Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '12

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
10559
 

Yabani mantar (Akça Mantar - Meşe Mantarı)

Yabani mantar (Akça Mantar - Meşe Mantarı)
 

Topladığım mantarlar


 

Mayıs ayı gelip de yağmurlar yağmaya başlayınca belki bazılarımız şikâyet eder ancak bu yağmurları bekleyenlerin olduğunu da unutmamak gerekir. İşte ben de onlardan biriyim…

Bu aylarda yağan yağmurlar sayesinde yöresel adı “Akça Mantar” olan fotoğrafta gördüğünüz mantar çıkmaya başlar. Ben de her yağmurun ardından burnuma gelen toprak kokusu ile köyümü düşünür ve köyüme gidip mantar toplayacağım günü beklerim.

Doğaya karışıp; kuş sesleri eşliğinde toprağın ve yeşilin kokusunu içine çekerek dolaşmak çok keyiflidir. Ancak konu mantar olduğunda çok dikkatli olmak da gerekir. Bazı türleri; zehirlemenin de ötesinde öldürücüdür. Üstelik de acı vererek öldürür. Tüketildiğinde tedavi edilemeyen zehirli mantar türleri mevcut olduğunu unutmamalı ve yenilebilir olduğundan emin olmadığımız mantarları toplamamalı ve tüketmemeliyiz.

Akça mantar; Mayıs ve Haziran aylarında,  bolca yağmurların ardından meşelik ve çalılık alanlarda çıkar. Beyaz rengi, çok da kırılgan olmayan yapısı, kendine has kokusu ile özel bir tür olarak tanımlayabiliriz.  Toplaması da oldukça keyiflidir.  İşte ben de tüketmek bir yana, toplamaya bayılıyorum.

Mikolojide Russula olarak tanımlanan ailenin bir ferdi olduğunu düşünüyorum. Şapkasının üstü genellikle beyaz olmasına karşın nadiren üstünde hafif bej, gri, kızıl lekeler olabiliyor. Lamelleri ise çoğu zaman beyaz renktedir. Yetişkinleri çok çabuk bir biçimde kurtlanır. Körpe olanları daha sağlıklı ve lezzetlidir.

Bu yıl haziran ayında bolca topladım. Sezonun sonuna yetişsem de İstanbul2un üzerimde biriktirdiği stresi doğaya bırakacak kadar vakit de ortam da oldu. Bu da bana yetti…

...

Not 1: Yabani mantar toplama işi tamamen profesyonellik gerektirir. İnternet üzerinden elde edilecek bilgilerle toplanacak mantarları asla ama asla tüketmeyin! Ölümcül sonuçları olduğunu unutmayın!

Not 2: Yılların verdiği deneyim ile yöremizde görülen yüzlerce tür içerisinden sadece yedi türü toplar ve tüketiriz. Bunun dışındakileri hiç denememiş olmamız ve bu konuda maceracı bir kültüre de sahip olmayışımız sayesinde köyümüzde ölümcül zehirlenme vakası olmamıştır.

 

Fotoğraflar : http://blog.milliyet.com.tr/bilecik-te-mantar-gezisi/Galeri/?GaleriNo=22379 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok teşekkürler selam ve sevgiler.Mutlu bayramlar.

Şennur Köseli 
 23.10.2012 9:59
Cevap :
Bayram havası her gününde hissedilen bir bayram dilerim size. Nice bayramlara elbette...  23.10.2012 23:05
 

Belgesel niteliğinde. Dipnot uyarısı için teşekkürler.

M Yeter 
 22.10.2012 12:55
Cevap :
Bu tür yazılar yazarken hep tedirgin oluyorum, çünkü bilmeden yapılacak bir yanlış insanın canına mal olabiliyor. Nitelemeniz için de ayrıca teşekkürler...  22.10.2012 18:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 792
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5905
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Anadolu benim, ben de Anadolu'nun canıyım!   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster