Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '08

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
5854
 

Windows Vista' yı Kaldırıp, XP Kurmak..!

Windows Vista' yı Kaldırıp, XP Kurmak..!
 

Valla yalan yok hiç sevemedim şu Vista' yı. Başta içim biraz ısınır gibi olduysa da daha sonra iyice soğudum. Herhalde benim bilgisayarımın gücünün üzerinde olduğundan, tam verimle çalıştıramadığımdan olsa gerek:) Aslında tam da böyle değil. Çok iyi bilgisayarları olan arkadaşlarım da pek ısınamadılar. Windows XP bizlere daha kolay, daha hızlı ve kullanılması daha zevkli geldi. Belki de yıllardan beri kullanıldığı için olgunlaşmasını tamamlamış olması da bunda önemli bir etkendir. Tüm bu nedenlerden olsa gerek Microsoft bile çoktan Windows 7 kod adıyla duyurduğu yeni işletim sisteminin çalışmalarına başladı.

Benim kayınvalide bile kayınbiraderin yeni aldığı dizüstünde kurulu olan Vista' dan pek mutlu değil, sürekli:

"Eskisi(XP) daha iyiydi.."

diyor. Çok yakın bir aile dostumuzun dün benden bir ricası oldu. O da yeğeninin yeni aldığı dizüstünde kurulu olan Vista' yı kaldırıp yerine XP kurmak istiyor. Neden üniversite öğrencisi yeğeninin kurmaya çalıştığı mesleki bilgisayar programlarıyla Vista' nın pek de iyi sonuçlar vermediği ve hatta kurulumun yarım kaldığı.

Dostumuzu üzecek değiliz ya; kuralım dedik. Taktık XP CD'sini başlattık bilgisayarı. Ancak gelin görünki kurulum programı sabit diski görmüyor. Önceleri bunun Vista' nın Önyükleme(Master Boot Record) alanından kaynaklandığını düşünsem de sonradan olayın bundan değil bilgisayarın içinde yer alan Serial ATA(SATA) sabit diskten kaynaklandığını anladım. Yani kurulum programı (Windows XP SP2) SATA diski görmüyor. Burada yapılabilecek iki şey var:

1-Bilgisayarınızın BIOS' unda "AHCI Configuration" gibi bir kısım varsa bunu Enabled değil Disable yapmalısınız,
2-Eğer buna şansınız yoksa bilgisayarınızın sahip olduğu SATA denetleyici enteğresinin sürücüsünü yükleyerek. Kurulum esnasında bir pencere size dışarıdan sürücü yükleyip yüklemeyeceğinizi soracak (F6 tuşuna basın diyen ekran), bu pencerede bunu yapabilirsiniz. Örnek olarak bir diskete sürücüyü kopyalayıp buradan yüklemeyi yapabilirsiniz.

Ancak bunlardan birini yapmanız halinde bu sorunu çözmeniz mümkün. Ben şanslıydım, kurmaya çalıştığım dizüstünün BIOS' unda "AHCI Configuration" parametresini disable(pasif) yaparak bu engeli aştım.

Aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Saygılarımla.

2008 yılının bu son bloğunda herkese gönlünce yaşanacak; hayırlara ve güzelliklere vesile olacak yeni bir yıl diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Ben bir vista kullanıcısıyım. Kendi kişisel laptop ım da home preminum sürümü kurulu. sistemim ortalamanın biraz üstünde yani iyi. Ama size tavsiyem şu olabilir. Vista kulllanılan her pc ye bir tuneup programı gerek. restore ların 1 haftada 30 gb ta ulaştığını bilirim. ayrıca harddiski parça parça bırakmamak gerek. hergün genel bir temizleme yapılması şart. aksi halde günden güne yavaşlıyor ve ölüyor. 1.5 senedir pc me format atmadım. gayette memnunum. teşekkürler

SemihOray 
 06.01.2009 19:11
 

Xp Yi Bir Sekilde Kurarız ama Driverler Sorun yaratıyor

emre seçkin 
 05.01.2009 10:56
 

Bende Birşey İlave Etmek İstiyorum... ''NLİTE'' adlı ProgramLa Sata Sürücüsünü NormaL XP cd nize KopyaLayabiLir.. Ve NormaL bir ŞekiLde XP Kurabilirsiniz.... Ama ÖncelikLe; O Dizüstünün Chip Setini Bilmeniz Lazım...

Mehmet Akif Ok 
 03.01.2009 20:16
 

İzninizle bir ilave yapmak istiyorum. Bu şekilde (sabit diskiniz SATA olarak tanıtılmadan) XP işletim sistemini kurduktan sonra, bilgisayar modelinize bağlı olarak SATA sürücülerini kurup, BIOS'tan yine SATA özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu sayede, sabit diskiniz SATA olarak tanınacak ve daha performanslı çalışacaktır. Vista ile ilgili olarak, Vista gelişmekte olan bir işletim sistemi ve uyum sorunları olduğu da doğru. Ancak bence bu kadar sırt dönmemeliyiz. Sonuçta "daha yeni" bir işletim sistemi ve bir yerden alışmaya başlamalıyız.

Ben Turker 
 31.12.2008 11:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3240
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster