Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '15

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
66
 

Ya Oy Verin Ya Ağlamayın!

Ya Oy Verin Ya Ağlamayın!
 

1 Oy 1 Oydur


Türkiye'de emekli kişi sayısı 10 milyonu geçti. Aşağı yukarı %20 oy yapar. Ya oy verin benim amcalarım teyzelerim yada 20 TL zam aldık, düşük emekli maaşları, yüksek emeklilik yaşlarından şikayet edip ağlamayın !
 
Türkiye'de 12 milyon işçi var. Yaklaşık %25 oy yapar. Ya oy verin benim emekçi kardeşlerim ya da yapılan baskıya, zulme, 1 mayıs da yapılan müdahalelere, düşük ücretlere, uzun çalışma saatlerine, iş güvenliği açıklarına, işçi ölümlerine ağlamayın !
 
Türkiye'de 12 milyondan fazla da Ev Hanımı var. %25'den fazla oy oranı yapar. Ya oy verin hanımlar yada ekonomik güvencenizin olmamasından, sosyal bir hakkınızın olmamasından, devlet tarafından işsiz ve vasıfsız olarak görülmekten, ülkede kadınların hiçe sayılmasından, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasından, ötekileştirilmekten, 2. planda olmaktan ağlamayın !
 
Türkiye'de yaklaşık 7,5 milyon da çalışan kadın var.Yaklaşık %17 oy yapar. Ya oy verin emekçi hanımlar yada çalışma hayatında çektiğiniz zorluklardan, değersiz görülen işlerde çalıştırılmaktan, siyasetteki eksik temsilinizden, sözlü-sözsüz tacizlerden, düşük ücretlerden, doğum izni sorunlarından, çocuklu çalışan hanımlar için kreş sorunlarından ağlamayın !
 
Türkiye'de 4 milyondan fazla işsiz var. Yaklaşık %10 oy yapar. Ya oy verin benim işsiz kardeşlerim ya da yoksulluktan, geçinememekten, umutsuzluktan, psikolojik problemlerden, aile baskısından, emek sömürüsünden, iş imkanlarının sınırlılığından, azlığından, insanca geçinebilmenin mümkün olmadığı ücretlerden ağlamayın !
 
Türkiye'de 5 milyondan fazla asgari ücretle çalışan vatandaşımız var. Yani 949 TL ile geçinmeye çalışan insanlarımızın oranı ise yaklaşık %11. Ya oy verin benim yoksul kardeşlerim yada 1334 TL açlık sınırı 4344 TL yoksulluk sınırının olduğu günümüz Türkiye'sinde 949 TL ile aile geçindirmeye çalışmaktan ağlamayın !
 
Türkiye'de yaklaşık 1 milyon öğretmen, 500.000 de atanamayan öğretmen var. Toplam 1,5 milyon öğretmen yapar. Yaklaşık %3 oy yapar. Ya oy verin benim eğitimci kardeşlerim ya da eğitim sisteminin sürekli değişmesinden, çalışma koşullarından, sözleşmeli öğretmenlik yapmak zorunda kalmaktan, atanamamaktan, dershanelere mahkum edilmekten ağlamayın !
 
Türkiye'de yaklaşık 1,5 milyon esnaf var. Yaklaşık %3 oy yapıyor. Ya oy verin benim çalışan kardeşlerim ya da yüksek vergi oranlarından, sürekli gelen zamlardan, zorlaştırılan mali sorunlardan, bankalara olan borçlarınızdan, her ayın sonunu getirmeye çalışmaktan ağlamayın !
 
Türkiye'de 5,5 milyon üniversite öğrencisi var. Yaklaşık %12 oy yapar. Ya oy verin benim öğrenci kardeşlerim ya da harçlardan, üniversitelerin yetersizliklerinden, yurt sayısı ve koşullarından, sınıfların kalabalıklığından, potansiyel işsizler olmaktan, özgürlüklerinizin elininizden alınmasına ağlamayın !
 
Türkiye'de yaklaşık 6 milyon çiftçi var. Aşağı yukarı %13 oy yapar. Ya oy verin benim çiftçi kardeşlerim ya da mazota 4 lira vermekten, emeğinizin karşılığını alamamaktan, tarımda artan ithalattan, tarımın piyasa güçlerine teslim edilmesine, devletin orta ve uzun vadeli bir tarım politikasının olmamasına, insanları şehire göç etmek zorunda bırakan taşra yönetimine, ülke %5 büyürken tarımdaki %2 büyüme hızına ağlamayın !
 
Türkiye'de 3 milyonu aşan KOBİ niteliğinde insanımız var. Yaklaşık %7 oy yapar. Ya oy verin benim büyümeye çalışan kardeşlerim ya da yetersiz teşviklerden, kısıtlamalardan, siyasi baskılardan, devlet güvencesinin olmamasından, ülkenin istikrarsız ekonomik durumundan, sürekli kötüye doğru giden ekonomik koşullardan şikayet edip ağlamayın !
 
Türkiye'de yaklaşık 3 milyon lisanslı sporcu, 600.000'den fazla lisanslı futbolcu var. Bunların yarısının oy kullanabildiğini varsayarak yaklaşık 1,8 milyon sporcunun oy kullanabildiğini düşünelim. %5 oy oranı yapar. Ya oy verin benim sporcu kardeşlerim ya da spor tesislerinin azlığından, kalitesinin düşüklüğünden, futbol ile diğer branşlar arasındaki ekonomik uçurumdan, sporda gelişmiş ülkelere göre geri kalmışlığımızdan, uluslararası sporcu yetiştirememekten, borç batağına saplanmış spor kulüpleri, ekonomik sıkıntı çekmek zorunda kalan amatör sporcular ağlamayın !
 
 
 
Türkiye'de yaklaşık 150.000 hekim, 80.000 avukat, yaklaşık 10.000 hakim, yaklaşık 6.000 savcı, yaklaşık 100.000 yazılı-görsel medya sektöründe çalışan, yaklaşık 145.000 akademik personel (profesör, doçent, Yar. Doç. , öğretim görevlisi) yani aşağı yukarı 500.000 aydın kesim yapar buna 500.000'de yazar, şair, filozof, uzman ve bilge kişileride eklersek toplam 1 milyon aydın kesim yapar. Yaklaşık %2 oy oranı yapar. Ya oy verin benim aydın kardeşlerim ya da ülkenin durumundan, medyaya uygulanan baskı ve sansürlerden, güçler ayrılığı ilkesine karşı mücadele eden iktidardan, oluşturulan havuz medyasından, uluslararası markalarımızın azlığından, üniversitelerde dönen siyasetten, adam kayırmadan,iltimasdan, kadro eksikliklerinden, sağlık alanındaki yetersizliklerden, bilim alanında geri kalmışlığımızdan, dünya çapında kalemlerimizin çıkamamasından çıkanında hor görülmesinden (Orhan Pamuk, Oktay Sinanoğlu, Yaşar Kemal gibi), değer ve kıymet görülmemekten ağlamayın !
 
Türkiye'de kamuda çalışanların sayısı yaklaşık 3,5 milyon. Yaklaşık %9 oy yapar. Ya oy verin benim memur kardeşlerim ya da memur maaşlarından, iş koşullarından, sürülme korkusuyla yaşamaktan, siyasi baskılardan, rüşvet ve iltimasla yürüyen bir düzenin parçası olmaktan, sendikalara üye olmaktan korkutulmaktan, aile geçindirmeye çalışmaktan ağlamayın !
 
Türkiye'de yaklaşık 270.000 milyoner var. 100 taneden fazlada milyarderimiz var. Yaklaşık %0,65 oy oranı yapar. Ya oy verin benim zengin kardeşlerim yada gelişmiş ülkelerden geri kaldığımıza, ihracatta çektiğiniz sıkıntılara, devlet desteğinin yetersizliğine, teşviklerin azlığına, uluslararası iş yapmakta zorlanmalarınıza, daha büyük denizlere atılamamanıza, ülke ekonomisinin yönlendirici gücü olmanıza rağmen "bir taraf olmayan bertaraf olur" tehditlerine maruz kalmanıza ağlamayın !
 
 
Kaynak: Veriler TÜİK ve Resmi Gazetelerin Haberlerinden Alınmıştır.
 
Yazar: Uğur Büyük

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu mükemmel yazı için teşekkür ederim.Emek yoğun bir bilgilendirme olmuş."Oy verin" yerine "oy verilebilecek ve denenmiş olmayan bir partiye oy verseydiniz " demek, çok daha iyi olurdu. Emekliye ikramiye vadeden CHP. Acaba emekliden ne oy aldı CHP? Netice ortada bir arpa boyu ilerlemedi.Biz kendimizi kandırıyoruz.Olmamış şeylerden yorum üretiyoruz.Bu son seçimlerde halkımız ne yaptığını bilmeden oy vermiştir. Netice ortada.Kaos yaşıyoruz.Allah aşkına "halkımız koalisyon istedi " yorumuna katılmak mümkün mü? Halk neden koalisyon istesin.Mantığı var mı?Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 05.07.2015 10:14
Cevap :
Yazımı beğendiğinize sevindim. Ya Oy Verin Ya Ağlamayın başlığı kısa ve çarpıcı bir başlık olduğu için kullandım bunun haricinde CHP en etkili seçim çalışması yürüten partiydi fakat halk nezninde neden karşılık bulmadı bunu sosyolojik olarak araştırmak gerekir. Halk koalisyon istedi istemedi bunu bilmiyorum fakat AKP'ye bir ayar vermek istedi. Size koalisyon ile ilgili http://guncelbloglar.com/koalisyon-korkusu/ bu yazımı da okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.  06.07.2015 14:18
 

Oy verin, oy vermezseniz bir şey beklemeyin diyorsunuz ama göz ardı ettiğiniz bir konu varsa o da bu seçimde oy verebilecek toplam 56.632.889 seçmenin % 87'si zaten oy vermişler. Bundan evvelki seçimlere baktığımızda da yine aynı oranlarda yani yüksek bit katılım olduğunu görürüz. Batılı ülkelerde yani gelişmiş demokrasilerde böylesine yüksek oranda bir katılıma hemen hemen hiçbir yerde rastlayamazsınız. Kaldı ki her seçimde mutlaka belli oranda bir mazeret firesi de vardır. Hal böyleyken, yani seçmenlerin % 87'si zaten oy veriyorlarsa onların eline ne geçtiğini sormak gerekmez mi? Siz oy verdiniz de ne oldu? İşin özü şu: Demokrasilerde seçmenler hangi oranda oy verirlerse versinler, isterlerse her biri birer değil ikişer üçer oy bile verseler seçilenler daima SİYASETÇİLER dir ve onlardan da kim seçilirse seçilsin daima milletin anasını bellerler. Yani oy verip vermemek sandığınız kadar önemli bir etken değildir. Sonuçta seçilenler daima SİYASETÇİLER dir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 08.06.2015 12:50
Cevap :
Milletin takdiri sandığa yansımıştır. Bu demokrasi adına sevindirici bir gelişmedir. Ben oy kullanmayanları eğer ciddi bir mazeretleri yok ise kabul etmiyorum. Vicdanen rahat etmemeleri gerek. Ülkenin bu gidişatının sorumluları ülkeyi yönetenlerdir fakat bunu değiştirmek adına bir şey yapmayanlar da suçludur. Yani her halükarda kötünün iyisini seçmek zorundayız. Bu böylede diğeri farklı mı diye bir şey siyasette yok. Denemeden bilemeyiz. Görmediğimiz kişiler hakkında yorum yapamayız. Ama gördüklerimizin yaptıkları yanlışlar ortada bunun için katılımın yüksek olması güzel, trafoya kedi girmemesi, elektriklerin kesilmemesi, oyların yakılmaması güzel ki sonuçların değiştiğini görüyoruz demek ki oy verip oyuna sahip çıkınca yönetime etki edebiliyoruz. Saygılar.  08.06.2015 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 923
Kayıt tarihi
: 17.11.14
 
 

Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster