Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
524
 

Yabancı Dille Öğretim Aymazlığı

Yabancı Dille Öğretim Aymazlığı
 

Yabancı dille öğretim ülkemizdeki eğitimin başlıca sorunlarından biridir. Eğitimi tümüyle yabancı bir dille verme önce üniversitelerde başladı. Bu üniversiteler öğrenciler tarafından büyük bir ilgi gördü. Sanki çok önemli çok büyük bir iş gibi rağbet görüyor bu üniversiteler. Daha sonra ilkokullar hatta anaokulları yabancı dille çocukları eğitmeye başladılar. Bunlar yabancı dil öğrenilmesinin ötesinde.

Hangi ülkelerde yabancı dille öğretim var: Tunus, Nijerya vb. Bu o ülkedeki insanların aldıkları bir karar değildi. Bu insanlar öğrendiklerini kendi dilleriyle tartışamıyorlar. Bu da sanki başka milletler tarafından eğitilmiş görünütüsü veriyor insanlara. Başöğretmenimiz bizi bu sefaletten zamanında kurtarmıştı ama bu hadise tekrar bir modaymış gibi önümüze konuyor.

Yabancı dille eğitimi savunanlar çok yanlış yapıyorlar. Yabancı dili iletişim için dünyayı kavrayabilmek için öğrenmeliyiz ama kendimizi eğitmek için başka bir dile gerek yok. Kendi dilimizde öğrenip yabancı dille bu öğrendiklerimizi paylaşmalıyız ki o çok büyük gördüğümüz batı toplumuda yerimiz onların ayaklarının dibi değil onlarla eşit seviyede hatta ve hatta onların üstünde olmalıdır.

Özellikle lisede ve üniversitelerde hazırlık sınıfında ve diğer yıllarda okutulan kitaplar tamamen dışarıdan geliyor. Yani dışarıdan toplamda milyarlarca liralık kitaplar alınıyor. Kendimiz yazamıyor muyuz bu kitapları? Kendimiz basamıyor muyuz? Lisede hazırlık sınıfı okuyan bir genç olarak devletin bastığı ingilizce kitaplarının yetersiz olduğunu kabul etmekteyim ama devlet kitaplarımızı dışarıdan getirtiğimiz kaynakların seviyesine çıkarmak gerekir.

Ülkemizin en saygın üniversitelerinde zeki öğrencilerin gittiği üniversitelerde eğitimin ingilizce yapılması ve bu eğitimi ingilizce yapan hocaların karışık bir aksanla konuşması en önemlisi de içerideki öğrencilerin o okulda gururla bulunmasına gerçekten çok üzülüyorum. Beni en çok kahreden durum da budur. Diğer ülkelerde de bu durumun olduğunu savunanlara bir sözüm var onlar başka bir dille öğrenmiş olabilir ama ulusal bir bilinçle yetiştiriliyorlar. Eksik burada biz her şeyi taklit ederek aldığımızdan eksik bir şekilde uygulamaya koyuyoruz.
Zaten öyle bir durum almışki ben Türküm diye insanlarımız fısıldayarak konuşuyor.
Sakın yanlış anlaşılmasın ben yabancı dil öğrenimine karşı değilim aksine bunu geliştirmemiz gerekir ki dünya mmilletleriyle iletişim kurabilelim.

Yabancı dille öğretimi gençler yabancı dil öğrenmek için destekliyorum diyorlar bu eğitim sistemizin bizlere ilkokuldan beri yabancı dil öğrenim konusundaki eksikliği aktarıyor ama bu gençler yabancı bir dille öğrenimin tehlikesinin farkında değil. Yıllardır gençlerin kafası bu şekilde yıkanmış ve yıkanmaya da devam ediyor kandırılmış desek belki daha uygun olacak ama bu sorun bizim emperyalist güçlerin ülkemizin benliğini kaybetmesi kabettirilmesi açısından batılıların gözümüze soka soka uyguladıkları bu planı bizler kabullenemeyiz.

Bu planın bir parçası olamayız.

Ey Türk Halkı tehlikenin farkında mısınız?

Kaynakça

Atilla İlhan’la Zaman İçinde Yolculuk Programı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu arada yorumdan yer kalmadı. Daha yolun başındasın. Yabancı dil iletişmek için dün o kadar gerekli değildi. Ama bugün çok daha gerekli. Dersler türkçe olmalı. Her genç de en az bir dil bilmeli. Hem de çok iyi bilmeli. Ama ilgini bilgiyle beslersen çok güzel şeyler çıkartırsın. Başarılar. İyi bayramlar.

Murat SEVGİ 
 29.09.2008 9:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 924
Kayıt tarihi
: 22.06.08
 
 

Ben ÖZGÜR YALÇIN. Kimya Mühendisiyim. Siyaset, Politika, Bilim alanlarında bilgi edinmeye ve bunu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster