Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '08

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
2451
 

XF piyasaya çıkmadan yok sattı...

XF piyasaya çıkmadan yok sattı...
 

Atmosferik jaguar XF' in dış görünümü...


Yıllarca tüm dünyaya markasını duyurmaya çalıştı. Yaklaşık 30 yıl önce sesini duyurma ideası gerçekleşmişti. Artık onu herkes tanıyordu. Jaguar artık “lüks, ağır(soyut anlamda), sağlam, paha biçilemez” betimlemeleriyle yan yana yazılır, çizilir hale gelmişti. 1922 yılında Bill Lyons tarafından kurulan Swallow Sidecar Company, 1935 yılında Jaguar ismini kullanmaya başladı. 1990 yılında ise Ford tarafından satın alındı.

Jaguar için dönüm noktası da 1990 yılı oldu. Çünkü artık atmosferik görünüme kavuşmaya çalışan Avrupa Otomobil Şirketleri, Jaguar’ ı “antika” olarak görmeye başladılar. Aslında bu Jaguar’ın değerini arttırdı. Öyle ki, fiyatları bir hayli uçtu. Aslında atmosferik istemeyen, ağır insanlar(iş adamları vs.) Jaguar’ a rağbet göstermeye başladı. Dizilerde, filmlerde rol almaya başlayan jaguar’ın çok hızlı büyüdüğü söyleyemez. Ancak çok sağlam bir şekilde büyümesini tamamladı. Ya da tamamlamıştı mı demeliydim… Çünkü artık Jaguar kendini aşmaya hazır haldeyken, öyle kalacak gibiydi. Çok büyük bir sürpriz yaptı.

XF serisini önce fuarlarda tanıttı. 1 ay önce bir otomobil dergisinde de incelemiştim. Ki halâ da piyasaya sürülmedi. Ancak XF, yok sattı.

Onlarca yıldır atmosferik tasarım ile uzaktan yakından ilişkisi bulunmayan Jaguar, birden bir patlama yaptı. Aslına bakarsanız ben atmosferik tabanlı XF’ in piyasaya sürüldükten sonra yok satacağına emindim. Çünkü hem atmosferik, hem dinamik hem de karizmatik bir seri geliştirmiş, Jaguar. Ancak yine de piyasaya sürülmeden 15 Bin adet satılması, doğrusu beni şaşkına çevirdi.

Aslına bakarsanız makalemin başından beri Jaguar’ı övdüm durdum. Ancak bir gerçek var ki; o da XF, Jaguar’ ı bakmaktan kurtaracak can simidi. Özellikle son 5 yıldır rağbet azaldı. Jaguar ağır iş adamları için üretse de, BMW ve MERCEDES’ de boş durmuyor. Onlar hem atmosferik hem karizmatik hem konforlu hem de dayanıklı araç üretirken, Jaguar sadece konfora ve dayanıklılığa önem veriyordu. Ancak artık BMW ve Mercedes’ in çok çalışması gerekecek gibi. Çünkü XF, piyasaya yıldırım gibi düşecek. Türkiye’ den de alıcılar bekliyordur mutlaka. Bununla ilgili bir bilgim yok. Ancak Türkiye’de de bir çok Jaguar hastası var. Ancak bu güzel bir hastalık. Tabii paranız varsa…

Fazla uzatmayacağım. Yıllardır Konfor ve Dayanıklılık prensiplerini zorlayan Jaguar, artık Atmosferik serisi ile ikinci baharını yaşamaya başlayacak gibi. Piyasada 69 model Jaguar görseniz, 2004 bir Japon arabasından yeni durur. Çünkü o bir Jaguar. Aslında Japon araçlarını da çok beğenirim. Uzun zaman kullanmışlığım da var. Bu konuyu farklı bir makalemde irdelemek istiyorum…

Başka bir makalemde görüşmek dileğiyle…

Kendinize iyi bakın…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3309
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster