Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
355
 

Yabancı boşanma kararının Türkiye'de tanınması

Yabancı bir ülkede alınan kesinleşmiş boşanma kararının Türkiye'de Tanınma ve Tenfizi
 
Yabancı bir devletin resmi bir makamından alınmış hukuki bir kararın örneğin bir mahkeme ilamının Türkiye'de hüküm ifade edebilmesi için Türk Mahkemelerinde tanıma davası açılması gerekmektedir. (Örneğin Almanya'da almış olduğunuz boşanma kararının Türkiye'de de geçerlilik kazanması için bu davaya başvurulur.)
 
Yabancı mahkeme kararının Türkiye'de tanınabilmesi için;
İlam hukuk davasına ilişkin olmalı,
Yabancı ilamın Türk mahkemelerinin münhasır yetkisine girmeyen bir konuda verilmiş olmalı,
Yabancı ilamın Türk kamu düzenine açıkça aykırı olmamalıdır.
Tanıma davası için yabancı kararda apostil şerhi bulunması gerekir.
Tanıma davasının açılabilmesi için öncelikle ilgili yabancı mahkemeden üzerinde kesinleşme tarihini gösterir kesinleşme şerhli karar aslı alınır ve apostil şerhi ile kararın o ülke makamlarına ait olduğu tasdik ettirilir.
 
Sonrasında yabancı dilde yazılı bu kararın yeminli tercümesi ve noter onayı yaptırılması gerekir.
 
Durumunuza özgü dilekçe aynı hafta tanzim edilir ve mahkeme harcı da yatırılarak hemen dava açılır ve bir sorun olmaması durumunda da tek celsede (basit usulde) çözümlenir.
 
Bu davalardaki genel sıkıntı ise diğer eşin genellikle yurtdışında bulunuyor olması nedeniyle tebligatların ulaşmasının uzun vakte mal olmasından kaynaklanır. Bu tür bir  vakit kaybını bertaraf etmek için yurtdışında bulunan eş ile anlaşarak Türkiye'deki bir avukata (fotoğraflı-özel) vekaletname vermesini böylece tanıma davasında yapılacak tebliğlerin bu avukata yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu vekaletnamenin de yeminli tercüme ve noter tasdiki süreçlerinden geçmiş olması gerekecektir.
 
Tanıma davasının harcının düşük olması ve kısa sürede sonuçlandırılması nedeniyle ekonomik bir dava demek mümkündür. Kararın verilmesinden itibaren başlayacak olan 2 haftalık temyiz süresini beklemekten de kısa bir 'temyizden feragat' beyanı içerir dilekçe sunarak kurtulunabilir.
Kesinleşmiş tanıma kararı ile birlikte yabancı mahkeme kararı hükümleri Türkiye'de de geçerlilik kazanmış olacaktır ve örneğimizdeki gibi bir boşanma kararı mevzu bahis ise gerekli değişikliklerin işlenmesi için mahkemece ilgili (kaydınızın bulunduğu) nüfus kütüğüne de değişiklik yansıtılmış olur.
 
Tanıma davanızın avukat tarafından açılıp uzman ellerde yönetilip sonuçlandırılmasını dilerseniz, yurtdışında kararı veren mahkemeden kesinleşmiş karar aslını apostillettirerek getirmeniz ve avukatınıza vekaletname vermeniz yeterlidir. Bu vekaletnamede fotoğrafınızın ve tanıma tenfize ilişkin yetki verdiğinize dair ibarenin bulunması gerekir. Diğer bütün işlemler avukat tarafından kısa sürede sorunsuz biçimde halledilecektir.
 
Metnin İngilizce versiyonu:
 
Recognition & Enforcement in Turkey of a Decree Absolute taken in a foreign country
 
A recognition case must be filed before Turkish courts so that a legal decision taken by an official body of a foreign country (e.g. court order) can take effect in Turkey. (For example, such a case must be filed in order for a divorce decision taken in Germany to have effect in Turkey.)
 
>the said court order must be related to a civil case,
>foreign judgment must have been taken in a subject not covered by exclusive authority of Turkish courts,
>foreign judgment must not expressly be contrary to Turkish public order.
Foreign court judgment must bear apostille for a recognition case.
In order to file a recognition case, original court decision/judgment with a finalisation statement and finalisation date on it must be taken from relevant foreign court first and then apostilled by public bodies of that country.
Afterwards, in Turkey, the judgment and the apostille attached to it must be translated into Turkish by a certified translator first and then notarised.Within the same week, your complaint is written by your lawyer and the recognition case is filed right away after payment of court fee. Unless an exceptional circumstance occurs, the case is concluded at a single hearing (petty sessional).
 
General problem with these cases is that notices take a long time to be served because your ex-spouse lives abroad. In order to prevent such loss of time, you can ensure that your ex-spouse living abroad will give a special, photo power of attorney  to a lawyer practising in Turkey (Upon request, we can provide you with a lawyer) and in this way, notices related to recognition case will be served to that lawyer. However, also that power of attorney must be translated by a certified translator and then notarised.
 
It is possible to tell that recognition cases are affordable because they are concluded in a short time and their case fees are low. If you do not want to wait for 2-week period of appeal as from decree nisi, we can submit a short 'waiver of appeal' petition towards a decree absolute.
 
Relevant foreign judgment will have taken effect in Turkey as well upon finalised, recognised judgment. If a divorce decision as in our example is of concern, necessary changes are also made by relevant court in civil registry so that necessary changes are recorded and the parties can be free to remarry .
 
If you want your recognition case to be filed, followed, and finalised by a lawyer, it is enough for you to bring me the original decree absolute after getting it apostilled and give me a special power of attorney. That power of attorney must bear your photograph and a sentence stating that you have given me an authority related to recognition & enforcement. I as your lawyer will carry out all other transactions in a short time. You can contact me via av.beril@gmail.com.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1148
Kayıt tarihi
: 23.03.13
 
 

44716 sicil no.lu İstanbul Barosu ve 99385 sicil no.lu Türkiye Barolar Birliği avukatı. Boşanma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster