Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
942
 

Yalan yastığımız,hile yorganımız

Yalan yastığımız,hile yorganımız
 

Görsel alıntı


Yalan ve hile insanlar için artık yastık, yorgan, döşek gibi olunca uyku tatlı, rüyalar pembe, birikim bereketli, kısmet hareketli olur.

Yaşamın her safhasında, atılan her adımda beyan edilen her söz ve söylemde, siyasette, ticarette, idarede, insan ilişkilerinde en büyük sermaye yalandır.  

Toplum olarak yalanı, hileyi seviyoruz. Yalan ve hile adeta aldığımız nefes, teneffüs ettiğimiz hava, içtiğimiz su, yediğimiz gıda haline gelmiş.

Hal bu ki, yalan en büyük günahlardandır. Bütün kötülüklerin müsebbibi yalan ve hiledir. Özellikle ülkeyi yönetilenler ve toplumun sair idarecileri hangi konuda olursa olsun ister insani, ister akıl dâhili, ister akıl harici halkına yalanlı, hileli sözlerle vaatlerde bulunmamalıdırlar.

Böyle olmasaydı, yalan ve hile bir alışkanlık olarak sevilmeseydi bu kadar değerli kılınmazdı. Sığınacak bir liman görünmezdi. Sürekli yalan söyleyen ve insanları aldatan kişinin toplumda saygın bir yerinin olması düşünülemez.

Yalan, gerçeğin karşıtı, kişinin doğruluktan ve dürüstlükten ayrılması, olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermesi demektir. Hile ise, aldatma ve sahtekârlık anlamlarına gelir.

Yalan ve hile ile inşa edilen bütün temeller sonuçta çökmüş, üzerlerine kurulan bütün duvarlar yıkılmış viran olmuş. Yalanla, hileyle ekilen bağlar bozulmuş ağaçlar meyvesiz kalmış, kurumuş solmuş.

Yalan söylemenin çeşitli nedenleri vardır. Bazı yalancılar bir çıkar sağlamak veya birilerini korumak için yalan söylerler. Bazıları ise övünmek veya önemli olduklarını anlatmak için yalan söylerler.

Peki, böyle bir alışkanlığın adı yalanlı hayat, hileli yaşam olmaz mı? Yalan, kişinin gerçeği saklayıp, bildiğinin aksini söylemesidir. Yalan, çok çirkin bir huydur. Dinimiz İslam yalanı, hileyi haram kılmış ve şiddetle yasaklamıştır.

Doğruluğun ödülünün mutlaka Allah tarafından verileceğine inanmalıdır. Aile yaşamında, ticarette, memurlukta, idarecilikte, devlet ve ulus hizmetinde, kısacası toplumun her kesiminde insanların birbirlerine karşı doğru ve dürüst olması herkes için bir görevdir.

Yalan ve hilenin en büyük kötülüğü insanı, Allah’ın rızasından uzaklaştırıp cehenneme götürmesidir. Yalan ve hile ayrıca insanları birbirine düşürür, güven duygusunu yok eder, toplum içinde karışıklıklara sebep olur, dostlukları yıkar, yerine düşmanlık tohumlarını eker.

Yalan ve hile er geç ortaya çıkacağından! Yalancılar ve hileciler kendilerine güvenilmeyen, saygı duyulmayan ve sevilmeyen insanlar durumuna düşürür. Kısaca yalan, insanı dünyada da, ahirette de felakete sürükler.

Yalan ve hile çıkar için, başkalarına yalan söyleyerek, hile yaparak onları kandırmaktır. Böylece hem kendi onur ve saygınlığını zedeler hem de başkalarına zarar vermiş olur. Yalan söyleyen ve hile yapan kişi kendisine olan saygı ve güvenini yitirir.  

Özü sözü doğru olan, inancının gereğini yerine getiren insanlar toplum tarafından sevilirler. Yalancılar ve hileciler ise toplumun huzurunu kaçırırlar.

Peygamberimiz, ‘’ Şüphesiz yalan, kötülüğe götürür, kötülükte cehenneme götürür, şaka olsa dahi yalan söylemeyiniz.’’ Buyurmuştur.

Yalanın söylenebileceği yerler:

Peygamberimiz, şu üç yer hariç yalanın her çeşidi Âdemoğluna haramdır; Erkeğin, rızasını sağlamak için hanımına söyleyeceği yalan.

Savaşta düşmana karşı söylenecek yalan.

İki Müslüman’ı barıştırmak için söylenen yalan.

“İki kişinin arasını düzelten, hayır söyleyip hayır tebliğ eden kimse yalancı değildir” buyurmuştur. 

İnsanlar arasında güvensizlik meydana getiren bir davranış olan yalan ve hileden kaçınmalı ve uzak durmalıyız. Yalan söyleyen ve hile yapan kişinin onur ve saygınlığı zedelenir.

Böyle insanların çevresiyle barışık, sağlıklı ve özgüven içerisinde yaşaması mümkün değildir.

İslam’ın kurallarına uymak isteyen bir kişi kesinlikle yalanın ve hilenin her çeşidinden uzak durmalıdır. Kendisi ve yakınlarının zararına bile olsa hiçbir zaman doğruluktan ayrılmamalıdır.

Yalan ve hilenin birçok insanların hayatını karattığı, hürriyetten yoksun bıraktığı, tamiri imkânsız zararlara sebebiyet verdiği açıkca görülmektedir.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ah kardeşim ah, yine yaraya tuz bastın. En büyük sermaye yalan olursa her konuda hileye baş vurulursa kime güvenilir? Tüccarın ve siyasetçinin baş vurduğu yalan ve hile ile sağlıklı bir sonuca ulaşmak mümkün mü? Günümüzde evlatlar bile ana-babaya yalan söylüyorlar. Yalan ve hile ile en değerli şeyi "güveni" kaybediyorlar. Her kayıp bulunur ama kaybedilen güven asla bulunmaz kardeşim, selamlar...

Yurdagül Alkan 
 05.06.2015 0:19
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Günümüzde yalan ve heli yaşam kaynağı olmuş.Özellikle siyasetçiler ve ticaretçiler yalansız, hilesiz yapamaz hale gelmişlerdir.Bu da ülkenin ileriye gitmesinde ve halkın mutluluğunda büyük bir engel teşkil etmektedir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   05.06.2015 22:06
 

Yalan dünyanın yalancıları bitmez Değerli Mehmet Bey.Aslında yalan bir yere kadar gider sonra çarpar geri döner de bilenimiz yok.Teşekkürler selam ve sevgiler.

Şennur Köseli 
 04.06.2015 10:03
Cevap :
Kıymetli Şennur ; Evet yalan ve hile artık ekmeğimiz ve suyumuz misali, onsuz yaşanmıyor.Ne yazık ki bu yalanların bir çoğu ile insanların hürriyeti tahdit ediliyor,bir çok insan derdest ediliyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   04.06.2015 13:36
 

“Dürüstlük en iyi politikadır.” Yalan ancak yalanla kapatılır ve gün gelir o yalanlar içinde boğulunur! Gittikçe bencilleşen dünyanın menfaatperest kulları “günü kurtarmak” adına yalan havuzunda yüzmektedir! Müsait bir zamanınızda, “Bir huzur ülkesi.” adlı blog’umu okumanızı öneririm. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 02.06.2015 15:03
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin : Finlandiya ülkesini anlatan yazınızı okudum.İnsan ister istemez benim ülkem neden böyle olmasın. Oradaki yorumumda da yazdım.Bizim ülkenin medeniyetin ilk basamağına ayak dahi atamaması önce siyasetçiler neden olmuştur. Daha sonra diğer nedenler sıralanmıştır.Finlandiya yalanla, hileyle değil hep gerçeklerle idare edilmiş ve doğru temeller kurulmuş ki idare yerine oturmuş.Ne diyeyim hak etmişiz ki bunları görüyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   02.06.2015 15:28
 

Sözde "Müslümanım" diyene yalan asla yakışmıyor...Yalancının bir gün yorganı rüzgar savurur...Tüm pislikleri ortaya çıkar.El- aleme rezil olur...Diline sağlık sevgili öğretmenim...

Abdülkadir Güler 
 02.06.2015 14:52
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abdülkadir Güler; Günümüzde yalan ve hile bir yaşam biçimi olmuş,yalan ve hileyle insanların özgürlükleri kısıtlanıyor, Yalan ve hile insanlarımızın mağduriyetlerine mucip oluyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  02.06.2015 22:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster