Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '19

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
153
 

Xumar ile Cankat’ın Düğünü

“Toplumu törenler, bireyi müzik eğitir.”
Shelley

“Evlilik, evde yapılmış ekmeğe benzer. Malzemelerini doğal seçmek gerekir ve iyi yoğurmak… Doğal olarak pişirme derecesi de çok önemlidir.
Ne az ne de çok pişmiş olacak ki, tadına doyum olmasın!”

Esra Türker Konuk
Sosyolog- Aile Danışmanı

Aile birliğinin kurulması olan evlenme töreni, tüm toplumlarda olduğu gibi Türk toplumunda da her zaman önemli sosyal olaylardan birisi olarak benimsenmiştir.

Geleneklerimiz gereği masallarda, halk öykülerinde ve atasözlerinde evlenme, mutluluğun en üst göstergesi olarak kabul edilmiş ve murada erme olarak tanımlanmıştır.

Evlenme ya da yuva kurma, karşılıklı özveri gerektiren bir sözleşmedir. Eşler, tasada ve sevinçte birlikte olmak, iyi günlerini paylaşmak, zor günlere birlikte katlanmak ve en önemlisi bir yastıkta yaşlanmak amaçlı evlenirler.

Evlenme gelenekleri ve törenleri açısından oldukça zengin bir kalıta sahip olan bir ulusun bireyleriyiz. Yöresel çeşitlilik gösteren bu geleneklerin yerine getirilmesine büyük özen gösterilir. Böylece yaşamın bu önemli olayı, geleneklerin belirlendiği çerçeve içinde, toplumun onayından geçerek belli değerler sistemiyle uygunluk sağlanmış olur.

Böylesi düğün geleneklerine çeşitli açılardan bakmak gerekir. İnançların yanı sıra sevgi hamurunun yoğrulmasıyla cennet gülüşe dönüş güzelliğinde olan tüm gözler, gelin-damat ve konukların giysilerine dikilirler. Evet, elbiseler bir düğünün aranan görüntüsüdür. İnsanlar, özel giysileriyle konuklarının karışışında olurlar birer birer…

***

Şair arkadaşım, emekli kamu görevlisi Metin Koca, geçen hafta telefonumu çaldırdı. Oğlu Cankat ile Azerbaycanlı gelini Xumar’ın düğününe davet etti. Mutlu oldum! Ajandama not aldım.

Metrobüsün Güzelyurt Durağında indim. Olanaklarımı kullanarak ve birilerinden edindiğim bilgileri değerlendirerek Beylikdüzü Yakuplu Mayamarin’de oldum. Bir de neyi mi gördüm dersiniz? Konuklarını karşılama amaçlı bekleyen Metin Koca’yı… Hoşlama ve kavuşma sonrası kafede oturduk. Çaylarımızı yudumlarken söyleşimiz de sürdü.

Bir süre sonra Koca, izin isteyerek ayrıldı. Soğuk ortamda yudumladığım çayla ısınmaya başladım. Sonrasında bu güzel, eşsiz yöreyi gözlerimle taradım. İrili ufaklı, oldukça görkemli yatlar vardı. Dizi dizi yatlar… Hemen yanında petrol ofisi… İlerisinde deniz feneri… Düşündürdü bir süre zihnimi…

Ne ki böylesine pırıl pırıl yerlere halkın ulaşım kolay olmuyor! Daha çok binek aracı olan varsıl kimseler uğruyor ve yemeğini yiyor, içeceğini yudumluyor.

***

Zamanı gelince düğün salonuna geçtim. Metin Koca, yine gülen yüzüyle karşıladı! Hemen gelin ve damat yanımda oldu.  Cankat ile Xumar… Azerbaycanlı geline ya da çifte BİR SEVDADIR AZERBAYCAN adlı kitabımı imzaladım.

Metin Beyin eşi Gülsüm Öğretmen ile görüştük. (Xumar adının güzel bakış, anlamına geldiğini öğrendim.) Kızları Canan ile yıllar sonra görüşme olanağımız oldu. Çevresinde koşuşturan ve Metin Beyi dede yapan çok mu çok sevimli Asya ile gerçekten yakışıklı Aras, gözlerimi okşadı!

Sahneyi görüşe uygun bir masaya oturdum. Yakınımda meslektaşlarım Hikmet Alp ile Cafer Akyol gösterilen yerlerine konuşlandılar. Onlarla kısa görüşmemiz ya da  söyleşimiz oldu. Yakınımdaki bir başka masaya konuk edilen Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa’ının kızı Timsal Hanım ve onun oğlunu gördüm. Onlarla da kısa görüşmemiz oldu.

Orkestranın nağmeleri ortamında çevreme bakındım. Beyaz giysiler içinde, ipince görünümlü ve uzun boylu Cankat ile Xumar, alkışlar arasında sahnede yerlerini aldılar.

Cankat, kendisinden beklenen güzel ve hoş seslenişle özgün bir konuşma yaptı! Ardından Xumar… Ana-babalar yanlarında yerlerini aldılar. Onlar da birkaç sözcükle kısa seslenişte bulundular. İstenen o yoğun alkış da artarak  sürdü!

Etkinlik, coşkuyla başladı! Yörelere uygun halay ya da oyunlarla sürdü! İzlemesi de dinlendirdi! Azerbaycan’dan, Edirne’den, Kars’tan ve ülkemizin değişik yörelerinden düğüne gelenleri mutlu ve eğlenir gördüm! Herkes gibi düğün sahibi Metin Koca da güzel güzel oynadı! O her yerde şiir okumayı çok severdi, kısa bir şiirini okumasını istedim, ne ki gerçekleşmedi.

Yolculuğumun uzaklığını belirterek Metin Koca’dan izin istedim. Murat Aydın’ın kullandığı araçla Güzelyurt Metrobüs Durağı’nda oldum. Teşekkür ettim. Yolculuğum Maltepe’ye dek sürdü.

Cankat ile Xumar çiftine yaşamları boyu mutluluklar dilerken; Editörlüğünü yaptığım ve önsözlerini kaleme aldığım Tükendi mi Kahkaha ile Sevdana Şiirler kitaplarının şairi: “Şiir aşkın meyvesidir.” Diyen Metin Koca’nın her iki kitaplarına ad olan şiirleriyle yazımı noktalamak isterim:

               Tükendi mi Kahkaha

Ne kuşlardan haberin, ne de rüzgârda kokun
Gözlerindeki sevgi, kalbimdeki ilk okun
İstemem ellerini, bakışlarınla dokun
Çalma sen meyhaneci, bu şarkıyı bir daha,
Her şarkıda hüzün var, tükendi mi kahkaha?

Kimi aşkından içer, kimisi de derdinden
Kimileri kederli, kimi geçer kendinden
Çağlayan oluşur, gözlerinin selinden
Çalma sen meyhaneci, bu şarkıyı bir daha,
Her şarkıda hüzün var, tükendi mi kahkaha?

Kaldırması kolay mı, sevda çekeni yerden
Baksana dertlerine, hepsi de aynı  telden
Kalbinden vurgun yemiş, bir şey gelmez ki elden
Çalma sen meyhaneci, bu şarkıyı bir daha,
Her şarkıda hüzün var, tükendi mi kahkaha?

                     *

          Sevdana Şiirler

Aradım dün seni, bir bilsen nerde?
Sevdana şiirler yazdığım yerde
Aklımı bıraktın bu garip serde
Saçını dağıtıp yüzüne döksün
O gül yanakları rüzgârlar öpsün.

Sen yokken hüzünlü çalar şarkılar
Mızrapla ağlıyor bütün fasıllar
Aşkta da kaybettim, bu nasıl kumar
Saçını dağıtıp yüzüne döksün.
O gül yanakları rüzgârlar öpsün.

Eskimiş resmimde dudak izlerin
İşte halim, işte senin eserin
Kalbimden sökülüp silinmez yerin
Saçını dağıtıp yüzüne döksün
O gül yanakları rüzgârlar öpsün.

                     *
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 635
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1374
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster