Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
270
 

Yalnızlıktan korkma

Yalnızlıktan korkma
 

Allah kimseyi çaresiz yalnızlığa mahkum etmesin.

Kalabalığı sevmek, ama şöyle bir iki laf edecek bir arkadaşı, dostu olmamak ne zordur.

 

Bildiğimden değil, gördüğümden.

 

Güvensizlik ve kuşku yalnızlığı getiriyor. Çevresindeki hiç kimsenin samimi olmadığına yahut olmayacağına inanan insan yalnızlığa mahkum oluyor. Ve ilginçtir, aslında onların etrafında çok fazla da insan oluyor, arkadaşım dediği. Oysa hiç biri gerçek arkadaş değil, dost hiç değil.

Yalnızlık güzeldir, arada bir kafanı dinlemek için gereklidir de, ama bazen zordur, insan ses ister, sohbet ister.

 

Yalnızlık korkusu fenadır; yalnız kalmayayım derken bir de bakmışsın hiç alâkan olmayan bir kalabalığın içinde bulmuşsun kendini. Bir dolu taviz vermişsin onlara; sırf arkadaşım var görüntüsü olsun diye. Sonra arkalarından konuşmaya başlamışsın, birini öbürüne, öbürünü birine. Zaten o birileri de aynı şeyleri yapıyordur, sen olmayınca da senin arkandan konuşuyordur. Sen de bilirsin, ama öteleyince yalnız kalacağını da bildiğinden devam edersin. Korkuyorsun çünkü, herkes eşi dostuyla gezip tozarken sen kukumav kuşu gibi yalnız kalacaksın diye ödün kopuyor.

 

Korkma!

 

O çok kalabalık görüntülerin ardında senin yaşadığın samimiyetsizliğin aynısı var.

Çok sayıda arkadaş sahibi olmak marifet değil ki. Bir tane bile dostun olsa yeter. Yeter ki sen kendin ol, Kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin, hele belli bir yaşa gelmişsen. Çocuklukta oluyor hep ben ben demeler, her yere her şeye yetişeyim dertleri.

 

Korkma!

 

Yalnızlık da güzeldir. Kalabalıkken göremediğin ne çok şeyi görürsün bilsen. Ne çok şeyin farkına varırsın. Tek başına yudumlanan bir kahvenin, seyredilen bir filmin keyfi başkadır. Paylaşmak da istersin elbet; işte gerçek dost dediğin o bir ya da iki kişi o zaman yetişir sana. Esas keyif budur, dost seni dinler, gözü saatinde yahut cep telefonunda olmaz. Anın tadını çıkartırsınız birlikte. Hem bol zamanın olur, ona buna yetişmek zorunda da kalmazsın. İşin varsa işine, yoksa kendine zaman ayırırsın.

 

Allah herkese samimi, gerçek dostlar versin. Yalnızlık, tercih sebepleri olsun.

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgiyi herkese yetiştirme derdinden kurtulur insan.Tamam sevgi sonsuz bir kavram.Bitmez asla,ama hakedeni var haketmeyeni var.Sevgiye dost olalım,ama onun dostuluğunu, dilinden anlayanlara ulaştırmak en güzel olandır.Dile getirdiğiniz gibi yalnızlık tercih nedeni olduğunda güzeldir,diğeri ise çok zordur.Herkesle her şey paylaşılamaz asla...Güzel ve anlamlı bir denemeydi Nurten hanım.Elinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 02.05.2016 22:14
Cevap :
İlgi ve beğeniniz için çok teşekkürler Abbas bey, Selamlar  03.05.2016 13:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1095
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster