Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
351
 

Yalan efsane; Efes- Meryem Ana yeri

Yalan efsane; Efes- Meryem Ana yeri
 

YALAN EFSANE; EFES-MERYEM ANA YERİ…


Efes Meryem Ana mezar yeri… Hristiyanlar için Hac yeri. Yahudilerin Hristiyanları Kudüs’ten uzaklaştırma adına oynadıkları oyun. Maalesef Hristiyanlar bu oyuna gelmişler ve İzmir Selçuklu efesi mesken tutmuşlar. Türkiye ise bu durumun Turizm tarafında.  Riskli bir turizm tabi bu.  Dünya’da savaşlar neden çıkıyor. Ya petrol, ya da kutsal topraklar. Gelecekte Hristiyanlar demesinler Efes Meryem ana Türbesinin olduğu yer bizim olacak. Derler mi derler… Yahudi’nin Kudüs’ten kovma oyununa geldilerse, İzmir efesi Meryem Ana hurafe yalan hikâyelerine inanıp burayı hac merkezi yaptılar ise gelecekte bize saldırabilirler. Nedir bu Efes Meryem Ana hikâyesi.

     Hıristiyanlar için şifresi çözülmemiş sırlardan biri Meryem Ana'nın mezar yeri... Rivayet o ki İsa'nın çarmıha gerilişinin ardından Meryem, Kudüs’ten çıktı, Efes'e geldi. 
     Bugün Bülbül Dağı'nda bulunan Meryem Ana Evi'ni Hıristiyan dünyası Kutsal Meryem'in mezar yeri diye ziyaret ediyor. Ama her şey bir bilinmezlik üzerine kurulu... Gerçekte Meryem Ana'nın mezar yeri bilinmiyor... (1)

     Uzmanlar ne diyor peki bu duruma? Bugün gazetesi ise 'mucize' haberlerini uzmanlara sordu. İşte uzmanların görüşleri: 

ALDATMA Tarihçi Dr. Haluk Dursun; Meryem Ana’yla ilgili keramet, mucize tarzı şeyler batıda çok yaygın. Turizmi ayıp ama ticareti yapılıyor. Latin ve Katolik ülkelerde oluyor. Rüyadan başlayan genellikle de kadınların ve kızların rüyalarında gördüğü mucizeler gündemde tutuluyor. Onlar sonrasında da hac yerine dönüştürülüyor. Halk bir şekilde bir dedenin, bir türbenin olduğu yerde, ya da Meryem Ana, eğer yangından kurtulduysa bunu mucize olarak kabul ediyor. Yangında nerede durduğunuza bağlı. Yananlar bir felaket, yanmayanlar mucize olarak algılanıyor. İstanbul’a bakacak olursanız özellikle Ayasofya Camii’nin bulunduğu bölgede pek çok yangın olmuş. Bunlardan en büyüğü II. Mahmut dönemindeki Mustafa paşa Köşkü yangını. Şans eseri Ayasofya’ya bir şey olmamış. Fakat, halk böyle bir yapıya sahip. Yanmayanları mucize ilan ediyor, yananların adını bile geçirmek istemiyor. 

SAÇMALIK Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüzü Sevgi Erenorol: Hristiyanlık dininin mucizeler üzerine kurulu bir dindir. Ancak bu saçmalıktır. Orada Meryem Ana’nın varlığı bile tartışılır. Bir mucize gelecekse Kudüs’e gelir. Şu an üç din çatışıyor. İnsanlar ölüyor. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Özel Kalemi Rahip Dakeos Ohanyan: Mucize söylemlerini spekülatif buluyoruz. Tarihte pek çok dini yapının yangınlarda kül olduğunu biliyoruz. Güvenlik birimlerinin zamanında müdahalesi ve vatandaşların duyarlılığı söz konusu yapıyı kurtarmıştır. 

DİYANET: MUCİZE DEĞİL 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da Selçuk’taki yangında Meryem Ana Evi'ne metreler kala yangının durdurulmasını 'mucize' olarak değerlendirilmesine, 'Dinlerin ve yüce yaratıcının varlığını, böyle basit olaylarla ilişkilendirmek yanlıştır' sözleriyle tepki verdi. Bardakoğlu, şunları söyledi: 'Tabii hadiselerin sebep-sonuç ilişkisi içinde incelenmesi gerekir. Bunlardan hemen mucize çıkarmak, mucize değerlendirmesi yapmak doğru değildir. Hıristiyanlar için önemli bir dini merkezin yangından kurtarılmış olması çok sevindirici bir olaydır.' (2)

     Netice’de Üstad Kadir Mısıroğlu da anısını der you tube’de videolarında. Yahudiler bir yalan uydurmuş, Hristiyanlar inanmış. Nerede?  Müslümanların mahallesinde.

          KAYNAK

(1)    http://www.internethaber.com/vatikanin-pesinde-oldugu-sir-54201h.htm

          Haber: Tutkun Akbaş/Tempo

(2)  http://www.haber7.com/guncel/haber/180593-meryem-ana-mucizesi-nasil-dogdu

 

 

 

abdurrahman balcilar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali Rıza Bey, Aydın'lı olmam, tarihe meraklı ve de yakınlığı dolayısiyle Efes Harabelerini ve Bülbül Dağındaki Meryem Ana evini bir kaç kez ziyaret ettim. Öyle ahım-şahım bir ev değil, basit ama yöre doğa güzelliği olarak harika.Hele bahar aylarında gidilirse... Meryem Ana'ya ait bir mezar ya da mezar yeri göremedim. Sadece iç içe iki oda. Ama Hıristiyan da olsalar, insanların dini duygularına ve inançalarına saygı götermek lazım. Hıristiyanlar öyle inanıyorlarsa, o evi ziyeretle hacı oldukları için, iç dünyalarını temizliyorsa bırakın gelsinler, ziyaret etsinler. Biz ülke olarak işin turizm yönünü bakalım. Eski Ortaçağda olduğu gibi savaş nedeni de olmaz. Bu yalan bir efsane de olsa. Bırakalım, günümüzde son derece teröre bulaşan dünyamızda, insanlar kendilerini mutlu edecek ziyaretleri yapsınlar. Güzel bir konu ve de anlatım. Elinize sağlık. Sevgi ve Selamlar.

abdurrahman balcilar 
 19.11.2016 11:07
 

Selçuk'ta yaşayan biri olarak yazınızı ilgiyle okudum. Selçuk (eski adıyla Efes) Hristiyanlar için kutsal bir yer. Sadece Meryem ana değil,Saint Jean Kilisesi de buradadır. Dört İncil'den biri de buradadır. Meryem ana buraya hiç gelmemiş olsa dahi turizm açısından büyük önemi vardır.Bu bölgede önemli bir kazanç kaynağıdır.

Engin 
 19.11.2016 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 610
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster