Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Yahudi bakkal sıkışınca…

Bir laf vardır “Yahudi bakkal sıkışınca eski defterleri karıştırırmış” diye, ne yalan; tarihin yapraklarının karıştırılıp da, dişe dokunan, yani işime yarayan ne var diye araştırılmasını insanlık adına acayip anlamsız bulmaktayım; lakin gelin görün ki “Hit”ler, “Tık”lar, “En”ler, en kötüsü de “Oylar” peşinde koşarken “İpi kim göğüslerse lider odur!” diye bir koşturma, bir, affedersiniz, sidik yarıştırma var ki; insan olduğunu da unutturuyor insana!

İnsanlığını unutan liderlerden nasıl bir beklenti içine girer insanlar, ilginç olan yanı da budur zaten!

Reklamlar izin verirse düşünecek insanlar, aman tanınmıyor; ne vahim!

Ve, bir çok insan da bu durumdan mustarip değil!

İnsanlığından feragat etmiş toplumlar oluşturmak en basit yönetim şeklidir: Hak arama, araştırma, soruşturma! Hesap sormaya ise hiç kalkışma!

******

Türkiye’de “Hesap sorma, yakarım!” dönemi yaşanıyor, Fransa’da oy toplama dönemi var; tarihin prim yapacak sayfalar deşeleniyor, işe yarayacak, yani oy toplatacak olanlar gün yüzüne çıkartılıyor.

Türkiye’de de aynı yöntem çalışıyor; Atatürk neredeyse diktatör ilan edilmekte, Kürtlere soykırım uygulandı sözleri çınlayıp durmakta!

******

Hiç işim olmaz tarihle, kim bilir kaç kez yazdım, bir daha yazayım; Yıllar önce kim ne yapmış, neden yapmış, amacı neymiş, neyi kanıtlamak istemiş?

Bunları bilemedikten sonra kim nereyi almış, nerede saltanat kurmuş, hangi şehirleri, ülkeleri fethetmiş; efendime söyleyeyim, sonra hangi fethedilen yerler kimler tarafından fethedilmiş, falan…

İşleri güçleri savaşmakmış, ille de toprakları genişletmekmiş, öyleymiş yani o dönemlerin yaşam felsefesi; ya da liderlerin yaşam felsefesi demek gerekir!

Zira o liderlerin şahsi yaşam felsefelerini onaylamayan bir çok nefer yok olup gitmiştir, muhtemelen yirmili yaşlarında; adları bile geçmez tarih kitaplarında…

******

Savaşlar bir referanstı bir zamanlar, bir kartvizit; öyleymiş yani, ne yapalım?

Anadolu da fethedilmişti, sonra fethedenler püskürtüldü; o püskürtmede ölenlere karşı bir suç mu işlendi?

Aslında, öne sürülen neferler ölüp gittiler, liderlerine bir şey olmadı, yani…

******

Bir zamanlar böyle bir gerçek varmış; şu an light tarzı gündemde, hafiften, çaktırmadan, fazla göze batmadan…

******

Geçmiş ile günü meşgul etmek siyasetçilerin değil de, tarih ve toplumbilimcilerin işi olmalı; yoksa adı geçmişten nemalanmaya çalışmaktır, ki; güne ve yakın geleceğe dair kayda değer bir hedefin, bir “Oy”  toplayacak malzemenin artık kalmaması demektir!

******

İçeride ve dışarıda, gözünü tarihe dikmiş olanlar, günü kurtarmak amacındadırlar; yoksa, ileriye bakmak isteyen kişi ne diye geriye baksın ki?

 

http://twitter.com/Gulgunkaraoglu

gulgun_2006@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tam da şimdi ders almak lazım tarihten. Eski defterleri açanlara neden Kurtuluş Savaşı'nda yaşananlar hatırlatılmaz hiç aklım ermiyor.Hadi o aklınıza gelmedi.Tarih tekerrürden ibarettir sözü tam şimdilerde doğruluğunu ispatlamıyor mu ? Akıl tutulması mı oldu herkes...

ALTAN NAZLI 
 24.12.2011 12:03
 

Babalıkta nicelikten çok niteliğe değer vermek gerekir ama o akıl da bizde pek bulunmuyor. Bugün çalıştığım okulun müdürüyle bu konuyu konuştuk. Çok çocuk yapıp büyütmek kolay ama o çocuklar kaliteli büyümeyince ezik ve muhtaç olarak büyüyorlar diyordu. İktidarın en az üç çocuk önerisinin altında da uyuşuk toplum yaratma fikri var işte. Yoksa neden uğraşsınlar bizimle? Sağlıcakla...

Asi Güvercin 
 22.12.2011 23:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1321
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster