Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '20

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
50
 

Whatsapp Kaydı Delil Olur Mu

Günümüz istatistiklerine göre boşanma nedenlerindeki en önemli illiyet bağının sosyal medya olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri bu açıdan oldukça tehlikeli noktalara gelmiştir. Birçok sosyolojik ve psikolojik nedenlerle aldatılmaların daha da arttığını gözlemlediğimiz bu dönemde sosyal medyanın bu fiili gerçekleştirmede ulaşılabilir bir araç olduğu söylenebilir. Evlilik birliğinin bozulmasında yardımcı olan bu aracın aynı zamanda boşanma sürecinde delil niteliğinde olması beklenmektedir. Ancak her somut olay açısından farklı değerlendirilir ve farklı sonuç alınır. Sosyal medya hesaplarımız şifresi ve hakimiyeti şahsımıza ait alanlarımız olduğundan özel hayatın gizliliğini ihlal etme amacı gütmeden, davacı tarafın mağduriyetinin ispatlanması gayesi öne çıkarılır.

Peki, Sosyal Medya Kayıtlarını Delil Olarak Kullanabilmek Mümkün Müdür?

Facebook ve whatsapp kayıtları boşanmada delil olur mu sorusu en çok sorulan sorulardan biridir.  Boşanma yargının huzurunda ve onayıyla gerçekleşir. Evlilik içerisinde eşi tarafından sadakat bağlarına aykırı tutumlarla karşı karşıya kalmış diğer eş, mağduriyetini ispatlamak için delil kullanmak zorundadır. Mağduriyetini ispatladığı takdirde haklarına sahip olacak ve bu zorlu süreci en az hasarla atlatması için yargı tarafından desteklenecektir.

Sosyal medyanın hayatımıza böylesine nüfuz ettiği bir dönemde hayatımızı derinden etkileyecek sonuçlara yardımcı olması bakımından da elbette ki mahkemede taraflar tarafından delil olarak kullanılabilecektir. Ancak önemli bir husus vardır ki o da delili sunan eşin, bu delili hangi yolla elde ettiğinin hukuka uygunluk derecesidir. Hukuk kişilerin hak ve özgürlüklerini korumak için vardır ancak bir tarafın hakkını korurken diğer tarafın haklarının ihlali hukuk devletlerinde ve mahkemelerin rastlanamayacak kadar usulsüzdür. Artık facebook ve whatsapp kayıtları boşanmada delil olur mu? sorusuna vereceğimiz cevabı hukuka uygunluk temelinde tartışmalıyız. Bu noktada hukukun herkes adına en doğru şekilde sağlanması için eşin bu delilleri nasıl elde ettiğine bakılmalı ve hukuka uygunluk durumuna göre mahkemeye sunulması doğru olacaktır.

 Delilin Hukuka Uygun Sayılmaması Ne Demektir?

Aldatılan eşin, eşinin sosyal medya hesaplarına yasa dışı yollarla ulaşması; şifrelerini ele geçirmesi, telefona yüklenen birtakım programlar aracılığıyla eşinin telefonun içindeki verilere ulaşması hukuka aykırı davranışlardan sayılmaktadır. Adana boşanma avukatı Ceren Sümer Cilli, son makalesinde bu konuya oldukça değinmiştir. TCK 136/1'de verileri hukuka uygun olmayan yollarla verme veya ele geçirme suçu oluşturacağı için mahkemece kabul edilmeyecek ve ceza davasının konusunu oluşturacaktır. Ayrıca HMK 189/2 'de açıkça hukuka aykırı fiillerin delil olarak sayılmayacağı belirtilmiştir.

 Hukuka Uygun Delil Ne Demektir?

Hukuka uygunluk, bir cezanın veya haksız fiilin oluşmasını engelleyecek davranışlardır. Aldatan eşin sosyal medya üzerinden herkese açık ve alenen yapacağı fotoğraf, yazı, video vb. paylaşımların delil olarak sunulması hukuka uygundur. Deliller herkese veya kişinin kabul ettiği ölçüde muhatapların ulaşabileceği şekilde alenen yapıldıysa hukuka aykırılık teşkil etmeyecektir. Eşlerden birinin diğerine karşı yaptığı hakaret ve şiddet içerikli paylaşımlar, göndermeli ve açık beyanlar mağdur eşin izniyle onun şahsına ait telefonundan incelemeye alınabilir. Bu verileri mahkemece görevlendirilmiş bilirkişiler inceleyecek ve mahkemenin de delil olarak kabul etmesi için özel hayatın gizliliğini ihlal etmeyecek sınırlarda kullanılabilecektir.

Avukat Ceren Sümer Cilli

www.cerensumer.av.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 32
Kayıt tarihi
: 10.12.20
 
 

Avukat Ceren Sümer Cilli 1989 Yılı Mersin , Tarsus doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Adana'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster