Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
465
 

Yahudilerin nitelikliği

Yahudilerin nitelikliği
 

Yahudi simgeleri


Belki de bu yazıyı okuyanlardan kimileri ön yargı ile Yahudi sempatizanlığı veya taraftargirliği yaptığıma dair düşünce geliştirecekler ama niyetimin öyle olmadığını baştan belirteyim. Efendim, öğrenmenin en pratik yollarından biri de karşılaştırma yöntemidir. Bir köşe yazısında metodolojinin uygulanması mümkün değil ama çok kısada olsa Yahudi ve Müslümanlar için bu yöntemi deneyeceğim. Tarih boyunca Yahudi toplumunun, dinine, ırkına ve kültürüne karşı duyulan düşmanlık (Antisemitizm) sonucunda onlara karşı soykırıma kadar uzanan yöntemler uygulandı. Amerikalı tarihçi, James Carroll’a göre; Yahudilere bugüne kadar müdahale edilmeseydi, günümüzde dünyada 13 milyon yerine 200 milyon Yahudi nüfusu olacaktı.

Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan Washington merkezli PEW Araştırma Merkezi’nin 2010 yılında 230 ülke ve bölgede yaptığı anketlere ve nüfus kaydı araştırmalarına göre; 6,9 milyar olan dünya nüfusunun % 32’si Hıristiyan, % 23’ü Müslüman, % 15’i Hindu, % 7’si Budist, % 0,2’si ise Yahudi dinine mensup insanlardan oluşuyor.

Rasyonel akıllarını kullanarak bilimi rehber edinen, Tarihleri boyunca “Tanrı’yla bile tartışan” Yahudi toplumu, bilimsel çalışmalarda sonsuz özgürlüğe sahip olmuştur. Bu nedenle dünya nüfusunun % 0,02’si olmalarına rağmen tüm bilim dallarında % 42’lik bir başarı elde etmişlerdir. “Nobel Ödülü” nün 133 yıllık tarihinde 104 Yahudi bilim insanı “bilim” dalında bu ödülü almaya hak kazanmıştır. 2011 yılında fizik, kimya ve tıp alanında verilen ödüllerin tamamını Yahudi kökenli bilim adamları almış ve Nobel Ödülü tarihinde bir ilki gerçekleştirmişlerdir. Time Dergisi tarafından “Yüzyılın Adamı” seçilen tüm zamanların en etkin bilim insanı Albert Einstein ve Psikanilizin babası olarak kabul edilen Sigmund Freud Yahudiydi. Bugün birçok hastalığın tedavisinde kullanılan “aşı iğnesi” ni Benjamim Rubin buldu. Jonas Salk ve Albert Sabin “çocuk felci” aşısını geliştirerek milyonlarca çocuğu sakat kalmaktan kurtardılar. Bruch Blumberg Hepatit B aşısını geliştirirken, Gertrude Elion lösemiye karşı ilk ilacı keşfetti. Paul Erlich, cinsel temasla bulaşan frengiye karşı tedavi metodunu buldu. Elie Metchnikoff bulaşıcı hastalıklarla ilgili çok önemli çalışmalar gerçekleştirdi ve “Nobel Ödülü” aldı. Hepsini yazmaya kalksak yerimiz yetmeyecek kadar çok,  insanlığa katkıları olan çalışmaya adını yazdılar.

Peki tüm bu bilimsel keşifler yapılırken dünya nüfusunun % 23’üne sahip 1,5 milyar Müslüman, yüzyıllardır Allahu Ekber çığlıkları arasında birbirlerini boğazlamaktan başka ne yapmıştır? Ne yapmaktadır? Son yüzyılda kendilerine ve insanlığa katkı sağlayacak tek bir şey ürettiler mi? İsrail’in gözü dönmüş gaddar ve çirkin politikacıları katliam yapıyor, milyarları bulan İslam âlemi oturmuş seyrediyor. Gavur diye tanımladığımız Batı’dan katliamları durdurmasını bekliyor. Bizim İsrail karşıtı iktidar ise, İsrail’e içi boş fırçalar atıyor, yandaşları da bu fırça sloganlarını çılgınca alkışlıyor. Ve bedelini ödeyerek aldıkları kolaları, klozete dökerek İsrail’i fena halde zarara uğratıyorlar, yine traji komik bir şekilde yılda 6 kişinin ortalama niteliksiz bir kitap okuduğu vatandaşımız Mario Levi’nin içeriğini bile bilmedikleri kitaplarını boykot ediyor. Ramazanda İftardan önce çakma İslam âlimine hiç utanmadan; “Çocuklarımı öpersem orucum bozulur mu?” diye soru sorarken İsrail Ordusu masum Müslüman çocuklarını öldürmeye devam ediyor.

Özellikle müslüman ülkelerin iktidarları İsrail hükümeti ile tümüyle ticari ilişkilerini yoğun olarak sürdürürken halklarına bir iki üst perdeden sertçe slogan atarak arka planda gerçekleştirdikleri faaliyetleri gizliyorlar.

Benim kişisel bir tezim var. Dünyayı sevimsiz ve mutsuz kılan iki insan tipi söz konusudur; 1-Cahiller ve cahilliğe bağlı tüm özelliklere sahip insanlar, 2-Tembeller, doğa boşluk kaldırmadığı için bu tür insanlar tembellikleri ile alanlar yaratarak o boşlukların 1.sınıfta bahsettiğim cahillerin ve daha kötü niyetli insanların doldurmasına ve onların egemenliklerine neden olurlar.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) araştırma raporuna göre; Hıristiyan ülkelerde okuryazarların oranı % 90 iken bunların 15’inde % 100’dür. Müslüman 63 ülkede ise okuryazarların oranı sadece % 40’dır. Ve bu ülkelerin bazılarının devasa zenginliğine rağmen, hiçbirinde okuryazarlık oranı % 100 düzeyine halen ulaşamamıştır. Tüm dünyadaki Yahudi nüfusu, 13.750 bin kişi ile dünya nüfusunun sadece % 0,02’sine eşittir ve bu sayı İstanbul’un nüfusundan bile daha azdır. Yüzyıllar boyunca yaşam savaşı vermiş, oradan oraya sürüklenmiş, yerleştikleri topraklardan sürülmüş, soykırıma uğramış, kalıcı yerleşik bir hayat sürememiş ve buna rağmen hayatta kalmayı başarmış etnik bir grup, nasıl olur da insanların hayat koşullarını iyileştirmek için hemen her alanda olağanüstü katkılarda bulunabilmiştır?

Müslüman dünyasının araştırması gereken asıl konu işte budur.

Sayısal olarak Yahudilerin yani azınlığın niceliksel çoğunluk Müslümanlar karşısındaki her alandaki niteliksel başarısı, Ülkemiz dahil tüm müslüman ülkeler tarafından sosyolojik olarak incelenerek tarihsel dersler alınamaz mı?

Nizamettin BİBER

Erdal Ceyhan, KUYUCAK, Mesut Selek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bloglarınız arasında gezinirken,Yahudiye rastladım, dikkatimi çekti:)

Selda Çakmak 
 13.01.2016 0:07
Cevap :
Dikkatli olmak, dikkat çekmek iyi bir insani eylemdir :)  14.01.2016 8:39
 

On yıllık mağazacılık geçmişimin 7 yılı Yahudilerin sahip olduğu markada geçti, insana ve eğitime çok önem verdiklerini bizzat yaşadım, onlardan çok şey öğrendim en önemlisi de ticarette en önemli şeyin dürüstlük olduğunu öğrendim, dürüst oldukları ve insana ve eğitime değer verdikleri, her gün hızla değişen dünyada değişime hızla adapte olabildikleri için çoooook başarılılar. İyi ki onlarla çalıştım, hiç bir yerde bulamayacağım bir iş ve hayat deneyimiydi. Yazınız olağanüstüydü. Teşekkür ediyorum bu kadar değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için. Selamlar, sevgiler..

Selda Çakmak 
 12.01.2016 23:59
Cevap :
Yazıma yönelik Yahudilerle ilgili iş hayatına ait bireysel deneyimini paylaşarak destek verdiğin yorumuna, dikkatine, algına, emeğine ve duyarlılığına sağlık. İnsana ait olan hiç bir şey insandan bağımsız ve insan odaksız başarılı olamaz bu tüm sosyal ve teknik disiplinler için geçerlidir. Çok teşekkür ederim iyi bir gözlemci hem de iyi bir okuyucu olarak MB ailesine hoş geldin, sefalar getirdin. selam ve sevgiler.   14.01.2016 8:47
 

Kaliteli bir eğitimle, kaliteli insanlar yetiştirmek başarının kesin yoludur. Yasakçı zihniyetle de başarı ancak bu kadar olur. Kalabalık insan yığınlarına değil kaliteli, eğitimli insanlara ihtiyaç vardır. Aksi halde görüldüğü gibi birkaç uyanığın oyuncağı olur millet...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 07.08.2014 0:54
Cevap :
Merhaba Ayşegül hanım, konuyu eğitim ile ilişkilendiren ve nitelikli bir tanımlamayla sonlandıran aklınıza, duyarlılığınıza, emeğinize sağlık, çok teşekkürler, selam ve saygılar, esen kalın.  07.08.2014 14:36
 

Doğruya doğru. Başka ne denir. Sağolun Nizamettin Bey. Sayısal çokluk pek de o kadar önemli değil.. Baksanıza duruma. Verdiğiniz rakamlara. Adamlar dünyayı parmaklarının ucunda oynatıyorlar. Asıl önemli olan "Nitelik".. O da nitelikli eğitimden doğar. Saygılar. Esenlikler.

Erdal Ceyhan 
 05.08.2014 1:35
Cevap :
Evet Erdal Hocam, eğitimin niteliği ile birlikte oluşturulması gereken üst düzey toplumsal kalite hiç bir Müslüman ülkede yok ve yok hükmündedir, bunu gören ulusal önderimiz yüce Atatürk toplumumuzu onarırken bir dizi önlem almış ama asla gerçek amacına ulaşamamıştır. Cumhuriyet karşıtlarının sürüler halindeki nicelikleri arkasına alarak Ülkemizi, bizi orta doğu bataklığına sürükleme çabaları nerdeyse başarılmıştır, ümit ederim ki bu korku tünelinden tez zamanda çıkarız, çok teşekkür ederim, selam ve saygılar sunarım, hoş ve sağlıkla kalın.  05.08.2014 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 828
Toplam yorum
: 3611
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2517
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster