Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
748
 

Yalnızlıktan kaçış

Yalnızlıktan kaçış
 

Aşk insanların yalnızlıktan kaçışıdır; hayatı anlamlı kılan zamanın çemberinde ölümü ve doğumu yaşamaktır, yaşatmaktır.

Eski Türkçe’ de sarmaşık anlamındaki “ışk”sözcüğüdür geçmişi, bugünü, geleceği ve anlamına yaraşır biçimde aşk acısının yalnızca bir efsaneden ibaret olmadığını kanıtlar:aşk bağışıklık sistemini zayıflatır; kaybedilen bir sevgilinin ardından ölüm riski bile artabilir. Fakat aşk büyülüdür; ve kim ne derse desin, eğer tanrının varlığından şüpheliyseniz o birbirine aşık iki insanın arasındaki uzay boşluğundadır; duygu yoğunluğundadır.

Aşk kaçırılan bakışlardadır; kırılmış bir yüreği onaran soğuk ve ürkek ellerde;içi kum dolu çuval misali boşlukta kaybolan oyuncak bir ayının bitkisel yalnızlığındadır.

”Ne kadar gitsen de uzağa/vücudumda dolaşıyor zincirin/kurduğun bütün tuzakları/tapınak bildim.”Aşkı en iyi yaşayan ve yaşatan mısraların adamlarından biri olan Murathan Mungan’ın dizeleri bunlar .İki kişinin dolaştırdığı yün yumağının yitik iki ucunun da çözümlediği yerdir aşk ve her dokunaklı aşk dizesi beni Tanrı’ya daha da yaklaştırır; ki bilirim buna tecelli denir ya da mucizenin yansıması.

Peki aşkı sonsuz yapan evlilik midir ki sonu hemen hemen aynı biter? Yalnızlıktan ölüme kadar bir kaçış .Halka şeklinde işaret parmağına takılan cisim;M.Ö.’lerin Mısır uygarlığına dayanan sonsuzluğun sembolü. Romalılara göre yasal bir anlaşma;genç kız artık özgür olamayacaktır. Yüzük parmağından kalbe giden bir damarın, gelinliğin beline bağlanan kırmızı kurdelenin düğümlenmiş ucu.Acaba her evlilik aşkın sonucu mudur?

Viktorya kadının evlenmek için bir çok sebebi vardı:fazla seçeneği olmamasına bağlı sebepler. Aşk mı?Yanılıyorsunuz…

Kadınlar hayatın bir çok alanında eğitimsizdiler.Eğitimleri üzerinde hak sahibi değillerdi, öğrendikleri tek şey nasıl iyi bir kadın olabilirim bir erkeğe, evimi çekip çeviririm toplumun standartlarına göre.Onlar ailesini seçtiği erkeğe aşık olmak zorundaydı.Aşkı evin dışında bulanlarsa ölümüne seviyorlardı ya da toplumdan tam anlamıyla uzaklaştırılıyorlardı.

Bu karanlık çağın aydınlanması yıllar aldı ama kendi toplumuzda hala o kadınlardan var.Otobüste yanınıza oturan yüzük parmağındaki halkayla oynayarak oyalanan kadın;üst komşunuz, ilkokul mezunu, çocuklarının kitaplarıyla evden eğitimini sürdüren teyzeniz, belki de siz…O yüzük kendi rızanızla takılan bir kelepçe oluverir böyle ve anahtarı cesaretinizdir.

Ve ölmeden önce yapılması gerekenlerin listesine aşkın tanımını yapabilmekte konmalı.”Kimi zaman yanlış yolcuyu alıp giden bir trendir aşk.” (Akgün Akova)

Size göre aşkın tanımı nedir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ask acilara dayanma gucudur...Ama ask tek tarafli olunca acilara giden yol olabiliyor..Eline saglik.SEVGILERIMLE...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 27.08.2007 10:01
Cevap :
"karşılıksız aşk dürbün gibidir.Bir tarafı sevileni olduğundan büyük,diğeri seveni olduğundan küçük gösterir."  27.08.2007 20:41
 

Yanlış yolcuları alıp giden tren. Bunu beğendim işte hem de çok... eline sağlık. Sevgiyle dostlukla. ezgi umut

Ezgi Umut 
 26.08.2007 17:57
Cevap :
hayatın peronunda kaçan her tren doğru tren değildir...  26.08.2007 23:46
 

Aşk koşulsuz sevmektir. Koşulsuz sevilmek. Tüm sevgini vermektir. O'nu o olduğu için sevmektir. Özünü sevmektir. Eksiler bile olsa sevilmektir ve sevmektir aşk. O sevgini doğaya da vermektir. Uçan kuşa, bir sineğe bir taşa bile bakışlarınla O'na aşkını anlatmaktır. Aşkın yanındayken bile gözlerini kapatıp onu düşlemektir aşk. Aşk koşulsuz sevmektir. Mantıksızlıktır. Yürektir aşk. Özlerin kavuşması sarılmasıdır aşk. O'nu düşündüğünde bedenindeki tüm tüylerin diken diken olması ve titremektir aşk. Dinlediğin müzikte onun kokusunu duyumsamaktır aşk. Güvendir ve sadakattir aşk. Sevgini ona kusmaktır aşk. Bağlılıktır. Vücudun ve ruhun birbirine verdiği sözdür aşk. Her adımında dikkatli olmaktır aşk. Bu beden ve ruh sadece beni diil diye hayatına dikkat etmektir aşk. Aşk vermektir! Almaktır aşk! Koşulsuz aşk var. O senin de karşına çıkacak. Benim de çıkacak. Aşk olmayanı beklemektir ve özlemini kurmaktır da. Aşk koşulsuz sevgi yoğunluğudur. Aşkla... Sevgiler...

Ersin Yalın 
 24.08.2007 22:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1446
Kayıt tarihi
: 24.06.07
 
 

19 yaşında İstanbul Üniversitesi'nde amerikan edebiyatı öğrencisiyim. Hobilerim: okumak, yazmak, fil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster