Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2152
 

Yabancı gözüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün değeri...

Yabancı gözüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün değeri...
 

Ünlü TİME dergisinin 24 Mart 1923 tarihli kapağı,


Time dergisinin kapağında ki resmin altında, İngiliz tarihçi Toynbee'nin ''Mustafa Kemal Paşa, hiç şüphesiz ki çağdaş tarihin en önemli isimlerinden biridir''  yazısı okunmaktadır.

18 Mart Çanakkale Şehit'lerini anarken, burada şehit düşen ikiyüzbin den fazla vatan evladının, neden şehit düştüğünü irdeleme zahmetine girecekmiyiz?

Yoksa;

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni ve O'nun ilkelerini yok saymaya ve saldırılara devam mı edeceğiz? Ülkemizde bugün  Cumhuriyet'le hesaplaşmaya gidilirken,

Dünya'nın gözünde ki Atatürk iyi tanıyalım;

- İngiltere Başbakanı Winston Churchill; Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü yanlız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. HER SINIF HALKIN O'NUN ardından dökdükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye'nin Ata'sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir. (Tan 18, Aralık 1938)

-D.Lloyd George (İng.Başbakanı 1922) ise şunları söylüyor; Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakaın ki, o büyük dahi çağımızda Türk milletine nasip oldu.

- Eleftherios VENİZELOS (Yunanistan Başbakanı 31 Ekim 1933);  Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir.. Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı TÜRKİYE övünebilir. (Cumhuriyet 29/10/1969)

-  Dwiğht D. Eisenhower (ABD Başkanı 1953); Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye'ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. O'nun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk'ün hatırasını anmak için yapılan bu tören, dünyanın her tarafından HÜR İNSANLARA ilham kaynağı olmuş bir zata çok yerinde BİR SAYGIDIR.(Anıt Kabir Özel Defteri 1953)

- Kurt G. Kiesinger (Federal Almanya Başbakanı 9//9/1968); Ben Türk Alman dostluğunu yakından tanıyan bir neslin çocuğuyum. Küçük yaşımda bir adamın kahramanlıklarını, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. Bu adam Mustafa Kemal'di. Bugün daha iyi kavrıyorum ki, o insan büyük bir devlet adamıydı. Büyüktü, ÇÜNKÜ; ÖLÇÜYÜ KORUMASINI HER ZAMAN BİLDİ VE ESERİNİ TEHLİKEYE SOKACAK SINIRLARI  AŞMADI. YÜREKLİLİĞİN VE KENDİ YÜREKLİLİĞİNİN SINIRLARINI DA ÇİZEBİLECEK KADAR ANLAYIŞLIYDI.(Yeni gazete 1968)

- Hayato İkeda (Japonya Başbakanı 11 Kasım 1963 Hürriyet); Atatürk'ün Türk Dili  Devrimi'ni gerçekleştirmesi ve dinle siyaseti birbirinden ayırarak Türk toplumunun MODERNLEŞMESİNİ sağlamak yolundaki  çabalarına karşı büyük bir hayranlık duymaktayız.   

- Sovyetler Birliği Başkanaı, Nikita S. Hruşçef (Milliyet,10 Kasım 1963) şunları söylüyor; Yakın ve Orta Doğu' da ilk cumhuriyet, doğuşunu O'na borçludur. Bu cumhuriyet, birçok ulusun Atatürk'ün yönetiminde ki Türkiye'nin uluslararası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

- Muhammed Ali Cinnah (Pakistan'ın kurucusu 10/11/1954 Millet Gz.); O, Türkiye'yi kurmakla bütün dünya uluslarına MÜSLÜMANLARIN SESLERİNİ DUYURACAK KUDRETTE OLDUĞUNU İSPAT ETTİ. Kemal Atatürk'ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hind Müslümanları bugünkü durumlarına hala razı olacaklar mı?

- Eyüp Han(Pakistan Devlet Başkanı); Kemal Atatürk yanlız bu yüzyılın en büüyük liderlerinden biri değildir. Biz Pakistan 'da O'nu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. O, yanlız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyada ki BÜTÜN MÜSLÜMANLAR GÖZLERİNİ SEVGİ VE HAYRANLIK DUYGULARIYLA O'NA ÇEVİRMİŞLERDİR.(Cumhuriyet 10 Kasım 1963).

-Claude Farrere (Fransız romancı ve diplomat 1930); Sevr'den sonra Türkiye'nin öldüğünü sanmıştım. Ama Türkiye yaşıyor; hem, Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki, bir Lloyd George'un bütün cabaları, bütün imkanları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor.

- ''ATATÜRKLE ÖVÜNÜYORUM'' General Douglas Mac Artur ( ABD Uzak Doğu Kuvvetleri Başkomutanı); Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biriydi. Kendisi, Türkiye'nin en ileri memleketler arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır. Gene O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını oluşturan, KENDİNE GÜVENME VE DAYANMA DUYGUSUNU VERMİŞTİR. Ben Atatürk'ün sadık arkadaşlarından biri olmakla büyük övünç duyuyorum. (10 Kasım 1963) 

Kısaca, dünya'nın gözünde ki Atatürk'ü gördük. Bugün ülkemizde ve Orta Doğu da yaşananlara baktığımızda; İnsan ve İnsanlık sevgisi'ni Mustafa Kemal Atatürk'ün ağzından dinleyelim; 

İNSANLARI MESUT EDECEĞİM DİYE ONLARI BİRBİRİNE BOGAZLATMAK İNSANLIKTAN UZAK VE SON DERECE ÜZÜLÜNECEK BİR SİSTEMDİR. İNSANLARI MESUT EDECEK YEGANE VASITA, ONLARI BİRBİRLERİNE YAKLAŞTIRARAK, ONLARA BİRBİRLERİNİ SEVDİREREK, KARŞILIKLI MADDİ VE MANEVİ İHTİYAÇLARINI TEMİNE YARAYAN HAREKET VE ENERJİİDİR.(1931)

BİZ KİMSENİN   DÜŞMANI DEĞİLİZ. YANLIZ İNSANLIĞIN DÜŞMANI OLANLARIN DÜŞMANIYIZ. (1936)

Liderlik kolay kazanılan bir olgu olmadığını Mustafa Kemal dosta düşmana layıkıyla anlatmıştır....

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 463
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1504
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster