın bana, bir konuyla ilgili bazen değişik bir açı yakaladığımı düşündüğüm anda hemen yazmaya başlamam. Önce bir google taraması yaparım. Meselenin "yakaladığım o yönüne" daha önce değinilmemişse yazmaya başlarım. Yok eğer değinilmişse…Zaten yazmadığım o yazıyı hiç okuyamazsınız! 

 

Bugün Pazar. 

 

Kahvaltıda haber kanallarındaki WhatsApp ihbar hatlarına gelen haberleri izliyorum. Yurdum insanı mahreçli, özellikle trafikte çekilmiş görüntüler… 

 

Üç aşağı beş yukarı şablon aynı. Trafikte gazete okuyan toplu taşıma araçlarının şoförleri, amuda kalkmışken cep telefonuyla mesaj çeken motosiklet sürücüleri ve artık bir haber değeri kalmadığını düşündüğüm otobüslerin arkasına takılan patenli gençler… 

 

Haber kanallarının WhatsApp ihbar hatları, kamusal fayda bağlamında kıymetlidir şüphesiz. Ancak her türlü yeniliği amacı dışında kullanma konusunda oldukça mâhir insanımızı nereye koyacağız? 

 

"Parmakla gösterilme", "fark edilme", "adından söz ettirme" saplantısının yaşandığı sancılı bir dönemden geçiyoruz. 

 

Sırf bu saplantısına ulaşmak için senaryo gereği insanın bir görüntüyü arkadaşına kaydettirip WhatsApp ihbar hatlarına göndermediğinin/göndermeyeceğinin garantisi mi var? 

 

Düşünsenize, paten kayan iki gencimiz kendi aralarında anlaşsın. Biri takılsın bir otobüsün arkasına, diğeri de cep telefonuyla onu kaydetsin. Hattâ haber kanallarında artık klişe hâline geldi bu paten kayma işi… O yüzden, trafikte paten kayma klasiğinin yarattığı bu haber monotonluğunu ve tekrarcıllığını bertaraf etmek adına da, söz gelimi o esnada eline bir kitap alsın okusun. 

 

Ana haber bülteninde görünmenin en kestirme yolu ! 

 

İsterseniz, hayal gücünüzle bu sözde haber niteliği taşıyan sahte senaryolu WhatsApp  meselesini zenginleştirebilirsiniz.

 

Haa, gördüğüm kadarıyla henüz bu sahte senaryolu WhatsApp olasılığına henüz değinen olmamış.

 

Neyse, bekleyelim bakalım. Daha neler göreceğiz? 

 

Mutlu pazarlar. 

 

Sabrın sonu ile

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Baver enteresan bir konuyu ilk irdeleyen olmuşsun, tebrikler. FARK EDİLME güdüsü neredeyse insanı maymunlaşma sınırına gelmiş, oysa insan için en güçlü etkin fark edilme KENDİSİ olmasıdır ama bunu anlayan çok az insan var. Selamlar

Kadri KANPAK 
 11.01.2018 7:55
Cevap :
İnsanı maymunlaşma noktasına sevk eden ..tabirinizi çok beğendim. Teşekkürler   11.01.2018 13:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 267
Toplam yorum
: 1368
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1855
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster