Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
843
 

Yağmur duası

Yağmur duası
 

Efendim, yağmur duası diye bir başlık attım yazıma, ama nedense kategoride bir karışıklık oldu sanırım. Ne yapayım, sıcak başıma vurdu herhalde. Haftalardır, iki satır yazamadım, şimdi yazayım dedim bakın ne oldu, kategori seçmekte bile zorlandım.

Sıcak başıma vurdu dedim ya, gerçekten de son birkaç haftadır, elim kolum kalkıp da bir işin ucundan tutabilene aşk olsun. Artık ev hanımıyız ya, millet bizden hizmet bekler. Çeşit çeşit yemekler, pırıl pırıl ev bekler değil mi ama? Nerdeeee… Hava sıcaklığı +40’lara çıkmışken, kim elektrik süpürgesi çalıştırır sorarım size? Hadi bir cesaret açtık süpürgeyi diyelim, koskoca ev, süpür süpür biter mi? Bitti diyelim, ben bitmez miyim? Biterim efendim, akşama da yemek yapılacak ya, o mutfak, fokur fokur kaynayan bir yanardağ gibi görünmez mi gözüme? Neyse, açlıktan ölecek değiliz ya, son bir hamle ile, bir bilemedin iki çeşit yemek yapılır, salata, karpuz vs. ile tamamlanır. Oh be bugünü de atlattık.

Ertesi gün ve sonraki günler aynı işkence tekrar eder durur. Kaçamak, yalandan ev temizliği, kolay pişen hatta pişirilmeden yenebilecek yemek çeşitleri… Koskoca yaz bu şekilde geçer mi? Ah hele o camlar, daha ne kadar dayanabilir silinmeden, adama gülmezler mi, kadın bütün gün evde, camlarını bile silmemiş demez mi bi gelen gören olsa. Amaaan, desinler, ben bu canı sokakta bulmadım. Bu sıcakta, camlara tırmanıp da, cam silecek kadar salaklaşmadım, hele havalar biraz serinlesin, sileriz elbet bir gün.

Bütün bunları düşünürken ve sürekli hava sıcaklığından şikayet edip dururken, bir yağmur yağsa, her yer serinlese, mis gibi toprak kokusu, ağaçların yaprakları parlak yeşil hale gelse, apartmanın minik bahçesindeki çiçeklerin renkleri canlansa, hatta, arkasından bir de gökkuşağı çıksa diye hayallere dalmışken, yine sıcakların etkisi midir nedir, beynimde bir şimşek çaktı. Küçük bir gülümseme, büyük bir cesaretle, “Bugün cam silmeliyim, buna bütün milletin ihtiyacı var” dedim kendi kendime. Ne alakası var, benim camlarım niye bütün milleti ilgilendiriyor ki? İlgilendiriyor efendim ilgilendiriyor.

Yağmur duası diye bir başlık attım yazıya, konu nerelere geldi değil mi? Hayır hayır saçmalamadım. Ben yağmur duası nasıl yapılır bilmem, öyle bir dua var mıdır onu da bilmem. Bildiğim tek şey, yılların verdiği tecrübe ile sabittir ki, benim cam silmem demek yağmur yağması demektir. Çünkü, ben ne zaman cam silmeye kalksam, mevsim ne olursa olsun, ertesi gün ve hatta bazen aynı gün yağmur yağar. Her zaman kızarım bu duruma, ya camlarım iki gün temiz kalmayacak mı diye. Ama bu kez kızmayacağım, hatta kendim ve milletim adına sevineceğim bile. Bir ev hanımı olarak vatana millete hayırlı olmak adına bu kadar küçük bir katkıda bulunalım değil mi?

Evet işte tüm bunları düşüne düşüne, evimin bütün camlarını silerek kendimi feda etme çabalarıma başlıyorum. Dışardan beni görenler biraz şaşırmış olabilir, kadına bak bu sıcakta cam siliyor, herhalde temizlikçidir, ekmek parası ne yapsın, gibi acıyan gözler de gözümden kaçmıyor hani. Olsun, şurada ulvi bir hizmet yapıyoruz. Ne düşündükleri umurumda bile değil.

Evet artık dışarıyı daha net görüyorum. Evim de biraz serinledi mi ne? Şimdi sıra yağmurda. Bekliyorum. Bugün ben cam sildim ya, birkaç güne kalmaz, sıcaktan kavrulan toprak yağmura kavuşur, barajlarda birkaç santim de olsa su birikir inşallah da, benim tecrübelerim, kırk yılın başında da olsa bir işe yarar.

Bugünlerde yağmur yağar mı yağmaz mı bilmiyorum, meteorolojiden henüz böyle bir müjde almadık, onlar sürekli havanın daha da ısınacağını söyleyip duruyorlar. Benim çabalarım da işe yaramazsa, bizi çok zor bir yaz ve çok zor yıllar bekliyor arkadaşlar. Sürekli uyarılar alıyoruz, ne kadarımız ne kadar uyuyor bunlara bilmiyorum ama, lütfen suyumuzu idareli kullanalım. Gereksiz harcayanları uyaralım. Vallahi, yağmur yağsın diye öyle hergün cam filan silemem. Biraz da siz fedakarlık yapın, suyu lütfen idareli kullanın. Kendimiz ve ülkemiz ve geleceğimiz için. Lütfen.

Sevgiyle kalın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hep söylenip durmuşumdur sizin gibi ..ne zaman cam silsem yağmur yağar bende de.. ama söz bende silicem hafta sonu ..Yeterki bi yarıdmımız olsun değilmi..Sevgilerimle..

 
 29.06.2007 12:53
Cevap :
Sevgili Feyza (yanlış bilmiyorum değilmi?), ben başardım, düne göre bugün hava daha serin, belki de yağmur yağacak gibi. Hadi sen de sil camlarını, senin yaşadığın topraklar da kavuşsun yağmura. Yağmursuz, susuz ve en önemlisi Sevgisiz kalmamak dileğiyle...  29.06.2007 13:17
 

Evde camları eşim siler. Bence siz de eşinize sildirin.

Hakan Şahin 
 28.06.2007 18:21
Cevap :
Teşekkürler Hakan Bey, valla çok iyi bir fikir de, şu işin sırrını bana da anlatsanıza, ben on yıldır beceremedim eşime sildirmeyi:)  29.06.2007 9:21
 

Benim de başıma gelir hep bu durum. Nasıl da tesbit etmişsin. Blogca mı çıksak naapsak Yağmur duasına ? bak yine hemen başladım örgütlenme hayallerine. Yaa.. ben ne zaman uslanıcam !ne gaüzel oluru düşünsene...Susuzluktan bitap vaziyette.. dilimiz bi karış dışarıda...Beyaz elbiselerle...(elbise bari siyah olmasın yani) avuçlarımız havada yağmur duası...Nerede yapsak acaba ? haa bu arada, ben evde yemek yemeyi kesmiş bulunuyorum. Eve gece 10.30 dan önce girmiyom.İş miş hak getire. Eşyaların üstünden atlayıp, kendime yatacak bi köşe buluyom işte ! Bu sıcakta hiç uğraşamam valla öyle iş mişşş..sen de yap aynısını tavsiye ederim:PP

Neşe İleri 
 28.06.2007 17:27
Cevap :
Sen çok yaşa Neşe Abla, ama hiç uslanma olur mu? Biz seni böyle sevdik. Belki de kendimize benzettiğimiz için. Biliyor musun Kevserle benim adım işyerimizde "anarşik"e kadar çıkmıştı. Tavsiyelerin için teşekkürler, evde yanlız olsam valla aynen uyacam ama maalesef...  29.06.2007 9:17
 

kızımm ben ne zaman 50 kağıt verip kadın tutsam o anda yağıyor. param yok gönderin 50 yi yağsın yağmur. bu c.tesi olabilir. :):):) Yazın güzel olmuş kankam. özledim kısssss.bende izine çıkıyom. kevsere söle kahvaltıyı hazırlasınnnnn:):):)

YASEY YOR 
 28.06.2007 15:56
Cevap :
Teşekkür kankaaa... Ben de özledim vallaaa. İzne çıkıyor olduğunu biliyorum ve önce bana kahvaltıya bekliyorum. Kevsere sonra gideriz. :)  29.06.2007 9:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1474
Kayıt tarihi
: 02.05.07
 
 

Otuzlu yaşlara veda etmek üzere, bir kız çocuk annesi, 22 yıllık iş hayatından sonra ev hanımlığına ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster