Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
365
 

Yalnızlık; tavizsiz yaşamanın faturası.

Yaşadığınız kadar ömrü, bir başınıza geçirmeyi göze almak belki dünyanın en zor tercihi. Koca hayatta bir başınıza , kiminiz kimseniz olmadan yaşamak belki çok zor ya da çok acı verici gelebilir insana.

Ama hassas ve duyarlı bir insansanız , insanların gerçek yüzlerini , samimiyetsizliklerini, sahteliklerini görebiliyorsanız; gerçekten de yalnızlık, en duru, en yalın, en samimi tercihtir.

Hayatı boyunca oynayacağına, insanların sahtekarlıklarına, çıkarcılıklarına sahit olup incineceğine, insan yalnızlığı tercih etmeli. Her duygunun, her sevginin yerini paranın aldığı, kimsenin kimseye menfaatsiz bir şey yapmadığı, sevginin ve dostluğun külliyen yalan olduğu, her şeyin bir bedeli ve karşılığı olduğu'' dünya ''denen bu sahte sahnede her şeyi göze alıp bir başına yaşamsa en onurlu olanı bence.

Düşünsenize ya da baksanıza çevrenize; ilişkilere, aile yaşantılarına, anne ile çocuğun ilişkilerine, iki arkadaşın ilişkilerine. Her şey karşılıklı, her şey sırayla.Herkesin herkesten beklentisi var . Maneviyatın güçlü olduğunu düşündüğümüz ramazanlarda ve bayramlarda bile kimse kimseye gitmiyor, ya da bayramdan bayrama gidiyor, yan komşusuyla bayramlaşmıyor bile. Herkes herşeyi birbirinden bekliyor.

Telefonlar çalmıyor , kapımızı açan, evimize gelen yok. Bir ramazanda bile iki oruçluyu ya da açı doyurmuyor kimse.

Lafla peynir gemisi yürütüyoruz. Ramazanlarda sevgiyi , paylaşımı anlatan programları doğrularcasına seyrediyor, ama iş icraata gelince hiçbir şey yapmıyoruz.Her şey lafta. Komşuluk , insanlık, paylaşım yok.Herkes bencil herkes menfaatçi. Düğünlerde takılan takılar , alınan hediyeler, yapılan iyilikler bile veresiye. Nerede sevgi, saygı, aile, paylaşmak, değer vermek, acı çekmek...? Herkes bencil herkes kendi dünyasında.

Çocuğunuzun bir harçlığını kesin , eşinize olan sorumluluklarınızı yerine getirmeyin ya da eşinizden boşanmaya kalkın bakalım nerede kalıyor sevgi ve saygı.
Bir yaştan sonra aile çocuğa, çocuk aileye yük geliyor. Herkes herkesten beklentili. Bunlar için mi acı çekmek, incinmek, aile kurmak , dost edinmek için çırpınmak, yalnızlıktan korkmak....

Bu kadar riyakarsa bu hayat ve birlikte yaşadığımız insanlar , en güzeli, en onurlusu, en acısız olanı yalnız yaşamak.

Belki çok güçlü olmak gerek , belki çok acımasız ama insanlar o kadar zavallı o kadar naçar ki , en güzeli yalnızlığınızı ve kendinizi tercih etmek. Mutlu olmak, incinmemek, ilkelerinizden ödün vermemek, maskeli dolaşmak zorunda kalmamak, kendiniz doğmak ve bir ömür kendiniz kalmak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Acı yoksa kazanç da yok." ilkesinden hareketle düşüncelerinize katılamayacağımı belirtmek isterim. Yaşadığımız çağda, nedir bu insanların yalnız kalma çabaları? nedir kabuğuna çekilme yarışı? anlamış değilim. Selam verince "Acaba borcum mu var?" endişesi var. Telefonlar susmuş, kapılar çalmazken, çözümü çok basit bir yolla keşfetmişsiniz. Doğrusu şaşırdım.Farkındayım. Çirkin ve mide bulandırıcı bir dünyada yaşıyoruz. Ama bedelini benliğimiz ödememeli. "Ben içime gömüleyim." demek de kaçış değildir. Gönül muhabbet ister, gönül eğlenmek ister, gönül boş kalmak istemez.

AlperGünay 
 28.09.2007 22:35
 

Selam
Düşüncelerinizi çok güzel yansıtmışsınız. Tesbitleriniz de yerinde ama ben şöyle düşünüyorum. Başkalarından selam beklemekten se ilk adımı biz atalım. Yaşama aynayı biz tutalım ki yansımalarımız o derece artsın. Yalnızlak Allah'a özgü paylaşmak ise çok güzel. Kendinize yatırım yaparken ışığınızı yansıtmayı hiç unutmayın ki sizin gibi düşünenler çoğalsın. Benim sloganım şu; Sevgiyle ve sevdiklerinizle kalın

Gülsüm Tiknaz 
 28.09.2007 8:53
 

yalnız yaşamak yalnız ve kimsenin sorunlarına ortak olmamak çıkar ilişkileri çerçevesinde sahte paylaşımlarda bulunmamak bütün karşılaştırmalı yaşamdan uzakta kendinle yüzleşmek özgür olabilmek biz bu trene binmeyi hatalı bir kararla kaçırmış olsakta düşüncelerini paylaşıyorum tebrikler.siz takip edecem hoşçakalın

robin_4975 
 28.09.2007 0:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 399
Toplam mesaj
: 84
Ort. okunma sayısı
: 1007
Kayıt tarihi
: 01.07.07
 
 

14/02/1973 İstanbul doğumluyum.İstanbul Üniversitesi Turizm İşletme mezunuyum.İngiltere ye gittiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster