Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
399
 

Yandaşa adalet, yandaş olmayana sefalet!

Yandaşa adalet, yandaş olmayana sefalet!
 

Demokratik rejimlerde milletin oyu ile seçilip iktidar olanlar, bireylerin refah ve mutluluğu,ülkenin ekonomik ve sosyal alanlarda en üst seviyelere gelmesi için çalışırlar. Temel hedef bireyin din,dil,ırk gözetilmeksizin  sosyal haklarının korunması, refah ve mutluluğudur.

On yıldır ülke idaresini elinde bulunduran Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) parti tüzüğünde “Bireylerin temel hak ve hürriyetlerinin korunması, en üstün hizmetin İnsana hizmet olduğunu, bireyler arasında ayırımcılığın asla kabul edilemeyeceği” konularına vurgu yapılarak partinin amacını ifade etmiştir. Ancak, bugüne kadar yapılanlarla parti tüzüğünde yazılanların örtüşmediğini görmekteyiz.

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumla Anayasanın 125. maddesi değiştirilerek Yüksek Askeri Şura’nın ilişik kesme Kararlarına karşı yargı yolunun açılması sağlanmıştır. Bu sayede evvelce TSK’den irticai sebeplerle ilişiği kesilip yargı yolunu kullanamayan askerler, Anayasa gereği adil yargılanma haklarını kullanarak mağduriyetlerini giderme imkanı bulacaklardı. Ancak AK Parti hükümeti  irticai sebeplerle TSK’den YAŞ kararları ile ilişiği kesilenlere yargı yolunu açmak yerine 2011 yılında çıkardığı 6191 sayılı yasanın geçici 32.maddesi ile özlük hakları ve itibarlarını iade etmiş, aynı gerekçelerle ama Kararnamelerle ilişiği kesilen askerleri Yargı yolu açık gerekçesi ile bu yasanın kapsamı dışında bırakarak büyük bir AYIRIMCILIĞA sebep olmuşlardır. Yıllardır gerek YAŞ kararları, gerekse Kararnameler ile TSK’den yargı kararı olmadan ilişiği kesilen askerler  büyük acılar yaşamış ve mağdur edilmişlerdir. Tüm bireylerin temel hak ve hürriyetlerinin korunması konusunda eşit davranacağını Parti tüzüğünde deklare eden AK Parti, ne yazık ki sadece kendi fikirlerine yakın olanlara ADALET dağıtarak inandırıcılığını yitirmiştir. Açıkça YANDAŞ OLANA ADALET DAĞITILMIŞ, YANDAŞ OLMAYANLAR İSE SEFALETE MAHKUM EDİLMİŞTİR.

Muhafazakar  ve İslami çizgisiyle bilinen İktidar sahiplerine bir hatırlatma yapmakta yarar vardır. Makam ve Mevkiler gelip geçicidir, baki olan Yüce Allah’tır. Yüce Allah Araf suresinin 29.Ayetinde şöyle buyurmaktadır: “De ki :Rabbim Adaletle Davranmayı Emretti.”  

Selam ve Saygılarımla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 685
Kayıt tarihi
: 29.05.12
 
 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yargı kararı olmadan re'sen emekli edilen ve özlük hakları için müca..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster