Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '11

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
19613
 

Yani dairemin numarası kaç?

Yani dairemin numarası kaç?
 

Gayrimenkul satışlarının ağırlıklı olarak konut kredisi kullanılarak gerçekleştirilmesi ve değerleme işinin de profesyonel uzmanlar tarafından yapılıyor olması yeni bir sorunu, daha doğrusu var olmasına rağmen farkına bile varılamamış büyük bir sorunu gündeme getirdi. Kapı numaraları ile bağımsız bölüm numaraları arasındaki fark… 

Malumunuz işyeri, konut, büro vs. niteliğine sahip gayrimenkullerin tapuları üzerinde mimari projelerinden itibaren listelenmiş ve kat irtifakı kurulması aşamasında da kütük kayıtlarıyla tescillenmiş bağımsız bölüm numaraları mevcut. Yapı sahibi veya müteahhit projenin resmi takibini yaparken bu bağımsız bölüm numaralarını baz alır ve anagayrimenkuldeki yani binadaki tüm gayrimenkulleri tek tek bu bağımsız bölüm numaralarıyla tanımlar. Pratikte ise tapuda yazan numara dairenin veya işyerinin kapı numarası olarak algılanır. Bu numaranın tapu senedi üzerindeki “Bağımsız Bölüm No” şeklindeki bir başlıkla verildiği de pek dikkat çekmez. Dikkati çekmiş dahi olsa tabiatıyla bu teknik tabirin ifade ettiği anlam üzerinde pek durulmaz. Bağımsız bölüm, Kat mülkiyeti Yasası’na göre anagayrimenkulün (yasal mülkiyete konu arsa ve üzerindeki yapının tamamı) ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olup, bu kanun hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerine (dükkan, konut vb.) denilmektedir. 

Numarala karışıklığı problemi projenin fiilen bitmesi veya resmi inşaat sürecinin sona ermesiyle beraber müteahhit veya yapı sahibinin binadaki gayrimenkullere bağımsız bölüm numaraları dışında farklı kapı numaraları vermesiyle başlar. Bu numaraları soldan sağa(olması gereken saat istikameti), sağdan sola, aşağı katlardan yukarı katlara, hatta yukarıdan aşağıya doğru bile gelişigüzel düzenleyebilir. Yahut işyeri ve daireleri ayrı ayrı seriler halinde yeniden numaralandırabilir. Hatta bu uygulama bazı belediyeler tarafından numarataj yönetmeliği baz alınarak bizzat organize ediliyor olabilir. Ancak bağımsız bölümler listelenirken genel olarak gayrimenkullerin cinsi ayrımı yapılmaz. Yani 1 numaralı bağımsız bölüm konut niteliğine sahipken 2 numaralı bağımsız bölüm işyeri, 3 numaralı bağımsız bölüm tekrar konut olabilir. Bunları bu sıralamadan ayırıp cinslerine yani niteliklerine göre tekrar düzenlemeye kalktığınızda işyeri niteliğine sahip 2 numaralı bağımsız bölümün ilk dükkan olması sebebiyle 1 numara olarak belirlenmesi durumu ortaya çıkar. Buradan başlayan numara ihtilafı numara listesi uzadıkça karmakarışık bir hal alır. Hele birde elektrik, su, doğalgaz vs. abonmanlık işlemleri aşamasındaki farklı numara beyanları işi daha da çekilmez hale getirebilir. Çünkü bu kurumlardan bazıları adres beyanında tapuda yazan bağımsız bölüm numaralarını kapı numarası olarak kabul ederken, bazıları da abonenin şifahen belirttiği kapı numarasını baz alarak işlem yapabiliyor. Bu durumda da aynı dairenin elektrik faturası 6 numara olarak gelirken, su faturası 7 numara olarak gelebilir. 

Tapuda yazan numaralar yani bağımsız bölüm numaraları ile sonradan verilen kapı numaralarının birbirleriyle örtüşmemesinden kaynaklanarak başlayan bu sıkıntılı durum gayrimenkullerin yıllar içinde satılması, kiralanması vs. gibi çeşitli şekillerde el değiştirmesi aşamasındaki bilgi dezenformasyonuyla daha da karmaşık bir hal alıp bazı kat maliklerinin kendi dairem diye başkasının dairesinde oturmaya başlamasına kadar gider. 

Bu problemin önüne geçebilmek için müteahhit veya yapı sahibinin inşaat projesine resmiyet kazandırmadan önce projesindeki bağımsız bölüm numaralarını mevzuatın gerektirdiği teoride ve uygulamayı kolaylaştıran pratikte planlaması, planlanan bu duruma göre projesini onaylatması gerekmektedir. Bununla birlikte telefon idaresinden elektrik idaresine kadar tüm resmi kurum ve kuruluşların da işlemleri kabul ederken ortak bir numara listesini baz alarak çalışmaları bir zorunluluk haline gelmelidir. Aksi taktirde ortak bir numara dili tutturmak çok zor olacaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2605
Kayıt tarihi
: 25.01.08
 
 

1981 İstanbul doğumlu, Marmara Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2006 yılından bu yana inşaa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster