Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '07

   
  Kategori
  İlişkiler
  Okunma Sayısı
  2638
   

  Yabancılarla evlilik

  Yabancılarla evlilik
   

  İnsanlar neden evlenir? Cevap basittir aslında, aşık olup seversin ve bir ömrü beraber geçirmek istersin. Ama gelin görün ki sendiğiniz kişi yabancı olunca bazı zorluklar da beraberinde geliyor.

  Aslında bu zorlukların büyük bir kısmının ilişkiyle bir ilgisi yoktur. Sevgi, aşk, sadakat herşey tamamdır ama bir kere evlenmeye karar verdiniz mi zorluklar da gün yüzüne çıkmaya başlar.

  İlk başta bu durumu ailenize bahsetmeniz gerekir ki, %90 karşı çıkarlar, hele bir de din farkı varsa. Bunu aştınız diyelim; tanışma olayı sıradadır. Bu durum hem müstakbel eşiniz, hem de aileniz için oldukça stresli bir durum ama emin olun siz arada olduğunuz için iki tarafın toplamı kadar stres yaşarsınız. Herşey yolunda gitti diyelim, artık evleniyorsunuz ve bir anda kafanızda geçen bütün sorunlar bitti. Hiçte öyle değil aslında; sıkıntılar artarak önünüzde aşmayı bekleyen engeller olarak bir bir sıraya girmiştir.

  Evlilik hazırlıkları başlar, bunun zaten çiftler için yeterince zor bir durum olduğu aşikâr ama siz bir de konsolosluklar, belgeler, noterlerle uğraşmak zorundasınız. Bir sürü masraf ve devlet daireleri...

  Bunlar da bitti ve sonunda evlendiniz, epey bir engel aştınız yoruldunuz, balayı tam burada imdâdınıza yetişmiştir. Artık mutlu bir hayat sizi bekliyor. Aslında tabii ki öyle buna kuşku yok, ama daha biraz daha can sıkıcı uğraşlar sizi bekliyor.

  Oturma izni, T.C vatandaşlığı 3 yıl sürecek başka bir kâbus. Kâbus diyorum çünkü, hele de İstanbul'daysanız Emniyet Müdürlüğü'de bitmeyen kuyruklar, sıkıcı bekleyişler, sanki bir suç işlemişiniz de affedilmeyi bekliyormuşçasına maruz kaldığınız memur davranışları, bunun yanında bir de vereceğiniz taktire şayan oturma izni ücretleri. 3 yıl sonunda da aynı terâne T.C kimliği almak için.

  Eskiden böyle değildi tabi; evlen, hop T.C sin. Gerekçesi malum, doğru da bir uygulama, ama arada gerçek evlilikler de kaynıyor, tabii bir de o malum kişiler gibi muamele olmasa...

  Bu işin bir de ailevi sıkıntıları var ama o da belki başka bir yazıda...

  Son olarak bir not: Yazım yanlış anlaşılmasın; eğer yabancı bir sevgiliniz varsa ve gerçekten seviyorsanız evlenin, zorluğundan daha çok güzel yanları da var. Ben evliyim ve mutluyum. Darısı herkesin başına.

  Sevgiler...

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
   
   
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 2638
  Kayıt tarihi
  : 15.03.07
   
   

  İ.Ü., T.B M.Y.O Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu an ikinci üniversite olarak bilgisayar mühend..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster