Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
635
 

Yalnızlığın senfonisi-1

Yalnızlığın senfonisi-1
 

Yağmur yağıyor cümlesi kaç saattir dilime pelesenk oldu. Evet, yağmur yağıyor. Kış mevsiminin o iç karartan, kurşuni bulutların altında yağmur yağıyor. Hiç sevmedim yağmuru, sanki bütün ayrılıkların vedalaşma anlarında hep yağmur yağarmış gibi geliyor bana. Evet, yağmur yağıyor saatlerdir, pencereme vuruyor damlalar, bir şeyleri siliyor gecenin en aymaz zamanlarında…

Bilmiyorsun belki? ... Annemden sonra en çok seni sevdim. Hiç söyleyemedim bunu sana… Kimsenin karşısında ağlamadım, hep yazdım, yüzümü sözcüklerin içine gömdüm, onlara sarıldım. Sözcükler ellerimde kaldı, ellerim kanıyor… Ellerimdeki sözcükleri, titrek mumun alevine saçtım, sözcüklerden kelimeler odayı kapladı. Kelimelerden bütün alfabelerin harfleri döküldü yerlere.

Dışarıda hala yağmur yağıyordu ve ben kimsenin karşısında ağlamamıştım…

İlk gençliğimin toy zamanlarında, bahar aylarında yemyeşil tarlalar içinde gelincikler toplar ve uzun yürüyüşler yapardım. İzlediğim filmleri kendi içimde yeniden yaşardım, kendime en yakın karakteri kendim oynar filmde küçük değişiklikler yapardım.

Bir gün bir film yapsam adını ne koyardım diye düşünürdüm bu uzun yürüyüşlerde. Yine böyle bir zamanda yapacağım filmin adını bulmuştum, ‘Bizi Ayıran Nehir’. Filmim hep başka zamanlara ertelendi tabi ama bir gün yabancı birinin bu adla film çektiğini öğrendiğimde, kendime de pay çıkarmıştım nedense… Ve kurguladığım hiçbir senaryomda yağmurlu bir kare olmazdı, sadece vedalaşma anında hep yağmur yağdığını tasarlardım.

Aslında yağmuru hiç sevmedim. Yatılı bölge okulunda okuduğum zamanlar, yağmur yağdığı hafta sonlarında, şimdi ki gibi otomobiller, otobüsler fazla olmadığı için köye gitmemize izin verilmezdi. Yürüyerek köylerimize giderdik ve yağmurlu havalar 7–8 yaşlarındaki çocuklar için tekin bir durum değildi. Vedalaşmayı da hiç sevmedim, bir daha göremeyeceğim hissi yaratır bende. Vedalar, elvedalaşır mı korkusu hep içimde bir saplantı olmuştur. Yağmur, bu yüzden en iyi vedalaşmaya denk düşüyor kişisel tarihimin izdüşümlerinde.

Dışarıda hala yağmur yağıyor… Ve ben kimsenin karşısında ağlamamıştım…

Yere düşen harfleri topladım, kelimeler çıkarttım en kederlisinden, oturdum bir şiirin kollarına sığındım… Geceyi atlatırım diye…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yavru bir serçe olurum yağmur yağmurlarda...ne uçmayı bilirim, ne de kaçmayı...sıçrarım birkaç kez ama nafile...unutulmuş bir yavruyum, dinmeyen gök gürültülerinde...Selam ve sevgilerimle.

Bal Damlaları 
 08.10.2007 10:08
Cevap :
katkınız için içten teşekkürler...  08.10.2007 13:12
 

Etkileyici, hoş bir yazı...Buruk bir tat bırakıyor okuyunca. Öyle çok cümle var ki söylenebilecek... Ama, yağmurda çocukça bir sevinçle coşmakta vardır hayatta demekle, son söyleyeceğimi söyleyip bitireyim:) Sizi tanımak güzeldi. Selamlar. ( Yağmura başka bir bakışta benden, vakit bulduğunuzda okursunuz belki. Aynı konu ne farklı hisler uyandırıyor insanoğlunda. Hayatın zenginliği de buradan gelse gerek. http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=45024 )

Doğa 
 06.10.2007 9:48
Cevap :
yazınızı okuyacam, teşekkürler, ben de memnun oldum..  06.10.2007 11:27
 

Yağmurlar nedense hep o içimizdeki melankolik yanımızı dışa vurur. Damlalarıyla gözyaşlarımızı özdeşleştirdiğimizden midir?Belki...Belki bir gün size yağmurları sevdirecek, hiç unutamayacağınız bir an yaşarsınız.Kimbilir...Sevgiler,saygılar...

guguk kuşu 
 06.10.2007 0:16
 

şiir tadında bir nesir.Hayır kesisnlikle içinden belki 3 şiir fazlasıyla çıkacak yoğunlukta bir yazı.Bende derim hep,"yağmur çocuğuyum"diye,ki ülkenin en çok yağmur alan bölgesinin bu yıl küresel ısınma nedeniyle yağmurunu esirgediğini söylesem? Biz bu kurakta,yağmuru çook ama çookk özledik desem? Biz yine şanslıyız,toprağğa bastı ayaklarımız çıplak,çıplak,yağmur damlaları düştü tepemize...Ya gelecek?

yekruseha 
 03.10.2007 11:52
Cevap :
bir karadenizli olarak çok haklısınız. sevgi ve dostlukla..  03.10.2007 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 533
Toplam mesaj
: 128
Ort. okunma sayısı
: 1635
Kayıt tarihi
: 11.08.07
 
 

Adıyaman'da doğdu. ilk ve ortaöğrenimimi yatılı bölge okullarında okudu. İzmir 9 Eylül İktisat Fa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster