Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Psikolog Yasemin AYDOĞDU

http://blog.milliyet.com.tr/uzmanpsikolog

18 Haziran '18

 
Kategori
Ruh Sağlığı
 

Yalnızlık Hissi

Yalnızlık Hissi
 

Yalnızlık hissi, sıkıntı yaratan bir durumdur. Bireyin ruh halini olumsuz etkiler. Kişinin ailesi, arkadaşları, işi olsa da kendini yalnız hissedebilir. Arkadaşlarıyla görüştüğünde bile yalnızlık hissine kapılabilir. Bazen de yoğun mutsuzluk hisseder. 

Etrafındaki insanlar tarafından dışlanma durumlarında da yalnızlık hissi olabilir. Kişinin anlaşılmadığını düşünmesi de bu hissi yaşamasına neden olabilir.
 
Bazı kişiler yalnız olduklarında içlerinde büyük bir boşluk hisseder. Keyif aldıkları etkinlikleri sadece başkalarının yanında yapabilirler. Yalnız olduklarında ne yapacaklarını bilemezler. Ya da bir şeyler yapmak için harekete geçemezler. 
 
Kişinin tek başına olması, her zaman yalnızlık hissi yaşamasına neden olmaz. Tek başına olmayı isteyerek seçmiş olabilir. Daha az kişiyle görüşerek kendi tercihiyle yalnızlaşabilir. Vaktini keyif aldığı etkinliklerle geçirebilir. Evinde çay içebilir, yürüyüşe çıkabilir.
 
Yalnız hisseden bireyler, aslında hiç görüşmeyecekleri kişilerle, yalnız kalmamak için ilişki içinde olabilirler. 
 
Kişinin arkadaşlarıyla yüzeysel bir ilişkisi varsa duygularını ifade edemeyerek bastırır ve birçok arkadaşı olsa da duygularını paylaşmadığı için kendini yalnız hissedebilir. 
 
Konuşmak istediklerini değil de, karşısındaki kişinin hoşlanacağı konuları tercih ederse de kendini yalnız hissedebilir. 
 
Birey yalnızlık hissini azaltmak için, internette fazla vakit harcıyorsa azaltmalı, insanlarla olan paylaşımlarını arttırmalı, kendini iyi hissettiren kişilerle görüşmelidir. 
 
Kişinin hayatında yalnız kalma ile ilgili sıkıntılı durumlar, erken çocukluk döneminde ve sıklıkla yaşandığında, yetişkinliğinde yalnız kaldığında sıkıntı hissi olarak ortaya çıkabilir. Yaşamını yalnız kalmaktan kaçınmayla geçirir. 
 
Hipnoterapi-psikoterapi ile bireyin geçmişinde yalnızlık hissine sebep olan olaylar, bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır ve çözümlenir. 
 
 
Uzman Psikolog
Yasemin Aydoğdu
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 360
Kayıt tarihi
: 21.07.16
 
 

İstanbul Arel Üniversitesi Klinik Ağırlıklı Psikoloji Yüksek Lisans Haliç Üniversitesi Psikoloji ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster