Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
493
 

Yabancı sınırlandırmasına direniş boşunadır!

Yabancı sınırlandırmasına direniş boşunadır!
 

Milliyet


Futbolumuzda yabancı sınırlandırılması ile kamuoyu ikiye bölünmüştü. Kimileri (özellikle Fenerbahçe camiasından olanlar) tamamen kaldırılması ama nitelik sınırlandırılması getirilmesini isterken, kimileri (diğerleri) bir sınırlandırmadan yana tavır koymuştu.

6+2 sonrasında ise tek bir çatlak ses çıkmaması düşündürücüdür. Biz de şimdi onu düşünüyoruz.

Yabancı sınırlandırmasıyla ilgili tek savunma Türk futbolcusunun korunmasıdır. Yabancı oyuncu olursa Türk futbolcusu oynayamaz korkusu. Milli takım ne olacak sorusu.

Milliyet Gazetsi'nin bugünkü sayısında Ercan Güven'in yazını okurken onun da yabancı sayısının sınırlandırılmasını savunanlar safında olduğunun haberini alıyoruz.

"Karşı çıkıyordum çünkü... Bir kere daha yazayım:
Türk yeteneklerin önü kesilmesin diye...
Milli Takım futbolcu bulmakta zorlanmasın diye...
Türkiye ucuz ve kapasitesiz yabancı müzesine dönmesin diye...
Haksız rekabet olmasın diye..."

Bu derinliği olmayan bir düşüncedir. Futbolumuza da bugüne kadar hiçbir şey kazandırmamıştır. Yabancı futbolcunun tamamen yasak olduğu dönemleri hatırlamak bile istemiyoruz.

Hollanda dediğimiz ülkenin futbolcularının neredeyse tamamı melez. Sömürgelerinden toplama oyunculardan kurulu. Fransa deseniz öyle. İspanya Güney Amerika ile futbolcu alışverişini sürdürüyor.

Bu ülkelerin futboldaki yerini tartışabiliyor muyuz?

İspanya Şampiyonlar Ligi - Kupası'nı en fazla kazanmış takımı bünyesinden çıkarmış bir ülke. Ulusal takımının ne olduğuyla İspanya'da kaç kişi tartışıyor?

Futbol artık bir ekonomi oldu. Süper Ligin kalitesi ne kadar artarsa o kadar pazarlanabilir unsur haline gelmez mi? Biz bütün hafta sonumuzu Avrupa'nın neredeyse her ülkesinin ligini izleyerek geçirmiyor muyuz? Onlar bize bu yayınları bedavaya mı veriyorlar?

Sonra futbolcu alım satımı kötü bir şey mi? Fenerbahçe Okacha, Baliç, Anelka vs. transferleriyle kasasına para koymadı mı? Kim bugün Fenerbahçe'nin transfer politikasının kötü olduğunu iddia edebilir. On yıldır takıma gelip gidenlerin ismine bir bakın. Peki Fenerbahçe'nin bugün piyasa değeri ne oldu? Bir milyar dolara yaklaşmış, Türkiye'deki rakiplerini ikiye, üçe, beşe katlamış, kendi ayakları üzerinde durabilen, artık tapulu mülk edinebilen koca bir şirket.

6+2 Fenerbahçe'nin başarısıymış. Geç kalınmış boşa bir direniştir hala bu sınırlandırma. Dünyada stra olmuş futbolcuların önemli bir kısmının Türkiye'ye teğet geçtiğine yönelik bir haber vardı geçen gün Milliyet'te.

Galatasaray Ribery'den 20 milyon Euro kazansaydı fena mı olurdu?

Futbol böyle bir şey. Sen kuralını koyarsın; 25 yaşına kadar transfer ettiğin genç oyunculara bir sınırlama getirmezsin, (25 +) için de milli takımda en az (25 +) maç oynamış olma şartı getirirsin. Yurtdışıa futbolcu satan kulübe kolaylıklar sağlarsın. Teşvik verirsin. Piyasayı kazanmak üzerine kurmak çok zor değil. Biz bu işi zorlaştırıyoruz.

Bugün ekonomik gücü en yüksek kulüp Fenerbahçe. Artık bunu değiştiremezsiniz. Küçültemezsiniz. Yapacağınız şey bunu model almaktır. Federasyon Fenerbahçe karşıtlığıyla yıllarca yıllarca direndi durdu. Ne oldu? Fenerbahçe'nin savunduğu, iddia ettiği herşey bugün gerçekleştiriliyor. Bu Fenerbahçe'nin başarısı değil, federasyonun yenilgisi, başarısızlığıdır. Yıllarca Türk futboluna verdiği zarardır. Türkiye dünya üçüncüsü oldu da ne kazandı?

Federasyon bugün sallanıyor. Neden? Gelişmenin önünü tıkadığı için. Yanlış şeyler yaptığı için. Herkes isyanlarda. Kol kola girenler birbirlerine sırt çevirdiler. çünkü artık gidişat belli olmuştur. Bu şekilde kurtulamayacaklarını fark etmişlerdir.

Gün daha fazla iş yapmanın zamanıdır.

Uzay Gökerman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uzay Bey şimdiye kadar okuduğum en güzel yazı diyebilirim sizin yazınıza.Alkışlıyorum efendim.Bu mudur ? İşte budur....Fenerbahçe'nin bütçesinden korktukları için izin vermediler bu olaya.Yoksa Türk futbolcu yetiştiremeyiz falan hikaye.Şimdi ise Feneri durdurmanın mümkün olmadığını Fenerin doğru yolda olduğunu gördüler.Fakat atı alan üsküdarı geçti.Fener sizinde bahsettiğiniz gibi dev bir şirket oldu.Lyon gibi 5-6 sene lige Şampiyonluk amborgosu bile koyabilir.Federasyon yenildi hala Ulusoy başarısızlığı kabul etmiyor.Gelişmenin önünü tıkamaktan başka birşey değildir bu yabancı statüsü.Selamlar efendim.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 03.02.2008 3:38
 

Bugun hala,yabancı sınırlamasından bahsediliyor.. 1.italya dünya şampiyonu oldu.(seria da oynayan takımlara bir bakınız kaç yabancısı var) lütfen 2.fransa,ingiltere,almanya, bugün bu ülkeler her türlü uluslararası turnovalarda hep başarı yakalamıştır..kaldiki sınırsız yabancı oynatıyorlar. Türk futboluda ancak sınırsızlık ne zaman kaldırılırsa o zaman başarı gelir ii günler

faruk turker 
 31.01.2008 13:18
 

yabancııı sınırlandırılmasınınnn kaldırılmasınııı istiiiyoooruuuuz!!!!!!

METİN ÜSKES 
 31.01.2008 9:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2022
Toplam yorum
: 2005
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1273
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster