Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
835
 

Yalnızlaşmış Ülke: Türkiye

Yalnızlaşmış Ülke: Türkiye
 

görsel alıntı


Komşunla iyi geçin; yarın başına bir iş gelirse ailenden önce onlar yetişir” diye bir anlayış hakimdir toplumumuzda.

Bizim bulunduğumuz coğrafyadan mı kaynaklanıyor yoksa başka şeyden mi bilemem ama hiçbir komşumuzla barışık değiliz. Hepsiyle değişik sorunlarımız var. Hiçbiri dostumuz değil.

Suriye eskiden Hatay’ı kendi sınırlarında gösterirdi. Bunu pek sorun etmezdik. Apo’yu barındırdığını öğrenince çok kızdık. 1999’da Türkiye’nin baskısıyla Apo’yu zorunlu olarak sınırdışı etti. Sonra ilişkilerimiz düzeldi. Hatta öyle bir hale geldi ki; bir ara başbakan-devlet başkanı düzeyinde hem de ailecek akşam yemeğini Şam’da yiyor, sabah kahvaltısını Bodrum’da yapıyorduk. Sonra ne olduysa birdenbire her şey değişti. Suriye’de iç savaş başladı. Esat birden Eset oluverdi, arada ne fark varsa. Batılı ülkelerin gazı sonucu “Suriye Muhalifleri” ile toplantı üstüne toplantılar yapıldı. Batılı ülkeler bir anda işin içinden sıyrılıp buhar oldular. Bizim kucağımızda 2,5 milyon mülteci kalıverdi. Ülkemizin her yanına dağıldılar. Sorun üstüne sorun yaşadık hala da yaşıyoruz.

Çok karıştı Suriye. PYD, YPG bilmem ne, bilmem ne…

IŞİD çıktı insanları boğazladı. Kobani’yi Mobani’yi aldı. Irak’ın, Suriye’nin derinliklerine kadar işgal etti pek çok yeri. Bunlar kimdi, bir anda nereden gelmişti kimse anlayamadı. Kimi dedi eski Saddam’ın ordusunun artıkları, kimi dedi Batılı ajanların oluşturduğu bir grup. Ama acımasızca insan boğazlamaları, canlı canlı insan yakmaları nefret uyandırdı. Bu kadar vahşice davranmasalar belki de kimsenin dikkatini çekmeyecek, parçalanmış Suriye pastasından paylarını alıp bir devletçik kuracaklardı. Ama acımasız davranıp yanlışa düştüler.

Suriye Pastası..!

Çok değerliydi. Arsa çok kıymetliydi bi defa. Dünyanın tam merkezi. Enerji kaynaklarının, güzergahının tam merkezi. Amerika’nın ayrı hesabı var, diğer ülkelerin ayrı hesabı.

Rusya’nın? Rusya taa Sovyetler zamanından beri oradaydı ve asla vazgeç/e/mezdi Suriye’den. Önceleri pasifmiş gibi gözükse de hep işin içindeydi. Tartus Limanı’nda bulunan deniz üssünü güçlendirdi. İki yıl boyunca sığ bir limanı büyük gemilerin yanaşacağı hale getirdi. Lazkiye’deki Askeri Üssüne takviyeler yaptı. Aslında Amerika’yla anlaşmıştı: “Dünya jandarmalığında ben de varım; Irak senin, Suriye benim. O kadar...

Ve gün geldi, ezeli müttefiki Esat’ın yanında, düğmeye basarak muhalifleri bombalamaya başladı. Bayırbucak Türkmen’i kardeşlerimizi de Türkmen oldukları için değil, muhalif oldukları için bombalıyordu. Zannediyordu ki kimse “kışt” diyemez. Bir gün Türkiye uçağını düşürüverdi. Mahalle kabadayısının ensesine şaplağı yapıştırmış gibi oldu olay. Hiç ummuyordu.

Gerekli miydi?

Onu bilemem ama Rusya’yla kötü olmadan önce diplomatik yollar denenmeli, “Bak kardeşim bunlar Türkmen, bunlara dokunma” denmeliydi. Türkiye bunu dedi mi, demedi mi onu da bilemem.

Rusya’yla kanlı bıçaklı olmamız iyi olmadı. Çok çeşitli ilişkilerimiz var. İnşaat sektörü, ticaret, turizm vs vs. Doğalgazda % 61 oranında onlara bağımlı hale gelmişiz. Bir gün aramızın bozulacağını açıkçası onlarda tahmin etmiyordu, biz de. Bu gün duyuyoruz ki, Rus televizyonlarında Türkiye ile savaşılması gerektiği konuşuluyormuş. Bu savaşta Türkiye’de nerelerin bombalanacağı tartışılıyormuş. Bizde de bazı aklı evveller birkaç füzeyle, birkaç zırhlı araçla Rusya’yla savaşabileceklerini zannediyorlar. Eleştirenleri de Rus yandaşı ilan ediyorlar. Vatan haini diyecekler nerdeyse. Gerçek manada bizim Rusya ile savaşmamız, Allah korusun… Hiç düşünemiyorum bile.

Bu iş çok fazla uzatılmadan, her iki tarafta gurur meselesi yapmadan bir an önce çözülmeli bence. Her iki ülkeye de eşit mesafede olan ülkeler araya girip uzlaşı sağlanmasına vesile olmalı. Finlandiya Başbakanı böyle bir teşebbüste bulunmuştu sanırım.

Peki ya İran. Bu arada İran’la da bozuşuverdik. Öteden beri Suriye’nin müttefiki olan İran’da bize tavır aldı. Aynen Rusya gibi İran’la da doğalgaz bağımlılığımız var, ticaretimiz var. Hemen gaz sevkiyatında aksatmalar yaptı. Tam da kışa girmişken Rusya ve İran’dan gelen gaz akışının aksaması ülkemize epeyce zorluk yaşatır. Tezek mezek yakma işi öyle kolay iş değil. O kadar ne tezek var, ne de o tezeği oluşturacak …

İran Suriye’de hep vardı, hala da var. Çok sinsi bir politika izliyor. İran Suriye’de olmaya da hep devam edecek. Biz kabul etsek de etmesek de İran’ın bir ağırlığı var ve bölgesel bir güç.

İsrail’le ilişkilerimizin bozulması epeyce eskilere dayanıyor. Mavi Marmara olayında ilişkilerimiz tamamen koptu. Şimdi yeniden düzelmesi için görüşmeler yapılıyormuş.

İstanbul’da haftalık olarak yayınlanan ve Türkiye’deki Musevi cemaatinin gazetesi olan Şalom’un internet sitesinde "İsrail-Türkiye gözlerden uzak İsviçre’de buluştu" başlıklı bir haberden alıntı:

"İsrail Mavi Marmara kurbanlarına tazminat sağlamak için bir fon bulacak, Türk Mahkemelerinde İsrailli subaylar ve kurumlar adına açılmış tüm davalar düşürülecek, büyükelçiler karşılıklı olarak görev yerlerine dönecek, Hamas yetkilisi Saleh al-Arouri’nin Türkiye’ye girmesi yasaklanacak ve Türkiye –İsrail doğal gaz görüşmeleri en yakın zamanda başlayacak."

Ermenistan’la aramız zaten oldum olası bozuk. Yunanistan’la ilgili bir şey söylemeye gerek yok zaten. Bulgaristan ehh işte. Kıbrıs Rum Kesimi aman aman. Biraz daha ileride Libya ve Mısır..! Mısır’la da ipler kopmuş durumda. Diğer Arap ülkeleri???

***

Eskilerde bizim köyden Gılice diye biri Irmağın (Kızılırmak) öte geçesinde bir köye saman almaya gitmiş. O köyün yaşlı güngörmüşleri demişler ki “Osman Ağa esas ekinin, samanın merkezi sizin köy. Neden oradan almadın da taa buraya kadar geldin?”.

“Bizim köyün hepsi yaramaz adam” demiş bizimki.

O köylüler cevabı yapıştırmışlar hemen “Osman Ağa koca köyün hepsi kötü olmaz, sen biraz da kendinde ara..!”

 

Suat Zobu

21aralık2015ankara

 

Edebiyat Defteri

 

.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Mahalle kabadayısının ensesine şaplağı yapıştırmak" çok zor değil! Zor olan o şaplaktan sonra "dik" durabilmek! Daha ağır bir şaplaktan korunabilecek kadar güçlü olabilmek! Yazının sonundaki ibretlik hikayeden ders alsın memleketi yönetenler! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 27.12.2015 21:50
Cevap :
Aynen öyle. Mahalle kabadayısı tabirini tam sizin söylediğiniz anlamda kullandım. Sonucunu da katlanacaksın. Mahalle kabadayısının ne zaman ne yapacağı belli olmaz zira. Allah sonumuzu hayır eylesin. Onur verdin sağol sevgili Dost. Mutlu yıllar dilerim. Saygımla.  31.12.2015 11:30
 

Merhabalar. Komşularımızla iyi olduğumuz günler de hep geçici iyi olmuştu zaten. Şimdilerde de tam kötü olduk. Bizi sürekli herkes ama herkes kandırıyor. Kandırıla kandırıla bu hale geldik. Daha kandırılacağımız konu ve alanlar kaldı mı diye merak etmiyor değilim hani. Eğer tüm yurt sathına yayılacak bir iç savaş çıkarsa, ki ona uğraşıyorlar, bu işin sonunun nereye varacağını kimse bilemez. Rusya bizimle savaşmaya savaşırdı. Rusların korkusu Nato ve Amerika'dır. Tarihe bir bakın, en çok Ruslarla savaşmışız. Eğer ülkemizin başına bir iş gelsin, ne Nato, ne de Amerika hiç kimse bizim elimizden tutmaz. Kanımızın son damlasına kadar biz de ülkemizi savunuruz. Ne yapalım yani? Suriyeliler gibi ülkeyi terk mi edeceğiz. Kaçan kaçsın. Biz gemi batana kadar gemiyi asla terk edemeyiz. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 22.12.2015 2:19
Cevap :
Aynen öyle. Çok güzel bir yorum geldi VAROL Ustam. Kandıran kandırana. Aşağılayan aşağılayana. Koskoca Türkiye Cumhuriyetinin düştüğü hallere bak. Hiçbir saygınlığımız kalmadı. Allah sonumuzu hayır eylesin. Selam ve saygımla mutlu yıllar dilerim Üstadım.  31.12.2015 11:33
 

Sevgili Zobu! Maalesef tüm komşularımızı kaybettik bu gidişle hiç bir dostumuz kalmayacak yapayalnız kalacağız.Selam ve sevgiler iyi geceler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 21.12.2015 22:04
Cevap :
Aynen öyle. Maalesef hiçbir dostumuz kalmadı. Nereye gidiyoruz belli değil. Selam ve saygımla ellerinizden öperim Hocam. Mutlu, sağlıklı yıllar dilerim.  31.12.2015 11:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 201
Kayıt tarihi
: 05.03.12
 
 

Mimarım. Evliyim, 2 oğlum var. Ankara'da yaşıyorum. Güzel olan her şey ilgimi çekiyor.  Okuyorum. A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster