Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
419
 

Yabancı dil sömürüsü

Yabancı dil sömürüsü
 

Türkiye deki eğitim sisteminde önemli bir engel olduğunu düşündüğüm zorunlu yabancı dil öğretilmesinin zaman zaman yanılabileceğimi de düşünürdüm.

Bugüne kadar verilmiş olan yabancı dil ile öğretimi, öğretime ne kadar katkıda bulunulduğunu hep gördük. Hangi eğitimciye sorsanız sorun hemen hepsi bunun yanlış olduğunu savunur. Ancak neden değiştirilmez anlamış değilim.  

Günümüzde dünyanın en büyük bilim adamı Prof. Sn. Oktay SİNANOĞLU bile bunu üzerine basa basa belirttiğine göre artık zorunlu yabancı dil öğretilmesin yanlış mı-doğrumu olduğunu tartışmaya gerek yok. 

Daha ilkokuldan itibaren çocuklarımızın beynini gereksiz yere meşgul etmenin eğitime katkı değil eğitim katliamı olduğunu herkes biliyor. Biz de aynı olduk. 

İsteyen istediği zaman istediği dili öğrensin. Dil öğrenmek bir meslek öğrenmek gibi veya farklı bir eğitim dalı olduğunu görmek lazımdır. 

Hatta üniversitelerde yılarını vermiş, yüksek lisans yapmış, DÇ veya Dr.a çalışmalarında ağır bir yabancı dil zorunluluğu koymak, ülkemizde bilime büyük bir darbedir. Bu katliamı, bu hainliği kimler neden yapıyorlar? Neden bu konuya el atılmıyor anlam veremiyorum. Buna göz yumanlar bu ilkeye de bu ilkede bilime de hainlik yapıyorlar. 

Hangi ülke benim Türkçemi okullarında zorunlu kılıyor, söyler misiniz?  İngilizce dünya diliymiş. Kim bunu dünya dili haline getirdi? Kim demiş? Böyle zorlamalar olursa elbette İngilizce dünyanın beynini sömürür. Buna nasıl müsaade edilir.

Okullarda yabancı dil yüzünden eğitim büyük darbe yiyor. Başarı engelleniyor. Bir an önce bu düşünceden vazgeçilmelidir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1014
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster