Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
534
 

YABANSI FIKRALARIM

YABANSI FIKRALARIM
 

YABANSI FIKRALAR

MEVAŞİ...

Bürokraside Arapça, Farsça sözcüklerin çok kullanıldığı eski devirlerden birinde kaymakamlığa yukardan, “İlçenizde bulunan mevaşi adedinin bildirilmesi” diye bir emir geldi. Kaymakam mevaşinin ne olduğunu bilmiyordu. Sordu soruşturdu, bir bilen çıkmayınca, herhalde maaşlı yazacakken yazıcı yanlışlık yapmış olacak diye düşündü ve en başa kendisini koyarak devletten maaş alan memurların listesini gönderdi. Zehir zemberek bir yanıt geldi. Çünkü mevaşi büyükbaş hayvan demekmiş...

Ne dersiniz, o zamandan bu zamana mevaşi sayısı arttı mı acaba?

DUNKOF

Dağ köylerinden birinde oturan bir köylü alışveriş ettikten sonra kentteki bir berbere tıraş oldu. Berber köylünün konuşmalarından onun biraz bön olduğunu anladı ve köylü tıraş olup giderken arkasından, “Maşallah çok dunkofsun!” diye bağırdı.

Köylü ses çıkarmayıp köyüne doğru yola çıktı. Yarı yolda dunkofun ne demek olduğunu merak etti. Geri dönüp berbere, “Demin sen bana dunkof, dedin. Ne demek o?” diye sordu. Berber, “Ben Almanya’da çalıştım. Orada senin gibi bönlere dunkof derler” derse köylünün kızacağını düşünerek, “Dunkof, güçlü kuvvetli demek” dedi.

Köylü sevinerek gitti ama bir sonra gene geri döndü. Berberin içi cız etti, “Eyvah! Dunkofun ne demek olduğunu öğrendi galiba” diye söylendi.

Bizimki berberin yanına geldi, omzuna bir şaplak attı, gülerek, “Demin söylemeyi unuttum. Babam benden daha dunkoftur. Bir de onu görecektin. Ben ona çekmişim” dedi.

KÖYLÜYLE DOKTOR

Köylü doktora gitmişti. Doktor ilaç yazdı ve ilaçları nasıl kullanacağını tarif etti. Köylü köyüne gitti ama ilaçları nasıl kullanacağını tam öğrenemediği için doktora telefon edip sordu. Doktor, “Sana supozituar yazdım. Makattan alacaksın” deyip telefonu kapattı. Köylü onun ne dediğini anlayamamıştı. Gidip muhtara sordu. O da derde derman bir şey söyleyemeyince doktora tekrar telefon etti. Doktor homurdanarak:

“Anüsten alınacak” dedi.

Köylü anlamadı, bir daha sordu. Doktor öfkelendi:

“Kıçına sok kıçına!” diye bağırdı.

Köylü gene anlamamıştı:

“Tüh! Sonunda doktoru kızdırdım. Cahillik zor şey” diye söylendi.

Erhan Tığlı

*********

erhantigli@mynet.com

******************

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 68
Ort. okunma sayısı
: 594
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Emekli edebiyat öğretmeniyim. Yazı ve şiirlerim çeşitli gazete ve dergilerde çıkmaktadır. 20 kita..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster