Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '10

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
108211
 

Yanık tedavisi.

Yanık tedavisi.
 

YUMURTA


Çeşitli yanık tedavileri....

Hiçbir zaman bunu kullanmak gerekmeyeceği düşünülür, ama gerektiğinde... Yumurta akı kullanılarak yanıklar basit ve etkin biçimde steril hale getirilebilir. Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilirmiş.

Bir yanık meydana geldiğinde kapsadığı alan ne olursa olsun ilk önce ve acilen soğuk su ile soğutulmalıdır. Yanıkta aklınıza gelmesi gereken en önemli harekettir. Yanık bölgesi soğuk suyun altına tutulmalıdır.  Etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak gerekir.

1- Birinci derece bir yanıksa ( basit, yüzeysel bir yanık, halk arasında haşlanma denir) sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır. Yumurta akı serin ve steril tutar. Bal da uygulanabilir.

Bazı itfaiye eğitiminde öğretilen ilk yardım olduğu söylenir. Dr. a gidene kadar deriyi steril tutar ve serinleştirir. Deriyi mikroplardan ve dış etkenlerden koruyunca deri de kendini daha kolay yeniler.

2- İkinci derece yanık ve tedavisi: bu tür yanıklarda, bir plastik cerrah ile yaptığım görüşmede bana iki yöntem anlattı. Birincisi bal. Bal Mezopotamya’dan beri uygulanan ve bugün de tıbbın üzerinde çalıştığı bir yöntemmiş. Yanığın üzerine bal sürülür. Balın dokuyu tedavi edebilme özelliği varmış. İkincisi ve kendinin de uyguladığı ise; saf zeytin yağ ile bal karıştırılıp yanık yaranın üzerine sürmüş.

3- Bizatihi bizim uyguladığımız bir yöntem ise; pudra şekeridir. Pudra şekeri yanığın üzerine dökülür ve o şeker eriyerek akar. Aktıkça yanığın da suyu akar. Bir sürümde 7-8 saat kadar beklenir. Yaranın üzerindeki bu şeker ılık suyla yıkanır. Bu yıkama esnasında tavuk kanadı kullanabilirseniz çok iyi olur. Yaraya zarar gelmez. Yarayı yıkadıktan sonra tekrar pudra şekeri dökülür. İki günde yara kurur. Kuruduktan sonra da yarayı ve dolayısıyla deriyi yumuşak tutmak için ya yumurta akı ya da bal sürülürse deri sertleşmez. Deri kendini yenileyene dek yapılır. Bu uygulamanın da cerrah tarafından doğru bir yöntem olduğu ifade edilmiştir -ki yakınımın elinde iz bile kalmamıştır.

 Bu uygulamalar esnasında yaranın üzeri kesinlikle sarılmamalıdır!

4- Üçüncü derece bir yanıkta ise bu tedavi sadece erken iyileşmeye sebep olur. Yanık izi mutlaka kalacaktır. Çünkü 3. Derece bir yanıkta deri yanmıştır artık. Ama 3 derece bir yangın olmasına rağmen bu tür uygulamaların da faydası vardır. Ama mutlaka deride iz kalacaktır.

KESİNLİKLE YARANIN ÜZERİNİ SOYMAYINIZ. HASTAHANELERDE DE BUNA MÜSADE ETMEYİNİZ. YANAN YÜZEY ŞEKERLE ERİTİLİP AKITILMALIDIR.

Şunu hiç unutmayalım ve kendimizi hazırlıklı tutalım. Sürekli aklımızın ucundan geçirelim ki yanık anında telaştan unutmamış oluruz; yanık olduğu an da derhal yanan bölgeyi soğuk suyun altına tutalım. Bunu yapmazsanız yarayı kurtarma şansınız azalır.

Değerli okurlarım, yeni öğrendiğim bir bilgiyi yine sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yanık kaçıncı derece olursa olsun, hatta birkaç yıl üzerinden geçmiş olsa dahi kalan izler doğal ilaçlar ile giderilebiliyormuş. Hatta kesik ve derideki kalıcı yara izleri de giderilebiliyormuş. Çok yaşlı bir herbalist ten dinledim. Bizatihi deneyince buradan mutlaka paylaşacağım.  24.6.15

Allah şifalar versin. İnşallah muhtaç olmazsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karın bölgesinden çay suyu ile yandım 2. Derece olsa gerek pansuman yaptım bayağı iltihap tuttu enfeksiyon kaptı ilaç verdi doktor hastahaneye gidip geldim iltihap tutan deriyi kaldırdı doktor ve ilaç verdi tentürdiyot sürdüm merhem sürdüm ama bir doktor bana dedi bebe şampuanı ile yıka kurut bir diğeri de birşey yapma dedi ne yapmalıyım

Güven Toplu 
 05.09.2016 16:21
Cevap :
Çok geçmiş olsun. Çok özür dilerim, hakkınızı helal edin. sayfamı eskisi kadar açmıyorumdum. mesajınızı geç gördüm... şimdi de yapacak birşey kalmamıştır...ama onu bal ile tedavi etmek gerekirdi. şimdi iz kalmıştır. eğer sağılmadıysa üzerine bal sürün ve ikinci günü ılık suyla yıkayın. yıkarken kuş veya tavuk kaanadı kullanın. tavuk kanadını steril hale getirmeniz gerekir....! Bir plastik cerrah ın bana verdiği bilgiye göre en iyisi bal...Allah şifanızı versin...  25.09.2016 0:34
 

peki 2.derece yanıklar gideriliyormu ?

tayfur geçici 
 05.07.2015 21:19
Cevap :
evet, tümü giderilebiliyor... emin61@gmail.com dan irtibak kurabiliriz.   06.07.2015 14:46
 

MERHABA BENİM ELİME 1.5 AY ÖNCE ERİMİŞ PLASTİK (BORU) SÜRÜLDÜ VE BEYAZ BİR İZ KALDI BU İZ ACABA GİDERMİ ?

tayfur geçici 
 27.06.2015 23:46
Cevap :
görmem gerekir. eğer fotoğrafını gönderebilirseniz sağlıklı bir cevap vermeye çalışırım. çünki 1 derece de olsa yanık izleri giderilebiliyor...emin61@gmail.com  29.06.2015 16:58
 

Merhaba, abi ben geçen gün ayağımı kaynak suda yaktım yanık için krem sürdüm yumurta büyüklüğünde su topladı acile gittim patlattılar ve sardılar daha sonra plastik cerrahisine gittim ama daha kötü oldu bu hava almadığı için beter hale geldi gerçekten işe yarıyacak ise bunu deniyim siz ne diyorsunuz bu iş için ?

julide ekinci 
 26.07.2013 16:39
Cevap :
Julide bacım, çok geçmiş olsun. Sizin yaranız ikinci derece bir yanık. Bu tedavi yönteminin özelliğini yorumlarda da anlatmışız. Ben plastik cerrah ile görüştüm, ayrıntıyı da yorumarda anlatmışım. Bu uygulama yanığın ilk olduğu anda uygulanabilen bir ilk yardım türüdür. Yanığı serin tutar ve mikroplara karşı steril hale getirir. Başka bir önemi olmaz. Ancak, tedavi için uzman Dr. bana söylediği ve bizzat uygulamış olduğu uygulama bal imiş. Tıp bugün bunun üzerinde çalışıyormuş. Tarihten beri de uygulanan bir yöntemmiş. Aynen sizin gibi bir yarayı bir yakınımda şekerle tedavi ettik. Pudra şekerini yaranın üzerine serdik. Akşama kadar açık halde dursun. O yanığın suyunu akıtsın. Akşamleyin ılık suyla yıkayın. Ve tekrar vurun. Bunu yara kuruyana kadar yapın. 2 günde kurur. Bu bizzat denendiğimiz bir yöntemdir. Bunu Dr. Plastik cerrah a da sormuşumdur, sakıncası yoktur/doğru bir uygulamadır. Yakınımda yara izi bile kalmamıştı. Allah şifanızı versin.   26.07.2013 19:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 401
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1098
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp da yeniden yapma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster