Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '15

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1306
 

Yabancı sayısını kim değiştirdi? Fatih Terim bu kararı sen tek başına mı aldın?

Türk futbolunda istirarın yakalandığı tek konu başarısızlık. Ha birde Fatih Terim e verilen şans konusunda da bir istikrar olduğunu söyleyebiliriz. Son yirmi yılın yarısından fazlasında Terim görev yaptı. Yılın ilk pazartesi günü TFF başkanı 14+14 olarak yabancı oyuncu sayısının serbest bırakıldığını açıkladı. Arkasından Direktör Fatih Terim " Ben yabancı oyuncu sayısının fazlasından en çok zarar görecek insan olduğum halde bu kararı aldım" diyerek bir yorum yaptı. Ardından bu karar enine boyuna Türk Futbol Adamları tarafından sorgulandı. Hiç kimse FTerim in bu kararı nasıl aldığına ilişkin soru sormadı.Muhakkak FTerim kararın oluşumuna katkı yapmıştır. Konuştuğu gibi babasının dükkanı gibi TFF de istediği gibi karar alma yetkisi ve gücü yoktur. Ancak konuşurken ölçüsüz abartılı şekilde bu cümleleri kurmuş olmalı. Kendini kaf dağının tepesinde sanıyor ya başardığı ne var?

FTerim uzun konuşmasında Türk Futbolu'nun kötü durumda olduğunun altını çizerek arkadaşları ile yaptığı incelemelerde kulüplerin çok kötü yönetildiğinin altını çizerek ticari işletme olsalar iflaslarını isterlerdi şeklinde görüş bildirmiş.

FTerim konuşuyor ve muhakkak düşünüyorda. Ancak ona kimse sormuyor. GS nin 800 milyon TL ye ulaşan borcu nereden geliyor. Sanki başkaları yapmış gibi konuşsada rahmetli Özhan Canaydın " biz başarılı Lucescu yu gönderip yerine FTerim'i getirirken kulübü mali disipline alacaktık. Ancak FTerim yaptığı transferler ile kulübe 100 milyon dolar üzerinde mali külfet getirdi. Ödenen faizleride hesaplarsanız GS nin borçlarının yarısının FTerim den kaynaklandığını hemen görürsünüz. Ancak FTerim borçları başkasına yüklemeyi gayet iyi biliyor.

Türk Futbolu, FTerim yönetiminde yaşamaktadır. O milli takıma alacağı oyuncular ile yanlış ilişkiler kurmakta uzmandır. Oyuncuların performanslarından daha çok kişisel ilişkilerine göre seçimler yapmaktadır. Bu durumda forma rekabeti olmaz. Olmadığı içinde Türk Futbolu dünya ellincisidir. 

Ortada somut başarısızlık olmasına rağmen milli takım Avrupa şampiyonası kolayca katılacak grupta şansını ilk dört maçta yitirmesine rağmen FTerim bütün Türkiye'nin gözlerine bakarak gerçekleri bir yana bırakıp gelecek vaatleri yapmaktadır. İzlanda ve Çek Cumhuriyeti kayıpları saha dışında yapılan taktik ve kadro hataları ile kaybedilmiştir. FTerim istikrar ve gelecek başarılarından bahsederken hedef saptımak ve hak etmediği maaşı almaya devam etmek isteğini ortaya koymaktadır.

İyi bir profesyonel yaptığı işlerde bu kadar çok başarısızlık yaşamaz. GS de çalıştığı üç başkan ilede kavga eden ve görevine son verilen FTerim, gerek eğitim gerekde kişilik olarak yaptığı görevi kaldırabilecek kalitede değildir. Türk Futbolunun başarısızlığının en önemli unsurudur. Başarısızlığının farkında olduğu içinde GS yaşanan TD sorununa da müdahale ederek yardımcısı Hamza'nın TD olması için çalışmış. Bu anlamda hem görev sınırları dışına çıkmış ve etik değerleride yaralamıştır.

21 milyon öğrencinin yaşadığı Türkiye küçük bir çok ülkenin gerisindedir. Dünya kupalarına katılan Belçika, İsviçre, Uruguay gibi seri başı ülkelerin nufuslarının toplamı bizim öğrenci sayımızdan azdır. Ayrıca başta Almanya olmak üzere bir çok ülkede önemli futbolcular varken ve bunlardan Mesut Özil ve İlkay Gündoğan gibi isimler Almanya yı tercih ederken FTerim in keyfi ve akılcı olmayan tercihlerinin bu seçimlerde büyük etkisi olduğunu söylemek gerekir.

Türk Futbolunu iyi yerlere getirmek istiyorsak başarısızlık çizgisini değiştirmek istiyorsak öncelikle Fatih Terim den kurtulmak zorundayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 169
Kayıt tarihi
: 08.09.09
 
 

01.04.1956 doğumluyum. İnsanca yaşamın en önemli değer olduguna inanırım. Paylaşmanın önemine ina..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster