Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '09

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
4781
 

Yağsız vücudun sırrı kaslarda

Yazın gelmesiyle tatile giden insanların büyük bir bölümü iyi bir vücuda sahip sportif becerileri olan insanlara hayranlıkla bakar ve özlemini çeker.

Sağlıklarına özen göstermediklerinden vücutlarında oluşan yağları elleriyle sıkarak; sadece karın bölgemde var, bunu da bir versem, çakı gibi olurum gibi sözlerle kendilerini avutur.

Tatil dönüşü göbeği eritebilmek için reklamını gördükleri aletlere paralar verip, kullanarak yağsız bir karına sahip olmayı hayal eder. Oysa zaman geçtikçe beklediklerinin gerçekleşmediğini göreceklerdir. Çünkü vücutta oluşan yağı verebilmek için düzenli beslenme programının yanında, kas(ağırlık) ve cardiovasküler(yürüme, koşo, bisiklet, kürek) çalışmalarının da bir sistem içinde düzenli yapılması gerekmektedir.

KARIN YAĞLARI: Karın çalışmaları yaparak karında yağ vermek mümkün değildir. KARIN KASI ÇALIŞTIRILARAK SADECE KASLARIN YAĞLAR ÜZERİNDEKİ %20'LİK İNCELTİCİ ETKİSİ SAĞLANIR. Ayrıca çalışmayan gevşemiş olan kaslar sıkılaşır. Fakat kas çalışması bırakıldığında etkisini kaybeder .(sizin anlayacağınız karın aletleri reklamlarında gördünüz baklava dilimli karına sahip kişiler karın hareketlerinin yanında uzun yıllardan beride kas çalışması yani vücut geliştirme ile uğraşan kişilerdir ve tabikide bunun yanında düzenli kardio eksersizleri ve doğru beslenme yapan kişiler). Önemli olan vücuttaki yağlardan kurtulmakdır; BÜTÜN VÜCUT KASLARI ÇALIŞTIRILARAK BAZAL METABOLİZMA YÜKSELTİLMELİ DAHA SONRA DA KOŞU, YÜRÜYÜŞ, BİSİKLET TÜRÜ ÇALIŞMALARLA VÜCUTTAKİ YAĞ YAKIMI SAĞLANMALIDIR. Yürüyüş, koşu bisiklet türündeki çalışmalar minimum 35 dakika yapılmalıdır. 35 dakikanın üzeri ise, metabolizmanın 6 saat boyunca yüzde 7-28 arasında hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Amaç sadece karındaki yağı eritmek olmamalı. Uzun yıllardan beri spor ve vücut geliştirmeyle ilgilenen biri olarak karın yağlarını eritmek konusunda yanlış gördüğüm bir konuya değineyim sporla alakası olmamış bir blog yazarı sauna eşofmanı giyerek(terleme) yoluyla karındaki yağları eritmekden bahsediyordu. Bu konuyu arkadaşım ROB RİCHES'E sorduğumda o da bunun tamamen saçmalık olduğunu söyledi terleyerek yağları eritemessiniz aksine vücudumuz için gerekli olan su ve mineralleri kaybedersiniz.

Gelelim ikinci bir yanlışa aynı blog yazarı karnın içeri çekilerek belli bir süre tutulmasıyla karındaki yağlardan kurtulmaktan bahsetmişti. Bütün bunlar hayatta sporla alakadar olmamış (büyük bir ihtimalle kendilerininde koca göbeği olan) kişilerdir. Sporla ilgisi olmayan arkadaşlarıma tavsiyem lütfen bilmediğiniz konulara girmeyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 3145
Kayıt tarihi
: 04.07.08
 
 

Selam, sizlere bloğumda sağlık, spor, tarih ve politika konularında yararlı bilgiler sunacağım. Ben ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster