Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '11

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
1085
 

Yabancı Dil bilmek ve Uzman Öğretmenlik…

Yabancı Dil bilmek ve Uzman Öğretmenlik…
 

Yabancı dil bilmek gerekir.


Yabancı dil biliyor musunuz ? Cevabınız “evet” ise, siz dinlediğinizi ve karşınızdaki de sizi anlıyabiliyor mu ? Yabancı dilde okuyup-yazmanız var mı ? 

Bu sorulara da “evet” diyorsanız, o zaman dil için çok önemli olan 4 beceriyi de yapabilmeniz gerekir. Nedir bu dört beceri ? 

Dinlemek, okumak, konuşmak ve yazmak.” 

Dinlediğinizi ve okuduğunuzu doğru anlıyorsanız, konuşmanızı ve yazdığınızı karşınızdaki doğru anlıyorsa, işte o zaman siz bu 4 beceriyi yapabiliyorsunuz demektir. Bu becerileri önce ilköğretim seviyesinde - ana dilimizde – sorunsuz olarak kazanmış olmanız gerekir. Bu olmamışsa, dil bilinci oluşmamış kişiler için yabancı dil öğrenmeleri de eksik demektir. Ana dilinde ustalaşmamış, kelime bilgisi az, okuduğunu anlamayan, yazdığını yanlış yazan ve konuştuğunu karşısındakinin anlamakta zorlandığı bir kişiye, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, yabancı dil amaçlanan hedefte ve istenildiği gibi öğretilemez. 

Ana dilimizi – dört beceri olarak - ne kadar iyi biliyorsak, yabancı dil öğrenmemiz de o oranda kolaylaşır. Yabancı dil öğretiminde “dinleme-konuşma-okuma-yazma” dört beceri dersi bu sıralamadaki gibi, bir bütün olarak ele alınmalıdır. Konuşma ağırlıklı derslerde, grup çalışmaları ile konular pekiştirilerek –sabırla - hedefe ulaşılmalıdır. 

Siz öğretmen olarak, alanınızda ne kadar uzman ve bilgili olursanız olun, öğretmek istediğiniz şey, karşınızdakinin anlamak istediği kadardır. Dinlediğini anlayamayan bir kişiye bunu nasıl verebilirsiniz ? 

Duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken, öncelikle ana dilimizde - onu da bildiğimiz kadarıyla - düşünürüz. Ana dilini iyi bilmeyen, öğrenme isteği olmayan kişiye ne yapsanız, sonuca ulaşamazsınız. İster yabancı uyruklu, ister Türk öğretmen olsun, sonuç değişmez.  

Ancak, önlerinde yabancı dil hazırlık sınıfları bulunan özel ve resmi okullarımızda, yabancı dil hakkıyla öğretilmektedir. Bu işi, sabırla ve severek, öğrencilerinin öğrenme sıkıntılarını çok iyi bilen, sık sık çeviri yapmayan, öğretim metot ve tekniklerini öğrenci merkezli olarak çok iyi kullanan, yabancı dili yaşama geçiren ve onu sınıflarında özellikle “dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini” birleştirerek, sürekli kullandıran ve sevdiren, konuyu verirken kendilerini öğrencilerinin yerine koyarak öğrencilerini cesaretlendiren - birbirleriyle uyumlu - uzman kadrolar yapmaktadır. 

Bu uzman öğretmenlerin - genel olarak - özellikleri neler olmalı ?  

Yabancı dili öğretmek için, Türkçeyi çok iyi bilmeli, yabancı dildeki dört beceriyi öğrencilerine hissettirmeden verebilmelidir. Bunu yaparken de, sınıfta profesyonel bir oyuncu, hatalara karşı hoşgörülü, öğrencilerini konuşturmak için ödüllendiren, hata yaptıklarında dahi onları cesaretlendiren, öğrencilerine adlarıyla hitap eden, zaman zaman şaka yapabilen, eğitim araç ve gereçleri ile teknolojiyi sınıfta kullanabilen, sınavdan önce mutlaka öğreten, derslere sürekli amaca uygun bir ders plânıyla hazırlanan, “ neyi, niçin, ne zaman, nasıl “ öğreteceği konusunda kendisinden emin olan, sabırlı, öğretmenlik heyecanını asla yitirmeyen, öğrencilerin seviyesine göre konu anlatan, branşındaki gelişmeleri sürekli izleyen ve alanında uzmanlaşan, sınıf yönetimini iyi bilen, öğrencilerini notla korkutmayan, sevgi ve saygıya dayalı bir otoritesi olan bir eğitimci olmalıdır. 

Sevgiyle kalın. Saygılarımla. 


Ali İhsan ÖZÇAKIR 

MEB. Bakanlık Başmüfettişi (E) 

e-mail: aliihsanozcakir@hotmail.com  

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4778
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

50 yıllık eğitimciyim. İngilizce öğretmenliği ve Bakanlık müfettişliği yaptım. Bunca yıllık eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster