Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '18

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
96
 

Ya Görünür Olursun ya Görmezden Gelinirsin

Ya Görünür Olursun ya Görmezden Gelinirsin
 

Salih ARIKAN


Bu günlerde engellilerle ilgili makale haber okumalarına hız verdim. Bir yazıda rastladım bu başlığa gerçekten Halil arkadaşımızı tebrik ederim.

Engelliler hayatın içinde olmalı erişemedikleri yerlere dikkat çekmeli ilgili kuruma erişimin hak olduğunu anlatmalı. Ve gerekirse resimleyerek o kurumu ifşa etmeli. Yahu yolda yürüyorum motorların sivri yerleri bedenimi acıtıyor. Oradaki esnaf benim her gün oradan geçtiğimi biliyor. Benim kaldırımdaki masalara çarptığımı canımın acıdığını görüyor. Ve ancak bakıyor. Beni eşyadan korumuyor eşyayı benden koruyorlar. Çoğu zaman rastladım. Adam tezgâh koymuş. Ben çarparım diye kolumdan asılıyor. Kaldırıma koyduğu arabaya bastonumla çarpınca kızıyor. Ben de araban çok değerliyse otoparka koy diyorum.

15 Eylülde otoparklarla ilgili bir yönetmelik yayınlandı. Kaldırımlara ve etrafa rastgele park edilen araçlar trafiği zor durumda bırakıyormuş. O yüzden binaların altında otapark zorunluluğu başlamış. Aman bu otoparklar kutucular iş merkezinin altındaki gibi olmasında. Nasıl bir otopark. Binanın altı otopark. Ama otoparkın çıkışı yaya kaldırımı. Yani otopark dolunca yaya kaldırımı da otopark olarak kullanılıyor. Bunu merkezi ve yerel idare biliyor kamera kayıtları da var. Ama kimse kimsenin ayağına basmıyor.

Biz hukuku sadece kendimiz için istedikçe Türkiyede hak hukuk yerleşemez. O yüzden engelliler hayata dâhil olsunlar. Sorun yaşadıkları yerleri ilgili kurumlara şikâyet etsinler resimlesin ve kamuoyuyla paylaşsınlar. Merkezi ve yerel yönetimlerin engellileri iyi hissedecekleri düzenlemeler yapmasını diliyorum.

Salih Arıkan,Tel: 0506 514 96 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 58
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster