Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sibel Gürsoy'un Kaleminden

http://blog.milliyet.com.tr/ataturkfilmi

30 Aralık '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1520
 

Yalçın Mıhçı: Müzikteki son teknolojik gelişmeler

Yalçın Mıhçı: Müzikteki son teknolojik gelişmeler
 

Atatürk Filminde yalçın Mıhçı oynuyor. www.yalcinmihci.com


MÜZİKTEKİ SON TEKNOLOJİK GELİŞMELER Yalçın Mıhçı

Günümüz teknolojisinin de ispat ettiği gibi evrendeki tüm parçacıklar, tüm doğal kuvvetler ve tüm ışıma şekilleri müziksel yapılarla, frekanslarla ve kalıplarla belirlenir. Bu titreşimler, armoniklerin oranlarıyla, gam ölçüleriyle (Majör ve minör gamlarla) ifade ediliyor. Ör: Oksijen atomunun protonları ve nötronları minör gamda titreşirler.

Bir gül goncasının açmasının duyulmasını sağlayan; FOTOAKUSTİK SPEKTROSKOPİ''YE (Işık ve ses yelpazesinin dilimlerini inceleyen bilim dalı) borçluyuz. Gülün açılırken çıkardığı ses, Bach''ın Tokata''sına (Org sesine benzeyen) gürlemedir.

Modern RADYO TELESKOPİ nin ( Görünmeyen astronomik ışımaları izleyen bilgi dalı) ispat ettiği gibi, evren seslerle doludur ve her gök cisminin kendi melodisi vardır. (Gezegen-ses-Chakra ilişkisi ) Ör: dünya, dönerken 442 kHz lik titreşimdeki Sİ sesini çıkarır.

Türk Sanat Müziğinin insan hastalıklarının tedavisinde kullanılması gibi, batılı bilim adamları da hayvanlar ve bitkilerle yaptıkları deneylerle batı müziğinin farklı türlerinin etkilerini kanıtlamışlardır. Ör: Klasik batı müziğinin etkisiyle tavuklar daha çok yumurta, inekler de daha çok süt vermişler, Rock Müziğin ise, verimde hızlı bir düşüşe yol açtığını kanıtlamışlardır. Bitkilerin ise; Bach''ın müziğini tercih ettiği ve bir deney sonucu bazılarının hoparlörlere doğru 35 derecelik açı yaparak büyüdüğü görülmüştür. Hint sitar müziğinin ise, bitkiler üzerinde daha fazla etki yaptığı ve büyüme açılarını 60 dereceye kadar çıkarabildiği görülmüştür. Diğer yandan country ve folk müziğinin bitkiler ve hayvanlar üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.

Müzik canlılar üzerinde o kadar etkilidir ki; Amerikalı bilim adamları müziğin bu gücünden yola çıkarak kanseri ses ile yok etmeyi denemiş ve başarmışlardır. Ameliyatsız tümör tedavisinde yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan bilim adamları, tümörleri aşırı yoğunluklu titreşim dalgalarıyla imha etmişlerdir. Yüksek Yoğunluk Odaklı Ultra Ses yöntemi adı verilen yeni teknoloji sayesinde, hemen, hemen tüm kanser türlerinin kesin tedavisi için umut doğmuştur. Şu anda kesin bir çözüm olmamakla beraber, inanıyorum ki; yakın bir gelecekte müzik insanların tedavi aracı olacaktır.,

Müzikte; bildiğimiz gibi her bir ses tonu, biz algılamasak bile diğer tonları da içerir. Bir enstrümandaki tel çalındığında ( Bizim ses akorlarımız da bir aletin tellerine benzer.) titreşen yalnızca tam ses değildir. Tam sesin yanında iki üçlük yada beşli, üç dörtlük yada dördüncü, üç beşlik yada majör altılı, dört beşlik yada majör üçüncü, beş altılık ya da minör üçüncü de bulunabilir. Bu demektir ki; TEK SESTE BÜTÜN GAM, ARMONİ DİZİSİ HALİNDE TİTREŞİR. Saygıdeğer anne ve babalar, lütfen çocuklarınıza bir enstrüman çalmasını teşvik ediniz. Böylece onlar hayattaki çok sesliliği duymayı öğrenirken, önemli görevlerde görmek istediğiniz çocuklarınızı mutlu, sevgi dolu ve geleceğimizi güvenerek teslim edeceğimiz insanlar olmalarındaki en büyük adımı atmış olursunuz.

RENKLER GÖRÜLEN SESLERDİR

Her sesin ayrı bir vibrasyonu olduğu gibi her renk de ayrı bir vibrasyonda titreşir.

Belli bir nota çalındığında onun armoniklerinin titreştiği gerçeği, CHAKRA ( İnsan vücudunda ki yedi enerji merkezi) lar için de geçerlidir. Belli bir chakra''yı uyarmak için söylenilen ses tonu, kendiliğinden diğer chakraları da etkiler.

Yalçın Mıhçı http://www.yalcinmihci.com/

[IMG]http://www.yalcinmihci.com/images/atamıhçıbaşsb.jpg[/IMG]

yalçın mıhçı, atatürk, atatürk filmi, kubilay filmi, tsm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 4103
Kayıt tarihi
: 02.02.09
 
 

1970 Ankara doğumluyum. Teknisyen olarak özel bir şirkette çalışmaktayım. Müzik spor sanat ve felsef..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster