Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
2340
 

Windows Vista Capable aldatmacası!

Windows Vista Capable aldatmacası!
 

Ülkemizde yayınlanan bazı reklamlarda "sözde" Windows Vista keyfini yaşayabileceğiniz bilgisayarların tanıtımı yapılmakta. Sadece 512 MB belleğe sahip bu bilgisayarlar Windows Vista Capable logosuna sahip ve işin ilginç tarafı gerçekten Windows Vista'yı çalıştırıyorlar. Sizlere bu sayfada Windows Vista incelemelerimi sunduğum dönemde Windows Vista'yı 1 GB belleğe sahip 3,2 GHZ işlemcili bir bilgisayarda deneme fırsatı bulmuştum ve Vista, öyle bir bilgisayarda bile sistemi zorlamaktaydı.
http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/capable.mspx adresinden ulaşılabilen ve Windows Vista'yı çalıştırabilecek bilgisayar yapılandırılmalarının listelendiği sayfada Windows Vista Capable bilgisayarlar için şu yapılandırılma listeleniyor:

* Modern bir işlemci (en az 800MHz hızında).
* 512 MB sistem belleği.
* DirectX 9 destekli grafik işlemci.

Fakat sayfadaki bilgiler dikkatlice okunduğunda satış taktiklerindeki incelik ve verilen sistem yapılandırmalarının aslında Vista için yeterli olup olmadığı görülüyor. Sayfada yapılan açıklamada şunlar kaydediliyor: "Windows Cepable logosu taşıyan yeni bilgisayarlar Windows Vista'yı çalıştırabilir. Tüm Windows Vista sürümleri güvenlik ve veri organizasyonu gibi konularda temel geliştirmeler ile gelmektedir. Windows Capable olan bilgisayarlar bu özellikleri minimum şekilde çalıştırabilirler. Windows Vista'nın gelişmiş özelliklerini - Aero arabirimi gibi - kullanabilmek için daha üstün donanımlara ihtiyacınız olabilir."
Yukarıda listelenen ve reklamlarda da bahsedilen bilgisayarlar maalesef Windows Vista'yı en asgari düzeyde çalıştıracaktır. Bu durumda da Microsoft'un büyük önem vererek geliştirdiği ve üzerine en çok konuşulan özelliklerden mahrum kalacak, buna ek olarak birçok açıdan tam verim alamayacaksınız. Microsoft aynı sayfada Windows Vista'yı "daha iyi" çalıştırabilecek sistem yapılandırmasını da sunuyor. İşte o liste:

* 1 GHz 32-bit (x86) ya da 64-bit (x64) işlemci.
* 1 GB sistem belleği.
* WDDM sürücüsüyle beraber DirectX 9 destekleyen ekran kartı, 128 MB grafik belleği (minimum), Pixel Shader 2.0 ve 32 bits çözünürlük.
* 40 GB'lık 15 GB'ı boş durumda olan sabit disk.
* DVD-ROM sürücü.
* Ses desteği.
* İnternet desteği.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

selam, sizin sayfada gezinirken bu windows vista ile ilgili bir kitabcık okuyordum, o anda bu yazınız geldi önüme bir şey sormak istiyorum ben bilgisayardan anlamam ancak benimki o 512 bellekten düşük olanı galiba ben indiremem değilmi? şimdiden teşekkür ederim.

cevdeteray 
 17.01.2007 1:09
Cevap :
Windows Vista'yı zaten indirmeniz değil satın almanız gerek. Eğer ki belleğiniz 512 MB'ın altında ise Vista kurulmayı reddecektir.  18.01.2007 1:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5541
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İnsan ve teknoloji üzerine yazılarım bu blogda... 2005'ten bu yana Milliyet Akdeniz'in teknoloji yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster