Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
8736
 

Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam’ın Mesih'e bakış açıları .

Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam’ın Mesih'e bakış açıları .
 

Karanlık İçerisinde Aydınlık Beklentisi


Yahudi dinin iman esaslarında çok önemli bir yer işgal eden Mesih inancı, Eski Ahit'te daha çok sembolik ifadelerle (Örnek Mezmurlar: 2/12, 110/1-7, 145/1-17, 149/1-9, İşaya: 7/14, 9/17, 49/5, 66/13-14; Daniel: 7/13-14, 9/23-24; Mika: 5/2) anlatımın yanında, kutsal kitap Talmud'da detayli bir şekilde işlenerek ilahi bir doktrin halinde iman esasları arasına girmiştir. Yahudilikte Mesih fikrinin kaynağıyla ilgili farklı görüş ve yorumlar ileri sürülsede, tarihiyle dini adeta özdeşleşmiş olan Yahudiliğin değişik dönemlerde karşı karşıya kaldığı bazı sıkıntı ve felaketli anların aşılması ve arzu edilen hedeflere ulaşılması anlamında bir "kurtarıcı" olarak kabul edilir. Yahudiliğe göre Mesihçilik, Yahudilerin hak yolunu yeniden bulacağı Evrensel tarihin yegane hedefi ve yeryüzünde Allah'ın Krallığının kurulması anlamına gelmektedir.

Hıristiyanlığın Mesih inancı ise; Yahudilikte olduğu gibi Hıristiyanlığın iman esasları’nın (kredosu) başında yer alır. Fakat Hıristiyanlara göre Mesih, Hz. İsa ile gerçekleşmiş ve onunla "İlahi Krallık" başlamıştır. Ancak bu krallık, Yahudi inançlarına mahsus geçici bir krallık değil, evrensel ve mistik bir krallıktır. Çünkü Yahudiliğin Alem-Şumul (Evrensel) olmayıp sadece İsrailoğullarını temsil eden ırk esaslarına dayalı bir kavim dini olması nedeniyle Mesihin sadece İsrailoğullarının kurtuluşunu sağlayacak ilahi bir kurtarıcı olarak kabul ediliyor. Hıristiyanlığın Mesih inancında ise; tüm insanlığın kurtuluşu için tarihin merkezinde bir yerde İsa'nın yeniden dünyaya geleceği imanını besleyen evrensel değerler vardır. Beklenen şartlar gerçekleşince Hz. İsa tekrar dünya’ya ikinci defa inecek ve Tanrı’nın yeryüzü krallığını kurup, dünyaya sulh ve adalet getirecek, saltanatı’da ebedi olarak devam edecek şeklinde evrensellik içeren iman esasları vardır. Dikkat edilirse Hırıstiyanlıkta herhangi bir kavim yada ırkın kurtuluşu esas alınmıyor insanlığın kurtuluşunu esas alan bir evrensellik sözkonusudur.

Müslümanlıkta ise; İslam'ın temel kaynağı Kur'an-ı Kerim'e baktığımızda, ayetlerde Hz. İsa'nın akıbetiyle ilgili açıklamalarda çok net ifadeler vardır. Bu ayetlere baktığımızda Hz. İsa Yahudiler tarafından ne öldürülmüştür, ne de çarmıha gerilmiştir şeklinde ifade edildikten sonra, öldürdükleri onlara İsa gibi gösterilmiştir. O’nun hakkında ihtilafa düşenler tam bir yanılgı ve kararsızlık içindedirler. Allah, Hz. İsa'yı kendi katına yükseltmiştir... Bu ifadelerle Kur'an-ı Kerim, Hz. İsa'nın çarmıha gerilerek öldüğünü kabul eden Hıristiyanların yanıldığını ve yine Hıristiyanların iman ettikleri "Asli Suç"un bir sonucu olan "Kefaret hadisesi"nide reddedip kabul etmemiştir. Yine Mesih inancıyla ilgili İslamın ikinci temel kaynagı olan Hadislerde ise, sadece "Nüzûl-i İsa" yani "Hz. İsa'nın kıyametten önce yeryüzüne tekrar dönmesi" meselesi rivayet ediliyor, ve bu mevzu başlı başına ayrı bir inceleme konusu olduğu için biz şimdilik bu bilgilerle iktifa etmek (yetinmek) durumundayız.

Bir sonraki konu başlığımız “Roma İmparatorluğu Yahudiliği Kabul Edecekken Neden Hıristiyanlığı Tercih Etti ” olacaktır.

Metin YAZAREL

Kaynakça:

Bereşit, Şemot Kitab-ı Kerim (Mezmurlar: 2/12, 110/1-7, 145/1-17, 149/1-9, İşaya: 7/14, 9/17, 49/5, 66/13-14, Daniel: 7/13-14, 9/23-24, Mika: 5/2)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 2909
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji bölümü  terk. Hollanda'da ikamet etmekte. Hollanda'da ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster