Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
838
 

Yalnız Adam Quaresma

Yalnız Adam Quaresma
 

Quaresma'nın Barcelona günlerinden.


O, Beşiktaş'ın bir deli adamı. Saha içinde müthiş yetenekleri, inanılmaz hareketleri ve bir o kadar gamsızlığı, vurdumduymazlığıyla.

Son olarak Sivas maçında taraftarlarla girdiği "gel sen oyna ben izleyim" diyaloğu belki de Quaresma'nın neden o bahsettiğimiz Chelsea, İnter, Barcelona (Barcelona'da da oynadı) gibi kulüplerde oynayamadığının tipik bir göstergesiydi. Öteki kulüplerde belki de hiç böyle bir diyaloga girmemişti. Çünkü o kulüplerde 2. ya da 3. maçında biletini kestiler, Chelsea'de kiralık olmasına rağmen kadroya dahi giremedi, İnter kurtulmak için kiralamıştı zaten. Sonunda da temelli sattılar Beşiktaş'a. Tabi söz konusu bir Türk kulübü olunca -diğer tüm yabancılarda olduğu gibi-  Quaresma sahada hiç birşey yapmasa da biletini kesmek söz konusu olamıyor. Hatta uyarılamıyor bile.

Dün gece izlediğim Beşiktaş Kulübü Basın Sözcüsü Mete Düren Quaresma için "enteresan bir oyuncu" tabirini kullandı. Formsuzluğunu kabul etti ve bir kaç mazeret ortaya koydu. Kısaca demek istedi ki "Bu adam Quaresma ne yaparsa yapsın oynar." işin özeti bu.

Belki bir 10 sene önce gelseydi Beşiktaş'a bu kadar dikkat çekmezdi. Yeteneği ile göz bebeği olur sahada yürüse dahi kimse gıkını çıkaramazdı. Lakin gelişen teknoloji ile artık Türkiye'de Almanya'sından İngiltere'sine İspanya'sına kadar bütün ligler izleniyor. Bundan dolayı taraftarların futbol bilgisi arttı. Bu insanlar artık Barcelona kadar Atletico Bilbao'yu da biliyor. Malaga'yıda Tottenham'ı da Schalke'yi de. Futbolun nasıl oynanacağı konusunda artık bir fikir sahibi bahsi geçen taraftarlar. Bu yüzden Quaresma'nın oynadığı futbolun hiç bir ligde kabul görmediğinin de farkındalar. Protestonun ana sebebi de bu aslında.

Yalnız Adam

Gelelim madalyonun öbür yüzüne. Quaresma'nın belki de en büyük şanssızlığı Beşiktaş takımı lehine oyunun kaderini değiştirecek tek oyuncu olması. Herkes birşeyler bekliyor. Gol atacak, asist yapacak, defansa gelecek, orta sahaya çıkacak, kısacası herşeyi bu adam yapacak. Eee diğer 10 oyuncu ne yapacak ?

İşte asıl sorun bu 10 oyuncunun kalitesi ile alakalı. Örneğin Messi, bir kaç maç kötü oynar ama belli olmaz çünkü diğer 10 oyuncuda kalitesi ile o açığı kapatır. Ronaldo da ha keza öyle. Diyeceksiniz ki Barcelona ve Real Madrid onlar. Tamam da biz de İspanya liginde değiliz. Türkiye ligindeyiz. En azından Türkiye liginin kalitesinin biraz üstünde oyuncular ile kurgulanacak bir kadro olsaydı Quaresma bu kadar eleştirilmeyecekti hataları da bu kadar çok göze batmayacaktı.

Ayrıca Quaresma sanılanın aksine saha içinde duygusal bir oyuncu, istediğini yapamayınca ya da istediği paslar gelmeyince oyun içinde gel gitler yaşıyor. Attığı pası geri alamayınca ya da 3 metreden arkadaşının ona verdiği pas taça gidince oyundan kopuyor. El kol hareketleri yapmaya başlıyor. Arkadaşlarına kızıyor. Takımın kötü oynadığını farkettiğinde -ki bu sezon Beşiktaş hemen her maçta kötü oynadı- abartılı işler yapmaya çalışıyor. O da çok iyi biliyor ki bu takımın tek üretici oyuncusu kendisi. Bu onun için yeni öğrendiği bir sorumluluk. Ne Porto'da ne Barcelona'da ne İnter'de ne de Chelsea'de hiç böyle bir sorumluluğu yoktu. Yetenekli bir kanat oyuncusuydu ve oyun planındaki yeri sadece bunla ibaretti.Kaldı ki zaten yetenekli kanat oyuncusundan beklenen yardımlaşma ya da defansif özelliklere de sahip olmadığı için o takımlarda kalıcı olamadı. Hep bildiğini oynadı ve o yüzden de şimdi Beşiktaş'da.

Son söz : İşin açıkcası Quaresma'sız Beşiktaş'ın hiç tadı tuzu yok. Maç kazanması bile mümkün görünmüyor. Diğer yandan Quaresma'da kötü oynadığında hiç çekilmiyor. Çözüm Beşiktaş'ta Quaresma'nın yükünü hafifletecek oyuncu sayısının artmasıdır. Böylece Quaresma bir iki maç demiyorum hiç değilse maç içinde 15 20 dakika kötü oynama lüksüne sahip olabilsin. Yoksa bir takımı bir oyuncunun eline bırakırsanız o oyuncuyu daha fazla yıpratırsınız. Haklı ya da haksız olsanızda.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1585
Kayıt tarihi
: 11.07.11
 
 

Metin ve haber yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster