Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
218
 

Yamaç paraşütü

Yamaç paraşütü
 

yamaç paraşütü ve Ölüdeniz(alıntı)


Fethiye’ye birkaç gün önce gelen misafirlerimden gençler, yamaç paraşütü yapalım dediler. vaz geçirmek istedim ama nafile.  Onları Ölü Denize götürdük, vaz geçmeleri için ikna etmeye çalıştım ama nafile. Ölü Denize gittik. Ölüdeniz, Türkiye'de ve Dünya'da ender bulunacak güzellikteki sahilleri ve  yamaç paraşütü cennetlerinden birisidir. Konaklama alanları, eşsiz doğası, güneşi ve denizi her sene yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Amatör pilot eğitimlerini tamamlamış pilot adaylarına yönelik ileri uçuş teknikleri eğitimi ve profesyonel pilotlar için harika bir uçuş alanıdır. Babadağ’dan yapılan düz bir uçuş yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Tecrübeli pilotlar, yükselen hava akımlarını değerlendirerek saatler süren uçuşlar yapmak mümkündür. Ama yine de endişelendim. Bazen talihsizlikler oluyor, küçük kazalar meydana geliyor. Ölüdeniz kanatları altına alan Babadağ, elverişli yüksekliği ve hava şartları ile yamaç paraşütüne son derece elverişlidir. Baba dağın yüksekliği takriben 1700 m Fethiye’ye uzaklığı 20 km dır dır.

Deniz kenarından 7 km içeridedir.. Ölüdeniz kumsalının hemen arkasında yükselir ve tam güneye bakar. Kalkış pistine Ölü deniz’den 45 dakikalık oturtulmuş ancak düzgün sayılabilecek yolla ulaşılır. Uçuş Mevsimi: Nisan - Ekim arası güvenli uçuşlar yapılmaktadır. Bölge Özellikleri: Türkiye'de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer olan Ölüdeniz dünyaca ün yapmıştır. Eşsiz doğası, güneşi ve denizi her sene binlerce yerli ve yabancı turisti büyüleyen bölge her çeşit aktiviteye uygun yapıdadır. Gelişmiş bir turistik merkez olan bölgede ulaşım, konaklama, yeme içme sorunu yaşanmamaktadır. Çevrede tekne turları ayrıca ilgi çekmektedir. Babadağ yaz kış kampçılık alanı olarak tercih edilmektedir. Kalkış Pistleri: Babadağ da toplam üç pist vardır. 1700 metre güney pisti kalkış için çok müsaittir. 1800 metrelik kuzey pisti biraz küçük ve diktir. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahattır. Genelde 1700 metrelik pist günün büyük bölümünde tam karşıdan güney rüzgârı aldığı için genelde buradan uçulur. Oldukça geniş olan piste aynı anda 20 civarında kanat serilebilir. İniş Pisti: Ölüdeniz kıyısındaki Belce kız plajı, uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanıdır. Meteorolojik Özellikler: Yaz sezonu boyunca hava tutarlılık gösterir. Bazen sabah saatlerinde kuzey rüzgârı eser ve kuzey pistlerinden vadi içine kalkış yapılır. Güney pisti günün büyük bölümünde 5–20 km arasında güneyden esen rüzgârı karşılar. Uçan Ölü denize gidince gençler gökyüzünde denizin üzerinde kuş gibi süzülen insanları görünce korkup vaz geçtiler.

Ama Ölü denizin masmavi sularına hayran olup yüzmekten geri kalmadılar.

 

NAHİDE ÇELEBİ
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçen sene ben de gitmiştim. İlk gidişimde hava uygun olmadığı için rezervasyonum iptal edildi ama ikinci de o mutluluğa erdim ;) Kaza haberleri bu spor için insanlar da negatif etki bırakıyor ve tüm önlemlerin alınması illa ki şart ama keyifli bir aktivite.

Emef 
 29.09.2012 3:22
Cevap :
Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Yamaç paraşütünün keyfine doyum olmaz herhalde.Selamlar.NAHİDE ÇELEBİ  29.09.2012 7:51
 

Gerçekten hayran olunacak bir yöre.

Şahin ÖZŞAHİN 
 28.09.2012 23:00
Cevap :
Gerçekten görülmeye değer.Teşekkürler.NAHİDE   29.09.2012 15:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1896
Toplam yorum
: 11544
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster