Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mukaddesçe konuşan satırlar

http://blog.milliyet.com.tr/blog.mukaddes

14 Ocak '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
71
 

Yağmurlu Düşler

Yağmurlu Düşler
 

Ne zaman uzansam sonsuzluğa

Güvercinlerin kanat çırpışlarına vurulurum

Kurşuni renkler alır götürür beni

Gökyüzüne selam dururum

 

Griler kuşatır dört bir yanımı

Ufku görürüm düşlerimde kuşluk vakti

Bulutlar dalgalar gibi serpişirken gökyüzüne

Martıların çığlıklarına teslim olurum

 

Gökyüzü denizden alır ilhamını

Yıldızlar yakamozlar gibi salınır

Göz kırpar uzaktan bir tekne

Ay dede yerini alır geceyi görünce

 

Yağmurlu düşler biriktiririm

Gökyüzü grileşince

Saçak altına uzanır hayallerim

Sağanakta çiçek açar menekşelerim

******

Yağmurda dökmeli içini, ferahlamalı içten içe. Damlalar düşerken birbiri ardına arınmalı hayat meşgalesinin tumturaklı yanlarından, yaşama yeniden tutunmalı.  Bir dolu, bir boş misali. Nasıl da imrenirim düşen her damlanın billurluğuna.

Yağsın yağmur, yağsın ya! Yağıyor işte, alabildiğine. Gök delinecek sanki. Bir hışım, bir öfke ki gök gürültüsü eksilmiyor yanı başımızdan. Göletler büyüdükçe darbelerin hışmından çukurlar oluşuyor. Has bel kader bir araç geçerse üstünden çamuru istediği kadar sıçratsın, kızan yok, küsen yok.

Seviyorum buraların ıssızlığını. Günaydının içtenliğini, merhabanın sıcaklığını iliklerime kadar hissediyorum. Yokluğu, hiçliği peyder peyder damıtıyor, hepsinden birer nebze işliyorum yüreğimin derinliklerine.

Günlerin hükmü yok belleğimde, her gün yeni bir gün işte. Ocak ayını yağmurla karşılamaya değdi doğrusu. Göğün delinmesine güller de ışkın vererek karşılık verdi. Gönlümün değdiği her yer patlamaya hazır tomurcuk. Yaprakların arasından küçücük kafasını uzatarak salınan tırtılın su damlaları arasındaki yolculuğu izlenmeye değer.

Issızlık ve yalnızlık arasındaki ince çizgiyi Satranç’ta öğrendikten sonra bir yanım esir yalnızlığın müphem dünyasına. O nasıl esaret, Ya Rabbim! Aynı odada dön dolaş, her noktasını belleğine al ve gördüğün ilk varlık alt üst etsin dünyanı. Bir kitap tüm dünyanı değiştirsin, çarşafın satranç tahtan olsun, ekmek parçaları da taşların. Onları isle, kurumla boya al sana hayat çeşnisinden bir ton daha. Bir yanın ak bir yanın kara.

Yok, öyle değil! Burada yalnızlık değil, ıssızlık hakim. Topu topu iki elimin parmaklarını geçmeyen aileler içine çekilmiş, kaderini yaşıyor doyasıya. Keder gibi neşede beleş. Ziyanı yok, ne alacaklıyız bu dünyadan ne de borçlu. Şair misali, bedava yaşıyoruz, bedava.

Yağsın yağmur, yağsın ya! Mis gibi kokan toprak içinde nice tohumlar beslesin. Yaşam bu kısa döngüde nefeslensin alabildiğine. Sebeplensin yer, gök düşen her damlanın bereketinden. Çokluk değil ki mesele yeter ki içinde yoksunluk olmasın.

Merhaba işlevini buluyor ya gerisine ne hacet! İster martıyı selamla, isterse coşkuyla kabaran dalgalara yüreğindekileri salıver gitsin. Kumların üzerine yazdın mı sevincini, acını, kederini bir yol bekle ki gün değsin de yüreğin yol bulsun kendine. Yağsın yağmur, yağsın alabildiğine. Islanmak da bahanen olsun…

 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan beyninin kendini rahatlatan zihinler üretip düşünceye uygun hizmetler üretmesi ne güzel!Hele bir de ruhî duygular yoluyla hissedilmesi zor mahiyetleri kavrayıp kendi içinde akan nehirlere kulaçlar atması ise bambaşka bir güzellik!..Elinize sağlık Mukadder hanım.Bir gökkuşağı yansımasıydı yazınız baştan sona.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 14.01.2018 13:25
Cevap :
Kimi zaman düşünmekte yoruyor içerisinde düşünmeye sevk eden hakiki nedenler yoksa. Ruhi yansımalar aldatmalara dönüştüğü zaman ıssızlık kendinden hasıl oluyor. Zaman ve karakterler hızla değişirken hep aynı soruyu soruyoruz. Biz ne vakit bu hale geldik? Oysa cevabı o kadar net ki. Yağmurun sesini duymayı ihmal ettiğimiz o anlamsız koşuşturma buna bir örnek değil mi? Abbas Bey, anlamlı yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgi ve selamlarımla...   15.01.2018 18:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 388
Toplam yorum
: 890
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 31.01.13
 
 

İşletme Fakültesi mezunuyum. Kamu sektöründe çalışmakta iken malulen emekliye ayrıldım. Kitap oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster