Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '11

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
871
 

Yabancı Doktor Meselesi II: Yabancı Doktorların Mesleki Yeterliliği Nasıl Değerlendirilecek

Yabancı Doktor Meselesi II: Yabancı Doktorların Mesleki Yeterliliği Nasıl Değerlendirilecek
 

Bugünlerde Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra kadrolarında, ihtiyaca ve işin özelliğine göre, vatandaşlık şartı aramaksızın yabancı uzman görevlendirmeye hazırlanıyor.

Bilmeyenler için hatırlatalım:

1928'de çıkarılan 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'a göre, bir kişinin Türkiye'de hekimlik yapabilmesi için "TC vatandaşı olması, Türkiye'deki bir tıp fakültesinden mezun olması ve diplomasının Sağlık Bakanlığı tarafından tasdik edilmesi" gerekiyor. Başka bir deyişle, Türkiye'deki hastaların 'yabancı bir doktor' tarafından muayene ve tedavi edilmeleri bu kanuna göre kesin olarak yasaktır. Ayrıca, diş hekimliği, ebelik, hemşirelik, eczacılık yapabilmek için de Türk vatandaşı olma zorunluluğu vardır.

Taslağın uzmanlarla ilgili maddesinde, “İhtiyaca ve işin özelliğine göre açıktan yabancı uzman çalıştırılabilir ve bunlar için vatandaşlık şartı aranmaz” hükmü de yer aldı.

Taslakta, yabancı uzmanların çalıştırılmasına dair usul ve esasların da bakanlıkça hazırlanacak yönetmelikte belirtileceği ifade edildi. Ancak taslağa göre, yabancı uzman sayısı toplam uzman sayısının yüzde 5’ini aşamayacaktır deniyor.

Bakan Akdağ; “Türk doktorlar Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine hangi koşullarda gidip, oralarda doktorluk yapabiliyorlarsa, ülkemize de dışarıdan doktor girişi için aynı standartları getirelim. Benim insanım daha azına layık olmamalı.” dedi.

Bana göre bu ifade doğru değil.

Bilen bilir, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri kabul edilen Hacettepe Tıp Fakültesini bitirmiş biri gidip Amerika’da, İngiltere de “Ben Türkiye’nin en iyi tıp fakültesinden mezun oldum” deyip hekimlik yapamaz.

USMLE diye bir sınav vardır. O sınavı geçmek zorundadır. Sınavın ücreti fazladır, geçmekte kolay değildir. 3 basamaklıdır, 5-6 yıl önce öğleden önce ve sonra, dört gün sürüyordu. Ancak o sınavı geçerseniz, ABD’de tıp fakültesi mezunu olabilirsiniz. Geçseniz bile ABD de çalışmmaya hak kazandığınızın garantisi yoktur.

Bir de ABD de, Türkiyedeki bir Tıp fakültesinden sonra uzmanlık yapsanız bile o sınav olmadan doktor kabul edilmezseniz, olurda, o sınavı geçerseniz, uzmanlık için birde board sınavını geçmek zorundasınız. Onu da geçmek zordur. Türkiye deki beyin cerrahi uzmanlarından bu sınavı geçebilien, bir kaç uzman vardır.

Türkiye’de iyi bir üniversiteyi bitirip, beyin cerrahı olan bir arkadaşım, 3 yıl önce Kanada’ya gitti. Yaptığı yoğun mücadeleye rağmen, orada değil beyin cerrahlığı, pratisyenlik dahi yapamıyor. Marmara Tıpdan mezun olmasına rağmen, tıp fakültesi diplomasını bile kabül etmiyorlar. Değil doktorluk yaptırmak ya da beyin cerrahi uzmanlığı yaptırmak.

Herkes iyi bilir ki, ABD’e giden Türk cerrah, steril olarak ameliyathaneye bile giremez. Orada hiçbir işlem yapamaz, hastaya dokunamaz. Bunu çok insan iyi bilir aslında.

Bu doktorların mesleki yeterliliğini nasıl değerlendireceksiniz?

Türkiye’ye gelecek yabancı doktorları ABD deki sınavın benzeri olan TUS (Tıp Uzmanlık Sınavı) a sokabilir misiniz?

Gelenler Türkçe de bilmeyecekler.

Soksanız kaç tanesi geçer ki?

Hadi TUS’u geçti uzmanlıklarının kalitesini nasıl değerlendireceksiniz?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ile tıp fakültelerinde uzmanlık eğitimi için ise yabancı uyruklu doktorlara kontenjan ayrılıyordu. Hep bir yabancı hayranlığımız vardır zaten. Ülkemiz doktorları TUS la bir yere yerleştirilemezken, hükümetin bu kontenjan için konan yüzde 10 sınırını yüzde 21’e yükseltmesi üzerine Türk Tabipleri Birliği (TTB) Temmuz 2011’de Danıştay’a yürütmesinin durdurulması ve iptali için başvurdu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Eğitim kalitesi düşük olan doktorların gelmesi kesinlikle söz konusu olamaz.”diyor.

Gelişmiş ülkede, kaliteli olduğu için fazla para kazanan doktor, daha az para kazanacağı ülkemize neden gelsin ki?

Unutulan bir şey var, sağlık hizmeti, insan gücüne yüksek oranda bağımlıdır. Yetersiz insan gücü, yani gelen ithal bir doktorun yaptığı hatanın sonucunun kalıcı sakatlık ve ya ölüm olacağı bilinmelidir.

Bu konudaki diğer bloğu okumak isteyenler şu linki tıklayabilir http://blog.milliyet.com.tr/Yabanci_Doktor_Meselesi_I__Turkiye_de_Hekim_Ihtiyaci_var_mi_/Blog/?BlogNo=325106

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 687
Toplam yorum
: 1691
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2667
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster