Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '06

 
Kategori
Teknolojinin Geleceği
Okunma Sayısı
1265
 

Wimax teknolojisi kablosuz iletişimin gözdesi

Wimax teknolojisi kablosuz iletişimin gözdesi
 

Öncelikle Wimax nedir onu acıklayalım:

WiMAX
WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access), IEEE 802.16 – 2004 kablosuz erişim standardına, bu teknolojinin standartlaştırılması ve üreticilerin birbirleri ile karşılıklı çalışabilir cihazları üretebilmelerini sağlamayı amaçlayan WiMAX Forum tarafından verilen addır. WiMAX için bahsedilen standart IEEE 802.16 – 2004, d ve e olarak 2 farklı varyasyona sahiptir.

Günümüzde ticari olarak ürünlerin piyasada hazır bulunduğu IEEE 802.16d standardı sabit ve göçebe uygulamaları desteklemektedir. IEEE 802.16e standardında çalışan çiplerin (İntel) üretilmesi ile mevcut uygulamalara ek olarak mobil uygulamalar da desteklenecektir.

WiMAX, OFDM çalışması sayesinde diğer kablosuz erişim teknolojilerinden farklı olarak karşılıklı görüş gerektirmeyen NLOS (Non Line Of Sight) koşullarda yansımalardan faydalanarak da çalışma olanağı vermektedir. Teknolojik olarak 40 km’lik kapsama alanına ve 72 Mbps’lık throughput değerlerine sahip olarak QoS desteği ile triple-play (veri, ses ve video) uygulamalarına hazırdır. Planlama ve kapsama alanı olarak mevcut hücresel teknolojiler ile benzerlik gösteren WiMAX, kablosuz erişim ve kablosuz backhaul uygulamaları için önemli bir alternatif teknolojidir.

Wimax Teknolojisi GSM Teknolojisinin Rakib imidir?

Wimax bilindigi gibi dünyada ismini duyuran gelecegin iletişim gücü olarak görülmekte ve küresel anlamda büyük şirketlerin ve ileriyi gören şirketlerin oluşturmuş oldugu wimax forum olarak harekete gecmiş ve ilk olarak Intel ve Alvarion şirketleri 18 Temmuz’da Pau’da düzenlenen Tour de France bisiklet yarışlarında, ön-WiMAX1 genişbant kablosuz teknolojisini test etmek için işbirliği yapmış ve tüm dünyaya kablosuz ve bir saat gibi kısa sürede kurulup tüm dünyaya canlı yayın yapılmıştı.

Wimax GSM şirketlerine rakip oldugunu en güzel şekilde Süreyya Ciliv eskiden Microsoft üst yönetimde görev yapmaktaydı ancak şuan Turkcell'in CEO su durumundadır.Süreyya Ciliv :

''Microsoft Türkiye'nin eski genel müdürlerinden ve şu anda ABD'de Microsoft'un üst yönetiminde etkin bir konumda bulunan Süreyya Ciliv, bir toplantıda cep telefonu ve cep bilgisayarını göstererek, "İleride hem cep telefonu hem de cep bilgisayarı taşımak zorunda kalmayacağız" demişti. Söylediği zamanla oldu. Cep telefonları bilgisayarlaşmaya, cep bilgisayarları da telefonlaşmaya başladı. Ve iki cihaz da ortak bir noktada buluştu. Aynı şekilde bugün her ne kadar GSM ve GPRS protokolü yaygın kullanılıyorsa da zamanla yerini Wi-Max ve benzeri sistemler, dolayısıyla internet protokolü alacaktır. Bugün GSM'ciler CDMA, UMTS gibi teknolojilerden yana tavır koymuş gözükse de ortak akıl herkesi kablosuz internet protokolünde buluşturacaktır.''

acıklamalarıyla görmüştük ancak şuanda Türkiye'de GSM sektörünün devi niteligin deki Turkcell de görev yapmaktadır.

Süreyya Ciliv bu konuşmasıyla Wimax'in GSM sektörüne göre önceligini gösterirken calıştıgı kuruluşa ters düşmektedir.Wimax teknolojisinin yayılması ve piyasada etkin duruma gecmesi icin Telekeominikasyonun lisansları vermesi gerekmekte.Ancak genişbant lisansını elinde bulunduran Türk Telekom bu lisansın 2006 Aralık ayıyla birlikte sona ermektede siyasi yoldan önünün acılması beklenmektedir.Bir diger yandan ise Intel’in dizüstü bilgisayarlara yönelik WiMax çiplerini piyasaya çıkarması ve bunların dizüstü üreticileri tarafından benimsenip cihazlara entegre edilmesi gerekecek.

Intel, tüm mobil ürünlerine WiMax desteği 2007’de koyacağını açıklamıştı.Nokia'da gectigimiz günlerde Wimax yönelik telefonların 2008'de piyasaya cıkması gündeme gelmişti ancak Samsung’tan WiMax bombası cıkmasıyla 2008 tarihini biraz hızlandırıp 2007 ikinci ceyregine yetiştirilmesi beklenmektedir.Samsung SPH-P9000 telefonun tanıtılması ile Nokia şirketinin Wimax telefonlara agırlık vermesi kulaktan kulaga yayılmaktadır.Wimax teknolojisi sürecin ilerki günlerinde dahada yüz üstüne cıkması ve adından söz ettirmesi beklenmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 886
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Kahramanmaraşlı'yım. Bilimsel gelişme teknolojik yenilikler gibi bircok alanda bilim ve teknikteki g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster