Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '11

   
  Kategori
  Bilim
  Okunma Sayısı
  39302
   

  Yanık ilk yardım

  Mevcut yanık ilk yardım bilgisi şu şekilde: Yanan yerdeki acıyı ve ağrıyı gidermek için Anestol gibi aneljezik (ağrı durdurucu) merhem sür, yanık yarasının tedavisi için Silverdin sür. Üzerini tül gras örtüyle ört. Böyle bir yanık ilkyardımının neticesi ne olur dersiniz? Yanığın derinleşmesi, su toplayarak 2ci derece yanık olması hatta doku ölümüyle 3cü dereceye ilerlemesi. Neden böyle? 

  Deri yavaş bir iletkendir. Isı geldiğinde hapsolur ve uzunca süre orada kalır. 45 derece üzerindeki ısı proteinlerde yıkıma neden olur ve hücre ölümleri olur. Eğer yanan bölgeyi ağrı kesici Anestol ile, Silverdin yanık kremiyle, Bephantol veya benzer ürünlerle akut safhada (olur olmaz) kapatırsak ısıyı oraya hapsetmiş oluruz. Isı nedeniyle pişme aşağıya doğru devam eder, doku su toplar, hücre ölümleri başlar, ödem oluşur ve dokunun kanla beslenmesi, dolayısıyle oksijenlenmesi engellenir. Yaralar açılır. Bu yaraların tamiri çok uzun sürer. Malesef bu hatalar doktorlar tarafından hastanelerde bile yapılmaktadır. 

  Yanar yanmaz yapılacak iş 20-30 dakika sürekli su ile soğutmadır. Buz kesinlikle kullanılmamalıdır. Sıcak ve soğuk yanığı aynı anda olur. Su oda sıcaklığında 10-30 derece arası olabilir. Akan suyla soğutma homojen olmaz. Bazen şebeke suyu 10-15 dereceyse yanmayan yerlere çok soğuk hissi verir. ve soğutmaktan kaçınılır. Mesela küçük çocuklara 10-15 derece su değdiğinde yanıyorlarmış gibi kaçarlar. Ayrıca su steril olmayabilir, yara açılmışsa mikrop kaptırabilir. Yüz gibi ağız, burun, göz, kulak gibi vücut açıklıkları olan yerlere su uygulaması zordur. Yanık ilk yardımı için geliştirilmiş Hidrojele bandırılmış steril örtüleri kullanmak en mantıklı işlemdir. Hidrojel yanan yüzeyden akıp gitmez, sudan 5 kat daha hızlı ısıyı emer. Isı nedeniyle kuruyan cilde nemlilik verir. Son yıllarda Türkiye pazarına giren İsviçre menşeili VESTA hidrojel yanık ilkyardım örtüleri bir çok yanık merkezi, hastane acili, 112 ambulansı tarafından tercih edilmektedir. Mutlaka ilk yardım dolabımızda VESTA hidrojel yanık ilkyardım örtüsü bulundurmalıyız. Zaten yanığın derinleşmesi, yaraya dönüşmesi soğutma yapılmadığında ilk 20-30 dakikada olmaktadır. Hastaneye ulaşana kadar doku harabiyeti olmaması için hidrojel örtüyü hemen uygulamak gerekir. VESTA Hidrojel örtü piyasadaki tüm aneljezik kremlerden daha iyi acı ve ağrıyı geçirir. 

  Daha fazla bilgi için www.yanik-ilkyardim.com sitesine bakınız. 

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 39302
  Kayıt tarihi
  : 03.08.11
   
   

  Maçka Teknik Lisesini 1979 bitirdim. Milli Eğitim Bakanlığı Bursu ile İsviçre'de Mikroteknoloji Mühe..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster